Numery
2011
01
2010
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2009
01 02 03 04 05 06 07-08 09 10 11 12
2008
01 02 03 04 05 06 07-08 09 10 11 12
2007
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2006
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2005
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2004
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
Linux+
Spis treści

Nazwy sekcji Opisy artykułów Miniaturki

Numer 1/2011:

Jądro linuksa
14 LinuxKernel: Podróż do wnętrza systemu. Źródła informacji o jądrze (Rafała Kułaga)
W artykule, który opublikowany został w ostatnim numerze magazynu Linux+, opisane zostały podstawowe zagadnienia związane z tworzeniem sterowników dla systemów opartych na jądrze Linux. Podano w nim również krótką listę publikacji książkowych, z których warto korzystać w celu lepszego zapoznania się z architekturą jądra oraz nauki tworzenia modułów i sterowników urządzeń. W tym artykule, stanowiącym dodatek do cyklu, przedstawione zostaną najbardziej wartościowe (zdaniem autora) źródła informacji na tematy poruszane w cyklu.
Warsztaty
   Programowanie w Qt pod Ubuntu;Część IV. Interfejs zarządzania bazą danych pod Ubuntu. (Łukasz Klejnberg)
W części czwartej zajmiemy się stworzeniem kompleksowej aplikacji z interfejsem zarządzania bazą danych MySQL. Dowiemy się, jak skonfigurować środowisko pracy, aby móc tworzyć aplikacje bazodanowe, jak wyświetlać na liście informacje z bazy danych, jak dodać akcje do edycji poszczególnych rekordów. Napiszemy również mechanizm zapamiętywania ustawień programu.
Rozwiązania
30 Masz Wiadomość? MOM (Grzegorz Nosek)
Pierwszy kontakt z systemami Message-Oriented Middleware może wywołać wrażenie “ale po co to wszystko?” Do skomunikowania ze sobą dwóch procesów wystarczy zwykłe połączenie TCP. Co prawda sami musimy podzielić strumień danych na komunikaty, ale proste buforowanie załatwi sprawę. Jeżeli akurat serwer nie działa, a nie możemy sobie pozwolić na utratę komunikatu, przechowamy go na kliencie i spróbujemy później. Kiedy system rozrośnie się i jeden serwer przestanie wystarczać - dopiszemy równoważenie obciążenia. I najpóźniej w tym momencie powinna pojawić się myśl, że ktoś już musiał przez to wszystko przechodzić i jest dostępny jakiś gotowiec.
Zarządzanie firmą
36 VtigerCRM - otwarte rozwiązanie dla małych i średnich firm (Łukasz Radzikowski)
Programowanie
42 OpenCL - standard obliczeń równoległych (Marek Sawerwain)
Standard OpenCL to próba ujednolicenia obliczeń równoległych wykonywanych na nowoczesnych kartach graficznych. Obecnie tylko karty graficzne firm AMD ATI oraz NVIDIA oferują dostęp do API standardu OpenCL.
Recenzja
   Linksys E 1000 - EE (Roger Zacharczyk)
Rozrywka
54 Polly-B-Gone (Maciej Mroziński)
Biblioteka qt
56 Biblioteka Qt: Podstawy programowania z wykorzystaniem Qt (Rafał Kułaga)
W artykule, który ukazał się w ostatnim numerze Linux+ Czytelnicy mieli okazję zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat biblioteki Qt. Mam nadzieję, że przekonały Cię one do bliższego przyjrzenia się składającym się na nią modułom. W trakcie lektury nowego cyklu poświęconego bibliotece Qt przekonasz się, iż jej motto „Code less, create more, deploy everywhere” nie jest jedynie pustymi przechwałkami działu marketingu. Tak więc zaczynamy - od podstaw, jednak szybko przejdziemy do bardziej zaawansowanych zagadnień.

Numer 12/2010:

Jądro linuksa
 6 Linux Kernel: Podróż do wnętrza systemu Część piąta (5/7): Sterowniki urządzeń (Rafał Kułaga)
W poprzedniej części cyklu przedstawione zostały mechanizmy jądra kluczowe dla działania systemu operacyjnego: obsługa zadań, wywołania systemowe oraz system plików procfs. Kolejnym obszarem, w którym umiejętność programowania w przestrzeni jądra jest niezbędna jest tworzenie sterowników urządzeń. Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika jest to zadanie niezwykle skomplikowane - w trakcie lektury tego artykułu przekonasz się jednak, iż sprowadza się ono do wykorzystania odpowiednich interfejsów jądra, przeznaczonych do obsługi danego urządzenia. Zapraszam do lektury!
Rozwiązania
16 Budowanie aplikacji internetowych w Aptana Studio (Paweł Wolniewicz)
Aptana sprawdzi się szczególnie dobrze, jeśli HTML, CSS, DOM, JavaScript, PHP i/lub Ruby on Rails to dla nas codzienność. Środowisko to oferuje również atrakcyjny dodatek - możliwość integracji z Eclipse. Oczywiście Aptana Studio działa również jako w pełni samodzielna aplikacja. Zaletę stanowi wieloplatformowość. Napisana w języku Java Aptana zadziała w każdym spośród popularnych systemów operacyjnych.
24 Statyczne systemy CMS (Kacper Pluta)
Jedną z niezaprzeczalnie mniej licznych grup systemów zarządzania treścią jest grupa systemów generujących statyczną treść. Dzięki temu, że pliki generowane są statycznie, możemy używać tego typu CMS-ów na naszej domowej maszynie, a dopiero później synchronizować zmiany. Takie podejście pozwala wyeliminować wiele wad dynamicznych systemów treści
Bezpieczeństwo
28 Certyfikaty AIRTrust. Gwarancja autentyczności Twoich aplikacji (Sebastian Fyda)
Podpisując swoje aplikacje certyfikatem Adobe Air, udowadniasz swoją tożsamość użytkownikom, co
Warsztaty
32 Biblioteka Qt - profesjonalny framework dla każdego (Rafał Kułaga)
Istnieje wiele różnic pomiędzy amatorskim programowaniem a profesjonalnym tworzeniem systemów informatycznych. Oprócz oczywistych, takich jak ogromna różnica w złożoności kodu i liczby osób zaangażowanych w projekt, jedną z najważniejszych jest zastosowanie odpowiednich bibliotek i frameworków programistycznych. Dostarczają one klas do obsługi tak podstawowych technologii, jak komunikacja w protokole TCP/IP, dokumentów XML, graficznych interfejsów użytkownika oraz programowania zgodnego ze wzorcem model-widok-kontroler (MVC - Model-View-Controller). Jedną z najlepszych i najszerzej stosowanych
Raport
36 Za software jak za wodę (Magdalena Kołodziej)
Zmiany na rynku spowodowane kryzysem gospodarczym postawiły nowe wyzwania przed sektorem IT. Firmy potrzebują nowych rozwiązań, by móc maksymalizować zyski z projektów, obniżając jednocześnie ryzyko. Era długoterminowych kontraktów powoli mija, dzisiaj przedsiębiorcy za kadrę, sprzęt i oprogramowanie IT chcą płacić tak, jak za wodę - według zużycia.
Pingwin na luzie
38 Jak przekonać kobietę do Linuxa (Beata Rokicka)

Numer 11/2010:

Jądro linuksa
12 Linux Kernel: Podróż do wnętrza systemu Część czwarta (4/7): Zarządzanie procesami, wywołania systemowe oraz system plików /proc (Rafał Kułaga)
Rozwiązania
28 Prolog - zalety programowania w logice (Piotr Orzeszek)
Konkurs
34 Nmon (Kamil Porembiński)
Dla początkujących
36 KTurtle - logo na linuxie (Łukasz Lechert)
Recenzja
40 Media-Tech MT1503 - Rogue RF (Maciej Mroziński)

Numer 10/2010:

10 Linux Kernel: Podróż do wnętrza systemu. Część trzecia (3/7): Podstawy programowania modułów jądra (Rafał Kułaga)
Pośród użytkowników systemów operacyjnych opartych na jądrze Linux panuje przekonanie, iż analiza oraz tworzenie kodu jądra jest czynnością niezwykle trudną i zarezerwowaną dla wybranych. Czynności te wymagają bowiem rezygnacji z wysokiego poziomu abstrakcji oferowanego przez wykorzystywane obecnie frameworki programistyczne na rzecz bliższego zapoznania się z architekturą jądra i wykorzystywanego sprzętu. Celem cyklu, którego kontynuacją jest ten artykuł, jest zapoznanie Czytelnika z tymi zagadnieniami oraz omówienie tworzenia modułów jądra, w tym sterowników urządzeń. Zapraszam do lektury!
18 Programowanie wieloplatformowych aplikacji w Linuksie (Paweł Wolniewicz)
W dobie szybkiego wzrostu popularności aplikacji obsługiwanych przez przeglądarkę www tworzenie przenośnego, wieloplatformowego kodu traci na znaczeniu. Sporo problemów ubywa także dzięki językowi Java. Procesy te nie stanowią jednak panaceum na wszelkie kłopoty związane z tworzeniem przenośnego oprogramowania, zwłaszcza tego, które bogato korzysta z multimedialnych możliwości komputerów.
28 Thrust - Cudowne Wzorce (Marek Sawerwain)
Jeśli posiadamy kartę graficzną NVIDIA w wersji przynajmniej 88xx, to można za pomocą pakietu CUDA wykorzystać moc obliczeniową karty graficznej do obliczeń uniwersalnych. Choć ostatecznie stosowanie technologii CUDA we własnym programie nie jest zbytnio utrudnione, to można też stosować dodatkowe pakiety, któ-
36 Testy wydajnościowe za pomocą Apache Jmeter (Kamil Porembiński)
Budując nowy serwis internetowy, stawiając różne usługi na serwerze, warto jest przetestować nowe rozwiązania pod względem wydajności. Przydatna do tego będzie aplikacja Apache JMeter napisana w Javie.
40 Drupal Features (Grzegorz Bartman)
Jeśli zajmujesz się tworzeniem serwisów internetowych opartych o system Drupal i kiedykolwiek miałeś problemy z przenoszeniem funkcjonalności pomiędzy wersją deweloperską a produkcyjną serwisu, to ten artykuł jest dla Ciebie. Z artykułu dowiesz się, jak zarządzać ustawieniami Drupala, które są zapisywane w bazie danych. Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedział, jak szybko i sprawnie wdrożyć nową funkcjonalność lub ewentualnie przywrócić poprzednią wersję funkcjonalności w serwisie.
46 Cała prawda o certyfikatach SSL (Michał Spławski)
Protokół SSL po raz pierwszy pojawił się w 1994 roku jako dzieło firmy Netscape Corporation. W ciągu kolejnych lat został dopracowany i jest powszechnie wykorzystywany w przeglądarkach internetowych, klientach poczty elektronicznej i wielu aplikacjach. Certyfikaty SSL najczęściej są wykorzystywane do bezpiecznej transmisji danych, jaka zachodzi pomiędzy przeglądarką internetową odwiedzającego daną stronę a serwerem, który tę stronę obsługuje. Oznacza to, że żadna osoba trzecia, niebędąca nadawcą ani odbiorcą transmisji, przynajmniej w teorii, nie będzie w stanie ich rozszyfrować.
48 Jak uwiarygodnić swój sklep w sieci? (Paweł Sankowski)
Podnieś zaufanie swoich klientów, używając certyfikatów SSL. Poznaj mechanizmy szyfrowania i rodzaje certyfikatów. Część 2
54 Manta MM814 - Sky USB Game Pad (Maciej Mroziński)

Numer 9/2010:

Warsztaty
 6 Część III. Programowanie w Qt 4.6 pod Ubuntu. Przedstawienie możliwości widgetu QTreeWidget na przykładzie FTP (Łukasz Klejnberg)
W części trzeciej zajmiemy się dokończeniem funkcjonalności naszego bardzo prostego klienta FTP. Dowiemy się, jak dodać listę plików i katalogów do widgetu QTreeWidget oraz jak możemy zmienić prezentację tychże danych na liście.
Rozwiązania
12 TurnKey Linux: wirtualne maszyny (Paweł Wolniewicz)
Przedstawiony w poprzednim numerze projekt TurnKey Linux rewelacyjnie ułatwia instalację i konfigurację popularnych aplikacji i serwerów open source. Nie oznacza to
Sieci komputerowe
22 Zostań administratorem sieci komputerowej. Część dziewiąta (9/9): AsteriskNOW - własna centrala VoIP (Rafał Kułaga)
28 Zostań administratorem sieci komputerowej - Podsumowanie (Rafał Kułaga)
Artykuł poświęcony zastosowaniu dystrybucji AsteriskNOW w celu udostępnienia użytkownikom sieci komputerowej funkcjonalności VoIP zamyka cykl poświęcony sieciom komputerowym, ukazujący się od niemal roku na łamach Linux+. Warto na koniec, w ramach podsumowania, przyjrzeć się omówionemu materiałowi, a szczególnie tematom, dla których w cyklu zabrakło miejsca.
Urządzenia mobilne
32 Linux Maemo. Ponieważ mobilny znaczy wolny (Konrad Zapałowicz)
Od wielu lat Linux zdobywa coraz większe rzesze zwolenników, stając się powoli systemem atrakcyjnym także dla tak zwanego zwykłego użyt-
Bezpieczeństwo
48 Jak uwiarygodnić swój sklep w sieci. Podnieś zaufanie swoich klientów, używając certyfikatów SSL (Paweł Sankowski)
Sklepy i transakcje internetowe stają się dzisiaj coraz bardziej popularne, a świadomość użytkowników wzrasta. Powoduje to, że coraz częściej zwracają oni uwagę na bezpieczeństwo dokonywanych transakcji, zapewniane dziś głównie przez mechanizmy szyfrowania SSL.
Rozrywka
51 World of Padman. Wersja 1.2 (Maciej Mroziński)
Przyjrzymy się dzisiaj grze, która swoje początki miała jako jeden z najbardziej imponujących modów do gry Quake III Arena - PadMod. I chociaż zasady gry są w zdecydowanej większości niemalże identyczne, to przecież w projekcie macierzystym nigdy nie pomyślelibyśmy o walce w bibliotece, kuchni czy podwórzu przy użyciu np. baloników z wodą. Jeśli dołączyć do tego niezwykle barwną grafikę, ogromnych rozmiarów lokacje oraz kilka innych elementów gry, gwarantujących masę frajdy na długie wieczory, otrzymamy jedną z najciekawszych produkcji z gatunku FPP dostępną również na platformy linuksowe. Zapraszam do lektury.

Numer 8/2010:

 8 nginx - serwer WWW do zadań specjalnych (Grzegorz Nosek)
Dawno temu wybór serwera WWW był o wiele prostszy - Apache czy Apache. Świat pędzi jednak do przodu, a wymagania wobec serwera HTTP cały czas rosną. W XXI wieku serwer WWW powinien bez zająknięcia obsłużyć bogate AJAXowe aplikacje (które generują o wiele więcej żądań niż tradycyjne serwisy), w prosty sposób obsłużyć wiele różnych technologii - np. PHP, Ruby on Rails i CGI - w jednym serwisie, nie dać pokonać się Efektowi Wykopu, a to wszystko na VPSie ze 128 megabajtami pamięci. nginx to potrafi.
11 Optymalizacja Magento pod kątem marketingu w wyszukiwarkach (Agencja interaktywna Kombinet)
Magento Commerce jest nowoczesnym systemem handlu internetowego. Nowoczesne rozwiązania i różnorodność modułów umożliwiają wdrożenie wysoce funkcjonalnego sklepu internetowego. Boli jednak wydajność tych rozwiązań oraz liczne usterki (ważnego na tym rynku) SEO.
18 Usługi SaaS w małych i średnich przedsiębiorstwach (Marcin Witek)
Komputery trafiły pod strzechy już kilka lat temu, jednak dopiero stosunkowo niedawno mali przedsiębiorcy nauczyli się korzystać z dostępnych dzięki nim ułatwień i w ogóle dostrzegli fakt, że komputer może usprawnić pracę nie tylko w branży IT. W połączeniu z lawinowym upowszechnieniem się dostępu do sieci, zjawisko to spowodowało szybki rozwój rynku usług oferowanych w modelu SaaS.
21 TurnKey Linux - serwer z pudełka (Paweł Wolniewicz)
Instalacja i konfiguracja serwera usług internetowych bądź pocztowych, a także zaawansowanych systemów zarządzania treścią i oprogramowania dla firm wymaga z reguły sporo pracy - nawet jeśli punktem wyjścia jest działająca już dystrybucja Linuksa. Na szczęście dzięki projektowi TurnKey Linux zaoszczędzimy sporo cennego czasu.
26 Web 3.0 czyli semantyczny Internet (Piotr Orzeszek)
Tim Berners-Lee, nazywany często twórcą sieci WWW, opublikował w 2001 roku artykuł w magazynie „Scientific American”, przewidujący powstanie aplikacji, które będą same surfować po sieci załatwiając za ich użytkownika codzienne sprawy. Program komputerowy nie tylko sprawdzi za nas czy są korki na mieście i wyznaczy alternatywną drogę przejazdu do pracy, lecz również zapisze na wizytę do lekarza, umówi biznesowe spotkanie, a na wieczór zarezerwuje bilety na kinowy seans. Optymalnie ułożony plan zajęć w ciągu dnia zostanie zsynchronizowany z terminarzem na naszym laptopie i wgrany do podręcznego urządzenia PDA.
37 Specyfika prowadzenia projektów WWW w małych i średnich firmach (Marcin Witek)
Pobieżne spojrzenie na postawiony w temacie artykułu problem nieuchronnie owocuje wnioskiem, że rynek opartych o WWW projektów dla mikro- i miniprzedsiębiorstw jest pełen projektów trudnych, pełen niezadowolonych klientów i sfrustrowanych wykonawców. Niniejszy artykuł jest wspartą wieloletnim doświadczeniem próbą spojrze-

Numer 7/2010:

Warsztaty
12 Grand Unified Bootloader 2 - szyty na miarę (Roger Zacharczyk)
GRUB od dawna jest domyślnym bootloaderem stosowanym w wielu dystrybucjach Linuksa. Od czasów jego ostatniego, stabilnego wydania w wersji pierwszej wiele uległo zmianie. Przede wszystkim, druga wersja GRUBa została napisana od zera, by osiągnąć pełną modularność oraz maksymalną przenośność. Przygotowano specjalną listę mailingową oraz wiki, by użytkownicy oraz developerzy mogli zgłaszać swoje uwagi.
18 Programowanie w Qt 4.6 pod Ubuntu moduł QtNetwork. Klient FTP (Łukasz Klejnberg)
W części drugiej skoncentrujemy się głównie na module QtNetwork i jego możliwościach. Stworzymy od podstaw nową aplikację, która będzie prostym klientem FTP.
Rozwiązania
26 Sklep w CMS-ie (Paweł Wolniewicz)
Założenie internetowego sklepu na istniejącej witrynie nie musi oznaczać instalacji od podstaw kolejnej aplikacji oraz pracowitej integracji z wykorzystywanym dotychczas serwisem. Dzięki rozszerzeniom do popularnych CMS-ów rozpoczęcie handlu w sieci ograniczy się do skopiowania na serwer odpowiedniej wtyczki, skonfigurowania jej i utworzenia katalogu produktów. A potem będzie już można zacząć obsługiwanie pierwszych klientów.
32 Zimbra Collaboration Suite cz. 3. Nadzór i administracja (Piotr Kupisiewicz)
W ostatnim artykule z serii przedstawię niektóre zaawansowane funkcje administracyjne Zimbry, czyli na co zwracać uwagę, administrując serwer.
Dla początkujących
36 Kontrola jakości projektu metodą client i server side control (Łukasz Lechert)
Każdy projekt złożonego systemu informatycznego obarczony jest ryzykiem. Ryzyka te dotyczą aspektów związanych z zarządzania wiedzą oraz jej transfe-
Rozrywka
42 Blob Wars - episode II (Maciej Mroziński)
Parę miesięcy temu mieliście okazje poznać Boba - żołnierza należącego do rasy Blobów zmuszonego do poznania smaku wojny oraz obrony rodzimej krainy przed żądnymi władzy okupantami. Dzisiaj przyjrzymy się znacznie bardziej rozbudowanej, przeniesionej w trzeci wymiar drugiej części jego przygód.
48 Rozmowa ze Stephenem J. Sweeney jednym z twórców Parallel Realities (Maciej Mroziński)
Recenzja
52 Router Linksys WRT160NL (Roger Zacharczyk)

Numer 6/2010:

Warsztaty
12 Część I. Programowanie w C++ i Qt pod Ubuntu (Łukasz Klejnberg)
W części pierwszej artykułu zajmiemy się konfiguracją środowiska programistycznego C++ Qt SDK, Qt Creator i Qt Eclipse Integration jako alternatywnego rozwiązania. Stworzymy również pierwszą prostą aplikację okienkową, korzystając z biblioteki Qt 4.6. Artykuł ten przeznaczony jest w głównej mierze dla początkujących programistów C++ chcących tworzyć aplikacje komputerowe na systemie Linux w oparciu o dystrybucję Ubuntu, którą można pobrać ze strony www.ubuntu.pl- nazwa aktualnej polskiej wersji Ubuntu to Karmelkowy Koliberek. Artykuł został podzielony na kilka części takich jak: „Środowisko programistyczne Qt SDK, Qt Creator”, „Integracja Qt z Eclipse” oraz „Pierwsza aplikacja w Qt”. Serdecznie zapraszam do artykułu.
Praktyka
20 Linux w pudełku (Grzegorz Nosek)
Są trzy podstawowe sposoby na uruchomienie serwera wirtualnego (VPS). Pierwszy z nich to pełna wirtualizacja. Drugi - parawirtualizacja - wymaga modyfikacji goszczonego systemu operacyjnego ale odwdzięcza się wyższą wydajnością.Trzecie podejście zakłada jeszcze bliższe więzy między gospodarzem i gośćmi i jest rozwinięciem znanych od lat środowisk chroot()
24 Wystartuj z Tomcat (Sławomir Wojciechowski)
Java jest dzisiaj wiodącą technologią wykorzystywaną przy tworzeniu złożonych serwisów internetowych. Do uruchomienia takich aplikacji konieczny jest odpowiedni serwer i takim właśnie produktem jest powszechnie uznany i stosowany Apache Tomcat. Ponieważ linux doskonale sprawdza się jako system operacyjny dla serwerów internetowych, ten artykuł musiał powstać:).
Rozwiązania
30 Pentaho - Open Source dla biznesu (Paweł Wolniewicz)
Rozwiązania dla biznesu służące do analizy danych stanowią zaawansowane i wyspecjalizowane oprogramowanie, tym niemniej nawet w tym segmencie znajdziemy wartościowe aplikacje dostępne na licencji open source. Doskonałym przykładem jest platforma Pentaho Business Intelligence.
36 Zimbra Collaboration Suite Praca grupowa w Open Source. Cz.2 - Migracja, konfiguracja urządzeń (Piotr Kupisiewicz)
W ostatnim numerze Linux+ można było przeczytać, czym jest Zimbra, czym różnią się wersje ZCS, na jakich urządzeniach można korzystać z systemu, jak wygląda wersja Offline. Dzisiaj chciałbym opisać, jak migrować do Zimbry, na co wtedy zwrócić uwagę i jakie narzędzia mogą być pomocne w trakcie tego procesu. Opiszę także, jak konfigurować urządzenia przenośne oraz jak optymalnie skonfigurować Zimbrę w firmie.
40 Okiem w chmurach (Kacper Pluta)
Nie jesteśmy dużą firmą, ale oferując projekt typu Open Source, pracujemy z takimi potentatami jak IBM, Telefonica czy SFR. Google ma ogromny rynek, ale jest też inny rynek użytkowników o konkretnych potrzebach - tajności informacji, prywatności i dostępności danych
44 Oprogramowanie Open Source wspomagające zarządzanie serwerami (Przemysław Szostakiewicz)
W niniejszym artykule chciałbym przedstawić narzędzia Open Source, które mogą być przydatne osobom zajmującym się administracją serwerów. Są to narzędzia darmowe i oferujące szerokie możliwości.
Sieci komputerowe
50 Zostań administratorem sieci komputerowej. Cz. 8: Bezpieczeństwo sieci bezprzewodowych (Rafał Kułaga)
W poprzedniej części cyklu przedstawione zostały podstawowe informacje niezbędne do budowy sieci bezprzewodowych standardu IEEE 802.11. W trakcie lektury zapoznałeś się również z przykładowymi konfiguracjami wykorzystującymi różne tryby pracy punktu dostępowego APPro 2405. W artykule przedstawione zostały jedynie podstawowe zagadnienia związane z bezpieczeństwem sieci bezprzewodowych; jest to jednak na tyle ważny temat, iż poświęcony jest mu cały niniejszy artykuł. Zapraszam do lektury!

Numer 5/2010:

Rozwiązania
12 Zimbra Collaboration Suite - Praca grupowa w OpenSource (Piotr Kupisiewicz)
Współpraca grupowa, kojarzona do tej pory wyłącznie z produktami drogimi, coraz częściej łączona jest z rozwiązaniami OpenSource. Jednym z tych rozwiązań, a jednocześnie największym na rynku oprogramowania, jest Zimbra Collaboration Suite (ZCS).
16 Poczta elektroniczna w GroupOffice (Paweł Wolniewicz)
GroupOffice to obsługiwany w przeglądarce internetowej pakiet typu wirtualne biuro, którego ważną zaletę stanowią rozbudowane funkcje służące do obsługi poczty elektronicznej. W dystrybucjach Debian i Ubuntu możliwe jest szybkie zainstalowanie i skonfigurowanie aplikacji wraz z serwerem e-mail.
24 Anonimowość email i na grupach dyskusyjnych (Marcin Teodorczyk)
Anonimowość w Internecie to zawsze gorący temat, zwykle przedstawiany w negatywnym świetle. Czy jednak normą jest, że na anonimowości zależy ludziom, którzy chcą kogoś oczernić, wstydzą się tego, co piszą, czy też łamią prawo? Zaryzykuję twierdzenie, że nie. Co, jeśli student chce zasygnalizować złe rzeczy dziejące się na uczelni (np. korupcję), a co w przypadku nieakceptowanych poglądów politycznych (tak, nie wszędzie jest demokracja). Oprócz tego, niektórzy po prostu cenią swoją prywatność i wolą pozostać anonimowi, jeśli nie ma potrzeby ujawniania swojej tożsamości. W niniejszym artykule przedstawię po krótce, jak uzyskać lepszą lub gorszą anonimowość email i na grupach dyskusyjnych.
Bezpieczeństwo
34 Przegląd antywirusów na linuksowe biurka (Kacper Pluta)
Po ostaniach dość głośnych atakach na użytkowników Linuksa za pośrednictwem popularnego portalu z różnymi motywami dla środowiska GNOME, wiele osób zaczęło sobie zadawać pytanie: czy na pewno użytkownicy Linuksa są tacy bezpieczni jak zawsze twierdzili?
Sieci komputerowe
40 Zostań administratorem sieci komputerowej. Część siódma (7/9): Sieci bezprzewodowe standardu IEEE 802.11 (Rafał Kułaga)
W poprzednim artykule cyklu omówione zostały dwa bardzo ważne rozwiązania, pomagające zwiększyć bezpieczeństwo sieci komputerowej. W tym artykule zajmiemy się tematem zupełnie odmiennym - sieciami bezprzewodowymi standardu IEEE 802.11, popularnie zwanymi sieciami Wi-Fi. Specyfika wykorzystywanego w nich medium transmisyjnego (fale elektromagnetyczne) powoduje konieczność zapoznania się z wieloma zagadnieniami dotyczącymi zarówno sprzętu, jak i oprogramowania. Zapraszam do lektury!
Programowanie
48 Python 3 czyli co nowego w trzeciej edycji języka (Łukasz Langa)
Łukasz przeprowadzi Cię przez nowości w najświeższej edycji języka programowania Python i pokaże, w jaki sposób wpływają na sposób tworzenia programów.
Oprogramowanie
54 Gdyby Rembrandt miał komputer (Łukasz Ciesielski)
... prawdopodobnie zostałby grafikiem komputerowym. Możliwości oferowane przez taką formę sztuki mogą przewyższyć tradycyjne obrazy. Czy dzisiejszy świat mógłby istnieć bez grafiki cyfrowej? Jak wyglądałaby współczesna telewizja bez trójwymiarowych obrazów, laboratorium naukowe pozbawione wizualizacji 3D lub cały świat marketingu i reklamy, gdyby nie było komputerów? A czy zastanawialiście się kiedyś jak powstają takie arcydzieła? Albo jakich programów używają ich twórcy? Oto pytania, które zazwyczaj są pozostawiane bez odpowiedzi. Tekst ten zaprezentuje kluczowe narzędzia dostępne bezpłatnie i pozwalające zamienić Wasze komputery w prawdziwe pracownie artystyczne. Nie wierzysz? Sprawdź!

Numer 4/2010:

Sieci komputerowe
38 Zostań administratorem sieci komputerowej. Część szósta (6/9): Firewalle i wirtualne sieci prywatne (Rafał Kułaga)
W poprzedniej części cyklu omówione zostały podstawowe zagadnienia związane z bezpieczeństwem sieci komputerowych. Przedstawiona została również analiza zagrożeń, na jakie narażone są serwery oraz komputery klienckie. Po prezentacji podstawowych zasad bezpiecznej instalacji i konfi guracji systemu operacyjnego, przyszedł czas na zapoznanie się z oprogramowaniem, które pozwoli nam zwiększyć bezpieczeństwo naszej sieci - fi rewallami oraz narzędziami do tworzenia wirtualnych sieci prywatnych. Ich jednoczesne wykorzystanie sprawi, że Twoja sieć będzie w pełni odporna na większość ataków. Zapraszam do lektury!
44 Chromium OS: system operacyjny trafi a do sieci (Paweł Wolniewicz)
System operacyjny fi rmowany przez Google to jeden z najgorętszych projektów ostatnich miesięcy. Zainteresowanie Chromium OS wynika po części z faktu, że stoi za nim producent najpotężniejszej wyszukiwarki, który w dodatku z powodzeniem rozwija swą działalność w branżach nie związanych bezpośrednio z internetem (system Android). Ale to nie jedyna przyczyna, dla której warto przyjrzeć się nowemu dziełu Google.
Urządzenia mobilne
52 Quo Vadis, Google? (Grzegorz Madajczak)
Rok 2009 oraz początek kolejnego roku był dla Google bardzo burzliwy - pod wieloma względami przełomowy, zarówno dla samej fi rmy, jak i użytkowników oferowanych przez nią usług. W tym czasie zdarzyło się kilka rzeczy, nad którymi warto się pochylić i zadać sobie pytanie - dokąd zmierza Google?
Felieton
52 Przeglądarka Google Chrome - czy warto? (Grzegorz Madajczak)
Przez długi czas byliśmy świadkami niezbyt nasilonych potyczek między przeglądarką Internet Explorer a Netscape. Później dołączyła do tego grona Opera. Wraz z kolejnymi wydaniami Firefoxa - walka ta nabierała intensywności. Teraz w szranki stanęła kolejna przeglądarka - Google Chrome. Czy jest ona konkurencją dla pozostałych przeglądarek? Czy warto się nią zainteresować? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
56 YUI - sposób na witryny internetowe (Grzegorz Madajczak)
Słowo „AJAX” słyszał prawie każdy. Mało kto jednak wie, co to jest. W artykule tym opiszę możliwości dwóch bibliotek - YUI dostarczonej przez Yahoo, oraz jej rozszerzenia - Bubbling Library do tworzenia interaktywnych aplikacji z wykorzystaniem technologii AJAX.
Recenzja
72 Freedoom wersja 0.6.4 (Maciej Mroziński)
Dzisiaj przyjrzymy się otwartemu klonowi legendarnego Dooma, gry z pewnością nieobcej każdemu miłośnikowi gatunku FPP. Freedoom - bo o nim mowa, stawia sobie za cel stworzenie otwartego zamiennika dla klasycznego Dooma, przez co należy rozumieć przede wszyst-

Numer 3/2010:

Praktyka
14 Pendrive uratuje twoje dane! (Łukasz Ciesielski)
Czy zdarzyło się Wam kiedyś stracić cenne informacje przez awarię systemu? A może krwiożerczy wirus zaczął je pożerać kawałek po kawałku? A co jeśli musicie przeinstalować system operacyjny na sprzęcie, który nie posiada napędu CD-ROM jak popularne netbooki? W takich - i nie tylko - sytuacjach przydałby się pendrive z możliwością bootowania. Ale skąd wziąć taki, który spełni wszystkie nasze oczekiwania? Odpowiedź: zrobić samodzielnie.
Urządzenia mobilne
20 Telefony pracujące pod kontrolą systemu Andoid (Grzegorz Madajczak)
Wszystko rozpoczęło się w 2007 roku od tajemniczego GPhone, o którym wszyscy słyszeli, niektórzy widzieli na zdjęciach, a mało kto na żywo. Obecnie oprócz pierwszego aparatu z Androidem na pokładzie - HTC Dream, alias G1, pod kontrolą systemu będącego dziełem Google pracuje przynajmniej kilka telefonów różnych fi rm. Warto im się przyjrzeć, gdyż w niedalekiej przyszłości to o ich kupnie będziemy marzyli.
Rozwiązania
30 Led Notifi er (Roger Zacharczyk)
Za Wikipedią: dobra komplementarne to dobra, czyli towary lub usługi wzajemnie się uzupełniające, jedno dobro potrzebuje drugiego do prawidłowego działania, np. komputer i monitor, samochód i benzyna. Jeśli rośnie popyt na dobro A, to popyt na dobro B także wzrasta.
36 Kamery internetowe w praktyce (Paweł Wolniewicz)
Korzystanie z kamer internetowych w Linuksie stopniowo staje się łatwiejsze. Wprawdzie wciąż nie wszystkie urządzenia są obsługiwane, ale te, dla których dostępne są sterowniki, nie sprawiają już poważnych problemów konfi guracyjnych. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by wyposażyć komputer w kamerę podłączaną do portu USB i wykorzystać ją nie tylko na potrzeby telefonii internetowej, ale także we własnych aplikacjach.
44 Pingwin w jabłku (Piotr Orzeszek)
Mac mini to dość wyjątkowy komputer. Niewątpliwe pierwszą rzeczą, jaka zwraca uwagę jest jego minimalistyczny design. Zamknięty w biało-srebrnej obudowie o boku długości zaledwie 16,5 cm, wysoki na 5 cm zajmuje na biurku zdecydowanie mniej miejsca niż jakikolwiek inny komputer stacjonarny. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że doskonale spisuje się pracując pod Linuxem zarówno jako serwer jak i niezwykle wydajna stacja robocza.
Programowanie
50 Linux a GPIO - czyli oczy i uszy procesora (Bartłomiej Świercz)
Patrząc na komputer, zdajemy sobie sprawę, że jest to urządzenie składające się z wielu komponentów. Poza samym procesorem z łatwością wymieniamy komponenty takie jak pamięć, karta grafi czna czy dysk twardy. Nie będzie również odkryciem stwierdzenie, że stosowane w komputerach magistrale takie jak USB służą do podłączania kolejnych urządzeń zewnętrznych. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, w jaki sposób te wszystkie urządzenia są widziane przez procesor? Co stanowi przysłowiowe oczy i uszy procesora? Odpowiedzią są linie procesora powszechnie nazywane GPIO, a w artykule przedstawiony zostanie prosty sposób ich kontroli poprzez system GNU/Linux.
56 Zdalne sterowanie Linuksem za pomocą wiiremote’a (Bartłomiej Burdukiewicz)
Pewnie zdecydowana większość z was słyszała o rewolucyjnych kontrolerach marki Nintendo,które zadebiutowały wraz z wydaniem konsoli Wii.Niewiele osób zadaje sobie sprawę, że możemy wykorzystać je do innych celów.Dzięki bibliotece libcwiid połączymy go z naszym komputerem.
Cloud computing
64 Enterprise Private Clouds (Michał Kuratczyk)
Cloud computing robi od pewnego czasu zawrotną karierę medialną. Tematem zajmują się nie tylko tytuły poświęcone branży IT, ale także biznesowe i popularno-naukowe. Nawet Dilbert wspomina już o cloud computing. Warto zatem zastanowić się czym jest, a czym nie jest cloud computing i jak wpłynie na tworzenie i zarządzanie oprogramowaniem.
Sieci komputerowe
68 Zostań administratorem sieci komputerowej Część piąta (5/9): Podstawy zabezpieczania sieci komputerowych (Rafał Kułaga)
W poprzedniej części cyklu omówiliśmy szczegółowo trasowanie pakietów oraz przeprowadziliśmy jego konfi gurację w systemie Linux. Śmiało można rzec, iż posiadasz już wiedzę i umiejęt-
Recenzja
74 Blob Wars - Episode I Metal Blob Solid, wersja 1.14 (Maciej Mroziński)
Ta klasyczna już zręcznościówka jest z całą pewnością znana większości linuksowych graczy. Wypuszczona przez grupę Parallel Realities w 2004 roku jakiś czas temu doczekała się trójwymiarowej kontynuacji w której to ponownie dzielny żołnierz rasy Blob, o prostym wojskowym imieniu Bob wyrusza przeciw okrutnym najeźdźcom okupującym rodzinną krainę jego współbraci. Do drugiej części gry przejdziemy niebawem, dzisiaj natomiast przypomnimy sobie początki serii, a tym samym jedną ze sztandarowych linuksowych strzelanek - Blob Wars Episode I - Metal Blob Solid. Zapraszam.

Numer 2/2010:

Urządzenia mobilne
16 Kontrolki wizualne w systemie Android cz.3 (Grzegorz Madajczak)
Artykuł ten stanowi kolejną część cyklu poświęconego programowaniu w systemie Android, a zarazem trzeci odcinek części tego cyklu, omawiający zagadnienia związane z stosowaniem kontrolek wizualnych (widgetów). Tym razem zajmiemy się tworzeniem i użytkowaniem menu opcji oraz menu podręcznego (kontekstowego). Dodatkowo artykuł poświęcony będzie tworzeniu podstawowych okien dialogowych.
22 Bezpieczeństwo w systemie Android (Grzegorz Madajczak)
Należy pogodzić się z faktem, iż im bardziej skomplikowane systemy operacyjne sterują urządzeniami typu telefon, czy PDA, tym większe prawdopodobieństwo, iż dane zgromadzone na takim urządzeniu mogą ulec utracie, co może mieć poważne konsekwencje finansowe, a już na pewno jest kłopotliwe. Dlatego też należy powziąć wszelkie środki ostrożności, aby uchronić się przed tym.
Rozwiązania
28 SPARQL - Język zapytań dla semantycznych baz danych (Piotr Orzeszek)
Język zapytań SPARQL stanowi jeden z kluczowych standardów w ramach technologii Semantic Web. Wdrożenie Semantic Web pozwoli na przejście od Internetu opartego na tekście, na rzecz Globalnej Sieci opartej na wiedzy i związkach semantycznych. Współczesne nam wyszukiwarki umożliwiają przeszukiwanie dokumentów WWW pod kątem zawartego tekstu. Semantic Web umożliwi zaś automatyczne poszukiwanie i organizowanie zbiorów informacji. Językiem zapytań na wzór SQL przeznaczonym dla semantycznych baz danych jest właśnie SPARQL.
32 Federacja - wirtualny dostęp do danych (Marcin Marczewski)
We współczesnych firmach dane przechowywane są przy użyciu przeróżnych technologii. Mimo że jednolity sposób przechowywania informacji byłby wygodniejszy i wymagałby mniejszych nakładów, w tym także tych na wiedzę i szkolenia pracowników, rozwiązanie takie jest szczególnie trudne do wdrożenia.
38 DataVision - raport z baz danych (Paweł Wolniewicz)
Informacje znajdujące się w bazie danych nie przydadzą się na wiele, jeśli nie skorzystamy z narzędzi pozwalających na ich analizę i generowanie raportów. Tworzenie skomplikowanych zapytań SQL nie stanowi optymalnego rozwiązania. Możemy natomiast wykorzystać dostępny na licencji Open Source system tworzący raporty z baz danych, a konkretnie aplikację DataVision
Sieci komputerowe
46 Zostań administratorem sieci komputertowej cz. 4 (4/9): Adresy, maski i routowanie w systemie Linux (Rafał Kułaga)
W poprzedniej części kursu przedstawiona została metoda podziału połączenia internetowego. Zastosowaliśmy w tym celu funkcję translacji adresów (NAT) udostępnianą przez urządzenie dedykowane APPro 2405. W tej części cyklu zajmiemy się opisem procesu trasowania (routingu) pakietów oraz konfiguracją komputera z zainstalowanym systemem Linux jako routera. Zapraszam do lektury!
Programowanie
56 Oracle Apex - Darmowe i szybkie tworzenie aplikacji webowych (Andrzej Raczkowski)
Producent bazy danych Oracle wie, że żeby dobrze wykorzystać możliwości bazy danych, trzeba posiadać narzędzia umożliwiające stworzenie aplikacji dla użytkownika. W ofercie Oracle takie narzędzia są dostepne niemal od początku istnienia ich bazy danych. Programiści tworzący aplikacje działające na bazie danych Oracle często używają dedykowanych narzędzi, takich jak Oracle Designer, Oracle Forms Builder czy Oracle Jdeveloper.Stosunkowo nowym produktem w tej kategorii jest technologia Oracle APEX oraz narzędzie Oracle APEX Application Builder.
Dla początkujących
65 Mind Mapping - uporządkuj pomysły na nowy rok (Łukasz Lechert)
Każdy menedżer i konsultant w swojej codziennej pracy posługuje się dużą ilością informacji. Mapy myśli to dobry sposób zapisu informacji
Recenzje
72 Jets'n'Guns Gold (Maciej Mroziński)
Opisywany tytuł należy do zdawać by się mogło wymierającego gatunku kosmicznych strzelanek typu side scrolling. Jest on w dodatku grą komercyjną toteż aby pograć w pełną wersję gry trzeba ją wcześniej kupić. Z jakiegoś jednak powodu, mając do wyboru kilka tytułów wybrałem właśnie ten i w żadnym razie nie żałuję swojej decyzji. Mało tego, gra zgodnie z moimi przewidywaniami okazała się rzetelną, starannie wykonaną i naprawdę dopracowaną produkcją zapewniając mi sporą ilość dobrej zabawy. Co więc takiego sprawia, że Jets'n'Guns jest szczególnie godna uwagi i szczerze mógłbym polecić ją każdemu graczowi nie stroniącemu od gier czysto zręcznościowych?

Numer 1/2010:

Praktyka
16 VHS Reaktywacja - od VHS do DVD w kilku prostych krokach (Marcin Jagoda)
W artykule przedstawię jak w domowych warunkach przegrać film video z kasety VHS na płytę DVD. Opiszę krok po kroku, jak przy pomocy wolnego oprogramowania przerobić materiał analogowy na cyfrowy i nagrać na DVD z profesjonalnie przygotowanym menu. Ponadto, pokażę jak skonwertować film do formatu AVI, jeśli film będzie oglądany tylko na ekranie komputera - aby zaoszczędzić miejsce na dysku twardym.
Urządzenia mobilne
22 Kontrolki wizualne w systemie Android - cz. 2 (Grzegorz Madajczak)
W poprzedniej części artykułu, z cyklu poświęconego programowaniu w systemie Android, skupiłem się na zastosowaniu układów kontrolek wizualnych, które oferuje API Android. W tym odcinku naszego cyklu opiszę, w jaki sposób można zapełnić omówione uprzednio układy treścią - czyli właściwymi kontrolkami wizualnymi (widgetami).
28 Ręce precz od CyanogenMod (Grzegorz Madajczak)
Google dla wielu osób jest przykładem dobrej firmy, sprawiedliwie traktującej swoich pracowników i uczciwie podchodzącą do klientów. Dla niektórych może i jest synonimem wolności, bowiem prawie wszystkie produkty są za darmo. Opinię tą miał przyklepać otwarty system operacyjny Android. Czy aby na pewno tak jest?
32 Android vs Kawa z Jabłkiem (Beata Rokicka)
Jak wiadomo od dawna - technika idzie zawsze do przodu. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiają się coraz to nowe urządzenia i technologie. Na pewno jednym z ważniejszych osiągnięć ludzkości są urządzenia i rozwiązania mobilne. Szczególną uwagę należy zwrócić na rynek telefonów komórkowych, który niewątpliwie w przeciągu kilkunastu lat pod względem technologicznym bardzo awansował.
Rozwiązania
34 Elektroniczny labirynt, cz. 2 (Łukasz Ciesielski)
Jesteś elektronikiem? Jeśli nie, to sprawdź jak w prosty sposób możesz nim zostać. Nie martw się, tu nie będzie potrzebna lutownica i podzespoły, ponieważ to wszystko już mamy! Teraz wystarczy stworzyć schemat oraz cyfrową płytkę drukowaną i sprawdzić czy działa. Zobacz jakie programy pozwolą Ci stworzyć własny warsztat na komputerze. Chcesz więcej? Nic prostszego, wystarczy wydrukować gotowy projekt i zamontować elementy. Teraz każdy może zostać elektronikiem!
42 Zabawa w SSHowanego (Wojciech Terlikowski)
W czasach gdy niemal każdy komputer podłączony jest do sieci, czy to niewielkiej domowej lub osiedlowej, czy też do Internetu niesłychanie ważnym zagadnieniem staje się zapewnienie bezpieczeństwa komunikacji między stacjami roboczymi. Protokół SSH, dzięki silnej ochronie kryptograficznej, znakomicie się do tego nadaje. Artykuł ma na celu przybliżenie czytelnikowi szerokich możliwości oferowanych przez SSH również w mniej znanych zastosowaniach takich jak przekierowanie portów i tworzenie tuneli.
50 Prywatność poczty elektronicznej (Marcin Teodorczyk)
Gwarancja prywatności tradycyjnej korespondencji jest tak głęboko zakorzeniona w naszej świadomości, że wiele osób niejako automatycznie przenosi ją na grunt poczty elektronicznej. Niestety, zachowanie prywatności korespondencji w Internecie nie jest tak proste jak w przypadku korespondencji tradycyjnej. Mało tego, większość domyślnych ustawień oferowanych nam przez dostawców kont pocztowych (szczególnie darmowych), czy też programy klienckie instalowane na komputerze wręcz zachęca do ataków. Co zrobić aby znacząco utrudnić przeglądanie naszych listów osobom, do których nie są one zaadresowane?
56 Synchronizacja danych na wielu nośnikach (Paweł Wolniewicz)
Przenoszenie i kopiowanie danych pomiędzy komputerami, nośnikami USB oraz serwerami FTP może doprowadzić do bałaganu i pojawienia się wielu wersji tego samego dokumentu, z wprowadzonymi różnymi zmianami. Jednym ze sposobów uniknięcia takich problemów jest skorzystanie z narzędzi pozwalających na synchronizację plików. Pozwolą
62 Mechanizm haseł jednorazowych (Bartłomiej Bergier)
Od wielu lat hasła są najpopularniejszą metodą uwierzytelniania użytkownika w systemach komputerowych. Metoda ta, z punktu widzenia bezpieczeństwa nie jest pozbawiona wad. Najczęściej najsłabszym ogniwem jest tutaj czynnik ludzki. Pozyskanie lub odgadnięcie hasła przez nieuprawnioną osobę pozwala niepowołanej osobie na dostęp do zasobów. Aby zapobiec takim sytuacjom i znacząco zwiększyć bezpieczeństwo, opracowano mechanizmy haseł jednorazowych. Jak sama nazwa wskazuje, hasło jednorazowe może być wykorzystanie w procesie uwierzytelniania tylko jeden raz, po czym traci ważność. W artykule przedstawię jak działają takie mechanizmy od środka oraz jak zaimplementować je w systemie GNU/Linux.
68 Oszczędzaj energię razem z Linuksem (Sławomir Stępień)
Jeśli myślisz, że twój laptop pracuje na baterii wystarczająco długo, to uwierz mi, że może pracować jeszcze dłużej! Zawarte w artykule informacje możesz wykorzystać i sprawić, że twój komputer będzie pobierał mniej energii, co pozwoli Ci na dłuższą pracę na baterii.
Recenzje
74 Holotz's Castle (Maciej Mroziński)
Ta niewielka gra od dawna znana w środowisku linuksowych graczy już pewien czas chodziła mi po głowie, zawsze jednak odkładałem ją na później. Ostatnio, po dwóch recenzjach RPG-ów postanowiłem dać jej szansę i trochę odpocząć od długich, ciężkich produkcji. Jakież było moje zdziwienie, gdy grając Holotz's Castle, którego autorem jest Juan Carlos Seijo Pére tworzący programy pod szyldem MainReactor, tęsknie pomyślałem o dobrym, nie wymagającym zręcznościowych wygibasów RPG-u. Zapraszam do lektury.

Numer 12/2009:

Urządzenia mobilne
14 Android Market bliżej dewelopera Stworzenie aplikacji to dopiero początek. Dowiedz się, jak ją sprzedać! (Adam Skrzyszewski)
Głównym zmartwieniem deweloperów planujących sprzedaż swoich programów jest dotarcie do odpowiedniej grupy odbiorców. Android Market, jako oficjalna platforma dystrybucyjna, zakłada nieograniczony dostęp do wszystkich posiadaczy urządzeń z oprogramowaniem Google.Czy zastanawiałeś się, jak wykorzystać ten ogromny potencjał? Lektura niniejszego artykułu Ci w tym pomoże
22 Kiedy na zakupy do sklepu (Grzegorz Madajczak)
Market - czyli aplikacja sprzedająca aplikacje na platformę Android ma za sobą nieco ponad rok istnienia. Wszystko bowiem zaczęło się 23 października 2008 roku wraz z 50 aplikacjami, które były laureatami pierwszego konkursu Google Code. Już po miesiącu liczba dostępnych aplikacji wzrosła do trzystu, a najbardziej popularna z nich gra Pac-Man została pobrana przez 250 tysięcy użytkowników.
24 Kontrolki wizualne w systemie Android (Grzegorz Madajczak)
W kolejnym artykule z cyklu poświęconego tworzeniu aplikacji dla systemu Android przedstawię informacje związane z tworzeniem graficznego interfejsu użytkownika (GUI). Tematyka artykułu w znacznej mierze będzie się koncentrowała wokół klasy podstawowej android.view.View API Android oraz kilku innych klas z nią związanych. Jak zwykle do zrozumienia treści artykułu wymagane są podstawy programowania w języku JAVA oraz znajomość zasad tworzenia dokumentów XML.
32 Lista obowiązkowych aplikacji (Grzegorz Madajczak)
Wiele osób zarzuca Google, że skopiował z Apple system dystrybucji oprogramowania - AppStore. Może jest to prawda, lecz od razu dodam, że nie tylko Google tak zrobiło, a Apple nie wymyśliło niczego nowego, ani nie opatentowało tego pomysłu. Różnica pomiędzy tymi dwoma kanałami dystrybucji oprogramowania polega między innymi na tym, iż Google w większości przypadków nie filtruje aplikacji, co Apple robi nagminnie.
38 Cykl wytwarzania aplikacji (Roger Zacharczyk)
Tworzenie każdego - poważniejszego od Hello world - projektu wymaga solidnego przemyślenia. Mimo to, wiele projektów kończy się porażką. Zawodzą najczęściej ludzie, narzędzia, słaby plan, niejednoznaczna specyfikacja wymagań. Chcąc zrealizować wartościowy projekt, który przyniesie zyski, czy to w postaci materialnej, czy niematerialnej, trzeba przestrzegać pewnych reguł i naprawdę przyłożyć się do pracy.
Jądro linuksa
46 Linux Kernel: Podróż do wnętrza systemu Część druga (2/7): Zaawansowana konfiguracja i rozruch systemu (Rafał Kułaga)
W pierwszej części cyklu artykułów omawiających budowę, konfigurację oraz programowanie jądra systemu Linux, zapoznaliśmy się z podstawowymi opcjami, pozwalającymi na dostosowanie jądra do naszych wymagań. W tym artykule zajmiemy się dokładnym opisem najważniejszych aspektów konfiguracji kernela, opisem procesu uruchamiania systemu oraz wykorzystaniem łatek (patchy) w celu aktualizacji źródeł jądra. Zapraszam do lektury!
Rozwiązania
52 NetBeans + Eclipse = SUKCES! (Łukasz Ciesielski)
Jesteś programistą? A czy wybrałeś już dla siebie odpowiednie środowisko programistyczne? Myślisz, że to zbędne oprogramowanie? Jesteś w błędzie! Jeżeli nie dokonałeś jeszcze wyboru, to koniecznie musisz przeczytać ten tekst! Zdradzę Ci tajemnicę. Java to tylko przykrywka, ponieważ Eclipse i NetBeans kryją w sobie coś więcej. Chcesz wiedzieć co to takiego? Sprawdź sam!
60 Gummi - nowy gracz na rynku LaTeXowych edytorów tekstu (Paweł Łupkowski)
Praca z systemem składu LaTeX może wydawać się na pierwszy rzut oka nieco uciążliwa. W jednym programie piszemy kod źródłowy, który potem kompilujemy i oglądamy w kolejnym programie. Oczywiście to pierwsze wrażenie może znacząco złagodzić wybór dobrego edytora ułatwiającego pracę z LaTeXem. Na tym polu użytkownicy GNU/Linuksa mają oczywiście ogromy wybór. W tym artykule chciałbym jednak przedstawić nowy edytor do pracy z LaTeXem o nazwie Gummi, który dla wielu użytkowników może stać się ciekawą alternatywą dla obecnych rozwiązań.
62 System operacyjny w przeglądarce (Paweł Wolniewicz)
Większość komputerów jest dziś podłączona do Internetu, a do globalnej sieci zaglądać można niemal z dowolnego miejsca, dzięki dostępności sieci telekomunikacyjnych EDGE oraz 3G (zwłaszcza HSDPA).
Recenzje
72 Monster 2 (Maciej Mroziński)
Ci z Was, którzy mieli przyjemność zapoznać się z numerem listopadowym prawdopodobnie kojarzą dość krytyczną recenzję pierwszej części opisywanego dziś tytułu spod skrzydeł firmy Nooskewl mojego autorstwa. Podejrzewam, że po lekturze nie spodziewaliście się powrotu tego zespołu na łamy Linux+, a jednak. Zaskoczę Was pewnie jeszcze bardziej gdy powiem, że poznacie dziś kawałek naprawdę ciekawego i co istotne - dobrego RPGa. O ile pierwszy Monster pokazał nam jak bardzo gra może się nie udać, o tyle Monster 2 udowadnia, że kontynuacja kiepskiego tytułu potrafi być naprawdę udaną grą. Zapraszam do lektury.

Numer 11/2009:

Sieci komputerowe
12 Zostań administratorem sieci komputerowej Część trzecia (3/9): Przyłączenie do internetu (Rafał Kułaga)
W poprzedniej części cyklu dowiedziałeś się, jak skonfigurować prostą sieć komputerową nieposiadającą połączenia z internetem. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób rozszerzyć funkcjonalność istniejącej sieci przy pomocy urządzeń dedykowanych.
Urządzenia mobilne
18 Pierwsza aplikacja dla systemu Android (Grzegorz Madajczak)
W poprzednim numerze Linux+ opisałem w jaki sposób zainstalować SDK Android. Posiadłszy tą wiedzę nadszedł czas, aby napisać pierwszą własną aplikację z wykorzystaniem tego oprogramowania. Tradycyjnie, jak w wielu językach programowania, będzie to oczywiście HelloWorld.
24 Przegląd ROM-ów systemu Android (Grzegorz Madajczak)
Kupując nowy HTC G1 mamy do dyspozycji standardowy system operacyjny, który, co tu ukrywać - odbiega od doskonałości. Pierwszym krokiem ku lepszemu systemowi jest oczywiście uzyskanie uprawnień administratora (rootowanie systemu). Pozwala to między innymi na zmianę systemu. W tym momencie użytkownik staje przed pytaniem - który wybrać? Postaram się na nie odpowiedzieć w tym artykule.
Jądro linuksa
28 Linux Kernel: Podróż do wnętrza systemu Część pierwsza (1/7): Wprowadzenie, kompilacja i instalacja (Rafał Kułaga)
Wszyscy wiemy, że jądro jest podstawową częścią systemu operacyjnego, odpowiedzialną za tak newralgiczne zadania jak zarządzanie zasobami sprzętowymi oraz izolację procesów. Wszystkie najpopularniejsze dystrybucje systemu Linux dostarczane są w postaci gotowej całości - programów skompilowanych i skonfigurowanych tak, aby działały bezproblemowo na możliwie jak największej liczbie komputerów. To właśnie uniwersalność i łatwość konfiguracji przyczyniły się do eksplozji zainteresowania systemami linuksowymi w ostatnich latach. Czy jednak naprawdę musimy decydować się na gotowe, ale w dużym stopniu nieoptymalne dla naszych potrzeb rozwiązania?
Rozwiązania
36 LDAP narzędzia graficzne (Janusz Bielec)
Możemy administrować katalogiem używając li tylko edytora i własnoręcznie napisanych skryptów, ale o ile takie podejście ma sens kiedy się uczymy, o tyle w praktyce administracyjnej, kiedy wykonujemy typowe czynności, nie wydaje się praktyczne. Dlatego też pojawiło się sporo narzędzi graficznych, które ułatwiają wykonywanie typowych czynności administracyjnych. Ich zastosowanie wydaje się szczególnie sensowne, kiedy rozszerzamy katalog o wiele złożonych atrybutów potrzebnych np. klientom MS Windows korzystającym z Samby.
44 Wdrożenie Linuksa w firmie - czy warto? (Rafał Kułaga)
Tytuł tego artykułu jest z założenia prowokacyjny. Tematem przewodnim numeru listopadowego Linux+ jest wykorzystanie systemów linuksowych w firmie, powinienem więc raczej zachęcać Czytelnika do stosowania ulubionej dystrybucji w tego typu środowiskach. W tym artykule przyjrzymy się jednak problemowi wykorzystania Wolnego Oprogramowania w przedsiębiorstwach w szerszej perspektywie - uwzględniając również systemy z rodziny Microsoft Windows. Okazuje się bowiem, że większość programów, działających niegdyś jedynie pod kontrolą systemu Linux, może z powodzeniem zostać wykorzystanych w popularnych okienkach. Czy, w związku z tym, instalacja Linuksa na firmowych komputerach ma sens?
50 Relacje z klientami i planowanie zasobów - CRM i ERP w przedsiębiorstwie (Paweł Wolniewicz)
Systemy służące do zarządzania relacjami z klientami oraz planowania zasobów firmy znajdują się w kręgu zainteresowania nie tylko największych przedsiębiorstw. Upowszechnienie się rozwiązań tego typu sprawiło, że na rynku pojawiły się także pakiety dostępne na licencji open source.
58 Elektroniczny labirynt, cz. 1 - Eagle (Łukasz Ciesielski)
System Linux dostarcza doskonałe narzędzia wspomagające pracę osób pasjonujących się elektroniką. Do niedawna uważano, że zastosowane w nich rozwiązania nie są dostatecznie dopracowane, aby w pełni zaspokoić oczekiwania profesjonalistów. Choć rozwój kilku projektów mających na celu stworzenie kompletnych środowisk typu CAD oraz EDA przybierał szybkie tempo, nie rokowano im sukcesu i popularności na skalę masową. Kiedy jednak ukształtowały się prototypy takich programów jak KiCad, Eagle, czy gEDA zainteresowanie użytkowników zdecydowanie wzrosło.
62 OpenKM w Firmie - Zarządzanie wiedzą i dokumentami (Paweł Wolniewicz)
Coraz więcej firmowych dokumentów przechowywanych jest w wersji elektronicznej. Pozwala to na oszczędzenie miejsca oraz papieru, ale niekoniecznie zmniejsza chaos organizacyjny. Dokumenty elektroniczne wymagają, tak jak ich papierowe odpowiedniki, utrzymania porząd-
70 Zimbra Collaboration Suite (Bogumił Stoiński)
Trudno dziś wyobrazić sobie nowoczesne przedsiębiorstwo, w którym nie używa się oprogramowania do współpracy grupowej. Nie ma większego znaczenia, czy będzie to rozwiązanie o zamkniętym kodzie źródłowym, czy też oprogramowanie Open Source. W tej ostatniej grupie zdecydowanie wyróżnia się Zimbra - zintegrowany pakiet usług znacznie ułatwiających komunikację nie tylko w obrębie firmy, ale także na zewnątrz.
Recenzje
74 Monster (Maciej Mroziński)
Prawdopodobnie niewielu z Was słyszało o firmie Nooskewl odpowiedzialnej za opisywany dziś tytuł. Sam dowiedziałem się o niej stosunkowo niedawno i chociaż wizualnie ich produkcje nie zachęcają, postanowiłem dać im szansę. Jak wiadomo grafika nie zawsze oddaje prawdziwy potencjał gier. R E K L A M A

Numer 10/2009:

Praktyka
10 Mój mały świat - własne Live CD (Łukasz Ciesielski)
Pośpiech i nieostrożność, jedna chwila nieuwagi wystarczyła aby informacja o krytycznym błędzie systemu zajęła miejsce na ekranie tuż obok dokumentów. Odruchowo sięgasz po dysk ratunkowy, ponieważ musisz natychmiast dokończyć to co zostało przerwane. Kolejny problem! Zastanawiasz się — Dlaczego tu nie ma tego programu? Ale nagle przypomniałeś sobie, że w bibliotece jest zainstalowany ten sam system operacyjny. Biegniesz z nadzieją trzymając w ręku pendrive z dokumentami. I padasz ofiarą łatwego do przewidzenia schematu, niezbędnego programu nie ma, a przepisy surowo zabraniają instalowania czegokolwiek. Myślisz — "Gdybym to ja tworzył ten system..."
Sieci komputerowe
18 Zostań administratorem sieci komputerowej Część druga (2/9): Sieci LAN (Rafał Kułaga)
W pierwszej części cyklu artykułów omówiliśmy podstawowe zagadnienia związane z sieciami komputerowymi, a w szczególności model TCP/IP i OSI. W drugiej części cyklu zajmiemy się bliżej tematyką projektowania, budowy i konfiguracji niewielkich sieci lokalnych opartych na standardzie Ethernet. Zapraszam do lektury!
Urządzenia mobilne
24 Instalacja i obsługa SDK Android (Grzegorz Madajczak)
Zanim HTC wraz z Google udostępniło do sprzedaży pierwszy model telefonu wyposażonego w system operacyjny Android, deweloperzy, a także wszyscy zainteresowani mogli pobrać SDK (Software Development Kit). Jest to zestaw narzędzi dla programistów niezbędnych do prac nad tworzeniem oprogramowania dla systemu Android. Jednak wiele z nich może być wykorzystywane przez zwykłych użytkowników HTC G1, bez względu na to, czy są programistami, czy nie.
Rozwiązania
30 Odzyskiwanie plików w systemie Linux (Bartłomiej Bergier)
Mylić się jest rzeczą ludzką. Czasami jedna pomyłka może nas wiele kosztować - godziny pracy idą na marne. Pliki projektu zniknęły bezpowrotnie. Czy rzeczywiście wszystko stracone? Na szczęście nie. Istnieje możliwość odzyskania utraconych plików, a przynajmniej części z nich, choć nie zawsze jest to proste. W artykule pokażę, że niemożliwe jest możliwe, czyli jak odzyskać skasowane dane w systemie Linux, a konkretnie w systemie plików ext3.
42 Kopia danych z portali społecznościowych (Paweł Wolniewicz)
W portalach społecznościowych przechowujemy coraz więcej danych. Nierzadko tworzymy w nich rozbudowane profile zawierające zdjęcia, opisy, blogi, nie przejmując się przy tym kwestiami bezpieczeństwa zapisanych w ten sposób informacji. Tymczasem utrata takich danych może mieć równie bolesne skutki, jak awaria dysku twardego.
50 Free Pascal Compiler i Lazarus IDE (Paweł Wawrzyniak)
Trwają niekończące się dyskusje na temat znaczenia technologii Java i Mono w świecie systemów operacyjnych GNU/Linux. Jeśli chodzi o aplikacje przenośne, nasz wybór nie musi jednak ograniczać się do Java i Mono, które w rzeczywistości mają dużo wspólnego, jeśli chodzi o podstawy działania i zapewniania przenośności aplikacji (maszyna wirtualna, kod pośredni) w myśl hasła write once, run everywhere. Możemy świadomie pójść trzecią drogą i skorzystać z tandemu Free Pascal Compiler (FPC)/Lazarus.
58 OpenCV - systemy wizyjne (Rafał Kułaga)
Systemy monitoringu, urządzenia automatycznie liczące klientów w centrach handlowych, aparaty cyfrowe z wyzwalaczem aktywowanym uśmiechem, inteligentne pociski rakietowe - wszystkie z tych urządzeń korzystają z dobrodziejstw cyfrowego przetwarzania obrazów i rozpoznawania wzorców. Jeszcze do niedawna, wykorzystanie podstawowych algorytmów z tej dziedziny wymagało od programisty dobrej znajomości podstaw matematycznych oraz zagadnień związanych z cyfrowym przetwarzaniem sygnałów (ang. DSP - Digital Signal Processing). Sytuacja ta uległa jednak zmianie wraz z opracowaniem biblioteki OpenCV, implementującej wszystkie najważniejsze algorytmy.
64 Programowanie gniazd sieciowych (Rafał Kułaga)
Podstawową umiejętnością, którą musi opanować każdy programista chcący pisać aplikacje sieciowe, jest wykorzystanie mechanizmu gniazd sieciowych (ang. network sockets). Pozwala on na wygodne przesyłanie i odbieranie danych, niezależnie od wykorzystywanego sprzętu sieciowego. Podstawową ideą gniazd sieciowych jest bowiem zapewnienie warstwy abstrakcji dla niskopoziomowych funkcji sieciowych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób nowoczesne systemy operacyjne realizują komu-
Recenzje
72 Cave Story (Maciej Mroziński)
Drogi czytelniku, przed Tobą recenzja absolutnie wybitnego arcydzieła w kategorii gier komputerowych. Tylko taki wstęp wydaje mi się właściwy jeśli miałby być wprowadzeniem do recenzji Cave Story, w oryginale - Doukutsu Monotagari. Tytuł ten jest bowiem bez dwóch zdań genialny. Dotyczy to zarówno samej gry jak i całej towarzyszącej jej otoczki; przez co rozumiem czas powstania, fan base gry, tj. grupę fanów zgromadzoną wokół niej oraz wszystkie pomniejsze części składowe programu zarówno razem jak i z osobna świadczące o jego wielkości. Osobą odpowiedzialną za ten tytuł jest Daisuke Amaya, znany również pod pseudonimem Pixel - Japończyk, który w 2004 roku stworzył niezwykłe dzieło.

Numer 9/2009:

Dla początkujących
10 FreeBSD - chwila dla admina, cz. 2 (Łukasz Ciesielski)
Czy zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób można ułatwić sobie codzienną pracę i administrowanie siecią? Z pewnością każdy o tym niejednokrotnie rozmyślał. Wielu uważa, że jest to skomplikowane i pochłania wiele cennego czasu. Nie jest to prawdą, a dowodem tego jest poniższy tekst, który prezentuje kilka szybkich i nieskomplikowanych zabiegów mogących sprawić, że zarządzanie grupą komputerów wreszcie stanie się przyjemnością. Przeczytaj w jaki sposób sprawić, aby raz wykonana konfiguracja owocowała przez długi czas.
Sieci komputerowe
16 Zostań administratorem sieci komputerowej Część pierwsza (1/9): Wprowadzenie (Rafał Kułaga)
Budowa i działanie sieci komputerowych to zagadnienia, które powinien opanować każdy informatyk, niezależnie od specjalizacji. Trudno bowiem wyobrazić sobie pracę w biurze, banku lub jakimkolwiek innym środowisku bez połączenia pomiędzy stacjami roboczymi. Na tym nie kończą się jednak możliwości, jakie dają nam sieci komputerowe - większość rozwiązań informatycznych wykorzystujących najnowsze technologie, wymaga do działania połączenia sieciowego pomiędzy komputerami. Zapraszam na fascynującą podróż do świata sieci komputerowych i rozwiązań na nich opartych!
Urządzenia mobilne
24 Rotowanie systemu G1 - czy warto? (Grzegorz Madajczak)
Oryginalnie sprzedawany G1 - zarówno przez polskiego operatora, jak i w innych krajach, za sprawą deweloperów z Google pozbawiony został dostępu do praw administratora systemu. Wydawałoby się, że przeciętny użytkownik na tym nie traci, a zyskuje na bezpieczeństwie. Sytuacja jest jednak zupełnie przeciwna. Mając dostęp do konta root w G1 zyskujemy wiele.
Rozwiązania
30 HighC - rysowanie muzyki (Tomasz Sawerwain)
HighC to program przeznaczony do tworzenia muzyki. Jednak w odróżnieniu od innych aplikacji, w HighC nie tylko stawiamy nuty na pięciolinii, ale utwór tworzymy, malując przedziwne figury na planszy. Efekty są więcej niż zaskakujące, toteż zachęcamy do przyjrzenia się bliżej tej ciekawej aplikacji.
34 Inteligentne oko - skuteczna ochrona serwerowni (Sebastian Krystosik)
Serwerownie i Data-center narażone są na różnego rodzaju niebezpieczeństwa fizyczne. W każdej chwili istnieje możliwość wystąpienia pożaru, przegrzania lub zawilgocenia sprzętu, zalania pomieszczenia, zaniku napięcia lub pojawienia się szkodliwego gazu. W nawet najlepiej zabezpieczonym pomieszczeniu, może pojawić się osoba niepowołana, chcąca zaszkodzić interesom Twojej firmy. Jak przestrzegać się przed potencjalnym zagrożeniem? Odpowiedzią na to pytanie jest I-Eye, innowacyjny i kompleksowy system ochrony i monitoringu serwerowni.
36 Data Center i wszystko pod kontrolą (DCSerwis.pl)
Każda współczesna organizacja, która swoje działanie opiera na usługach IT, może być schematycznie pokazana jako piramida zależności, której podstawę stanowią elementy Infrastruktury Krytycznej Serwerowni (IKS). W skład IKS wchodzą: struktura fizyczna, zasilanie, chłodzenie, okablowanie strukturalne, monitorowanie i zarządzanie, bezpieczeństwo fizyczne i ochrona przeciwpożarowa, a także dwa, często niedoceniane, filary działu IT i całej organizacji: procedury i normy oraz dokumentacja.
46 Zarządzanie wiedzą za pomocą Compendium (Paweł Wolniewicz)
Zarządzanie wiedzą stało się gorącym tematem wraz z kształtowaniem się gospodarki w coraz większym stopniu opartej na kapitale intelektualnym. Wydajne mechanizmy gromadzenia i wykorzystywania wiedzy członków organizacji (w tym przedsiębiorstw) mogą w znacznym stopniu decydować dzisiaj o sukcesie oraz konkurencyjności.
54 Eksploracja danych w Linuksie (Paweł Wolniewicz)
Trudno przecenić rolę, którą odgrywają bazy danych, wykorzystywane obecnie w bardzo zróżnicowanych zastosowaniach. Analiza ogromnych ilości informacji wymaga jednak technik znacząco wykraczających poza zestaw podstawowych statystyk oraz zapytań w języku SQL. Odkrycie wiedzy ukrytej za rzędami liczb i ciągów tekstowych umożliwiają nam metody eksploracji danych.
62 Rozwiązania energooszczędne i zarządzanie energią (Rafał Kułaga)
Zagadnienia związane z zarządzaniem energią oraz systemami energooszczędnymi nabierają coraz większego znaczenia wraz z
Recenzje
72 Super Tux Kart (Maciej Mroziński)
Z opisywanym tytułem łączy się pewna dość ciekawa historia, otóż doczekał się on recenzji wyłącznie dzięki zmianom jakie nastąpiły w jego rozwoju w ciągu ostatniego roku. Wcześniej Super Tux Kart nie wzbudzał mojego zainteresowania głównie dlatego, że z gry nie czerpałem absolutnie żadnej przyjemności. Pojazdy prowadziło się drętwo, a cała gra była przepełniona bliżej nieokreśloną sztywnością. Skoro jednak czytacie te słowa domyślacie się zapewne, iż sytuacja diametralnie się zmieniła. To prawda, i to zmieniła do tego stopnia, że w moim osobistym zestawieniu Super Tux Kart znajduje się w czołówce linuksowych ścigałek. Zapraszam do lektury. podwórka. Zapraszam.

Numer 7-8/2009:

Dla początkujących
10 FreeBSD - chwila dla admina, cz. 1 (Łukasz Ciesielski)
Nie istnieje system operacyjny, który byłby w stanie zaspokoić i w pełni usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagającego użytkownika, pozostając przy tym przyjaznym dla rozpoczynających przygodę z nim, a jednocześnie złożonym, funkcjonalnym i wydajnym dla zaawansowanych użytkowników. Jednak to właśnie wizja takiego wyidealizowanego systemu przyświecała od początku twórcom FreeBSD. Dzięki niej ich dzieło jest nieustannie rozwijane i wzbogacane o nowe, innowacyjne technologie. Dążąc do pewnego uniwersalizmu, trudno stworzyć konfigurację odpowiadającą oczekiwaniom tysięcy użytkowników. Właśnie dlatego kluczową czynnością jest modyfikacja ustawień systemowych w taki sposób, aby osiągnąć to do czego dąży każdy administrator - system pozbawiony wad.
18 Beamer i LyX - prezentacje w LaTeX-u (Rafał Kułaga)
Istnieje wiele aplikacji służących do tworzenia prezentacji komputerowych. Dlaczego warto więc opisywać następną? Odpowiedź na pytanie, dlaczego klasa Beamer systemu LaTeX jest narzędziem wyjątkowym, poznasz, czytając ten artykuł.
Rozwiązania
26 Odtwarzacze multimedialne w Linuksie (Robert Multan)
W dzisiejszych czasach nikogo już nie trzeba przekonywać, że odtwarzanie filmów nie jest dla systemu Linux żadnym problemem. Jak jednak w gąszczu różnych aplikacji wybrać tę przeznaczoną dla nas? Naturalną
32 Blogowanie w telefonie (Paweł Wolniewicz)
Coraz więcej systemów zarządzania treścią oraz serwisów społecznościowych oferuje narzędzia pozwalające na publikowanie tekstu oraz multimediów bezpośrednio z telefonów komórkowych. Zbudowanie od podstaw własnej strony internetowej opartej na technologiach open source i aktualizowanej za pomocą urządzeń mobilnych również jest możliwe. W tym celu potrzebny nam będzie serwer internetowy z dostępem do bazy danych oraz telefon obsługujący aplikację J2ME.
38 Analiza pakietów cz. 3 (Rafał Kułaga)
W poprzednich częściach artykułu omówiliśmy zagadnienia wstępne, niezbędne do rozpoczęcia przygody z analizą pakietów sieciowych. W tej części kursu dowiesz się, jak wykorzystać zdobytą wiedzę w diagnostyce sieci komputerowych. Omówimy również zaawansowane opcje programu Wireshark, pozwalające na sprawne analizowanie nawet bardzo dużych plików z zapisanym ruchem sieciowym.
46 LDAP jako źródło uwierzytelnienia (Janusz Bielec)
Jeżeli patrzymy na bazę LDAP jako potencjalne źródło uwierzytelnienia, musimy zastanowić się wpierw, jak powinna wyglądać struktura bazy wykorzystywanej w tym celu, jakiego typu obiekty i atrybuty musimy zdefiniować, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych danych. Dobrym punktem wyjścia w tych rozważaniach jest przyjrzenie się plikom tekstowym wykorzystywanym standardowo do uwierzytelnienia, tj. /etc/passwd, etc/group i /etc/shadow.
52 Własny serwer czasu STRATUM 1 (Rafał Matczak)
Aby system Linux działał poprawnie, potrzebuje dość dokładnego czasu. Dokładność rzędu kilku sekund bardzo często wystarcza. Jeśli jednak chcielibyśmy uzyskać dokładność rzędu kilkudziesięciu milisekund, warto rozważyć stworzenie własnego serwera czasu o dokładności zbliżonej do dokładności zegarów atomowych. Taką precyzję możemy uzyskać dosłownie i w przenośni z kosmosu.
Recenzje
64 Super Maryo Chronicles (Maciej Mroziński)
Jeśli dobrze poszukać, znajdziemy dziesiątki gier mających być w założeniach klonami platformówki z dobrze znanym, wąsatym
70 Jurny Jarząbek 9.04 (Roger Zacharczyk)
23 kwietnia stało się to, na co czekaliśmy i to, co stać się zawsze w kwietniu i październiku musi - Linux dla istnień ludzkich, Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope, został oficjalnie wydany i udostępniono obrazy płyt do pobrania.

Numer 6/2009:

Rozwiązania
10 Analiza obrazu z wykorzystaniem ImageJ (Paweł Wolniewicz)
Popularne edytory grafiki rastrowej, na czele z GIMP-em, nie wyczerpują wszystkich możliwości pracy ze zdjęciami i skanami. Dostępne są również bardziej wyspecjalizowane programy, pozwalające na zaawansowane przetwarzanie oraz analizę obrazu. Służą one nie tyle do obróbki grafiki, ile do wydobycia z niej jak największej ilości informacji.
18 Wsadowa edycja plików graficznych (Paweł Wolniewicz)
Edycja wielu plików graficznych nie zawsze oznacza długie godziny pracy. W wielu przypadkach możliwe jest zautomatyzowanie wykonywanych czynności, co pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości czasu.
26 Acrotex - dynamiczne Pe-De-eF'y (Marek Sawerwain)
Dokumenty w formacie PDF w ciągu ostatnich lat stały się niekwestionowanym standardem. Wiele dokumentów różnego typu jest dystrybuowanych w postaci plików PDF. Począwszy od artykułów, ulotek, a także większych wydawnictw jak np. książki. Elastyczność formatu PDF potwierdza także fakt, iż możliwe jest tworzenie wysokiej jakości prezentacji czy interaktywnych formularzy.
34 Analiza pakietów sieciowych część 2 (Rafał Kułaga)
Analiza pakietów sieciowych jest techniką polegającą na analizowaniu działania sieci na niskim poziomie, w celu diagnostyki i rozwiązywania problemów ze sprzętem i oprogramowaniem. Jej opanowanie pozwala nie tylko na rozwiązywanie podstawowych problemów, lecz również zwiększa poziom świadomości na temat zasad działania i struktury protokołów sieciowych.
42 Okiełznać demona (Łukasz Ciesielski)
Jak znaleźć system, który obali bariery dzielące użytkownika z jego komputerem? Czy możliwa jest obsługa serwera i desktopa przez to samo oprogramowanie bez utraty funkcjonalności i szybkości działania? Odpowiedzią jest FreeBSD, system operacyjny który urzekł największe korporacje świata, a jednocześnie w pełni zaspokaja potrzeby indywidualnych użytkowników. Nie trać czasu, poznaj to co inni znają i cenią już od dawna!
48 LDAP - bezpieczeństwo (Janusz Bielec)
W pierwszej części omówiliśmy instalowanie, konfigurację i testowanie serwera openLDAP. Jednak uruchomienie usługi infrastrukturalnej bez umiejętności jej zabezpieczania nie jest dobrym pomysłem.
52 Automatyzacja instalacji ze źródeł (Sylwester Zdanowski)
Oprogramowanie przeznaczone dla systemu Linux może być instalowane na trzy podstawowe sposoby: za pomocą pakietów dostosowanych do konkretnej dystrybucji, poprzez kreatory instalacji jak ma to miejsce z SeaMonkey, lub przez kompilacje. Ostatnia metoda, choć bywa kłopotliwa, jest godna największej uwagi dla użytkownika końcowego. Dla osób chcących tworzyć oprogramowanie dla systemu Linux jest ona wręcz niezbędna.
56 gPodder - podcasty w Linuksie (Paweł Łupkowski)
W Wikipedii możemy przeczytać, że podcast to: „forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS”. Dzięki technologii RSS nie musimy sami regularnie sprawdzać, czy pojawiły się nowe odcinki naszych ulubionych podcastów - wystarczy odpowiedni program, który zrobi to za nas. Program gPodder wydaje się być na tym polu optymalnym rozwiązaniem dla użytkowników GNU/Linuksa.
60 Sterowniki dla kart graficznych NVIDIA (Damian Labuda)
W artykule są przedstawione zagadnienia związane ze sterownikami dla kart graficznych, opartych na chipset’cie NVIDIA. Instalacja zostanie przeprowadzona za pomocą instalatora udostępnianego przez firmę NVIDIA, przez co zawarty tutaj opis można wykorzystać na praktycznie każdej dystrybucji. Przedstawiamy także, w jaki sposób można używać alternatywnych sterowników. Opisujemy w jaki sposób należy poprawnie skonfigurować X.Orga na potrzeby danego sterownika oraz rozwijamy temat podkręcania kart graficznych.
66 Macro w służbie autora (Grzegorz Madajczak)
Praca autora artykułów do Linux+ ma swoje blaski i cienie. W moim przekonaniu niezbyt przyjemnym etapem pracy jest konieczność otagowania tekstu przed wysłaniem go do druku. Ja tę czynność postanowiłem sobie uprościć, stosując zestaw makr w OpenOffice Word, które znacząco automatyzują ten proces, zmniejszając zarówno nakład pracy, jak i uprzyjemniając tę, którą musimy wykonać.
Recenzja
72 Numpy Physics (Maciej Mroziński)
Wielu z nas pamięta czasy wczesnoszkolne. To właśnie wtedy brało się kredki, flamastry czy inne mazaki i za ich pomocą obrazowało otaczającą nas rzeczywistość na kartce papieru - znajdującej się przeważnie z tyłu zeszytu. Kolorowe kreski i inne mazaje były odpowiednikami domów, zwierząt, drzew, krzaczków oraz wszelkiej maści innych elementów otoczenia. Opisywany tytuł umożliwia nam swego rodzaju powrót do kawałka papieru, kredek i bazgrołów - chociaż znacznie bardziej interaktywnych.

Numer 5/2009:

Aktualności
   News (Tomasz Bednarski)
Rozwiązania
10 LDAP - idea, główne pojęcia, konfiguracja i testowanie (Janusz Bielec)
Artykuł ten jest pierwszą częścią cyklu poświęconego OpenLDAP. Poszczególne części dotyczyć będą następujących obszarów: idei i głównych pojęć, konfiguracji oraz testowania, bezpieczeństwa w OpenLDAP, OpenLDAP-u jako źródła informacji oraz źródła uwierzytelnienia, OpenLDAP-u w praktyce administracyjnej - tutaj weźmiemy pod uwagę m.in. sambę, postfix, apache.
18 System z piekła rodem (Łukasz Ciesielski)
Określany jest systemem dla maniaków i pasjonatów, którzy znają się na szeroko pojmowanych zagadnieniach informatyki. Wiele osób nawet nie wie o jego istnieniu, a szczytem współczesnej rewolucji na wąskim rynku systemów operacyjnych stało się rozpowszechnienie Linuksa w jego dziesiątkach odmian. Tymczasem jest jeszcze jeden kandydat do miana rewelacyjnego systemu - FreeBSD.
24 Webmin i Usermin (Rafał Kułaga)
Istnieje wiele narzędzi służących do zdalnego zarządzania systemem za pomocą przeglądarki internetowej. Dwa z nich - Webmin oraz Usermin - pozwalają na konfigurację najważniejszych parametrów pracy systemu oraz udostępniają wygodny interfejs, w którym użytkownicy mogą zdalnie wykonywać najczęstsze zadania.
32 Współpraca telefonów z systemem Linux (Michał Sobczak)
Obsługę telefonów komórkowych w Linuksie można krótko podsumować - nie zawsze działa, nie posiada oficjalnego wsparcia producentów aparatów, lecz jeśli działa, to sprawia dużą radość.
34 Synchronizacja urządzeń mobilnych (Sylwester Zdanowski)
Współcześnie dużą popularność zdobyły komputery kieszonkowe nazywane elektronicznymi asystentami czy mądrymi telefonami. Jednym z warunków ich pełnego wykorzystania jest możliwość zarządzania danymi poprzez podłączenie do komputera. Pozwala ono na tworzenie kopii zapasowych, wygodne przeglądanie notatek czy kalendarza. Czynności te wymagają jednak synchronizacji z systemem, której wykonanie nie tylko z Linuksem może przyprawić o ból głowy.
Sprzęt
38 Test modemów gprs (Wojciech Zając)
Każdy z operatorów sieci gsm świadczy swoim klientom usługę mobilnego dostępu do internetu w oparciu o pakietową transmisję danych. W tym celu zazwyczaj dostarcza modem wraz z kartą SIM, które umożliwiają podłączenie się do sieci komórkowej, jednak na pytanie czy ten zestaw zadziała pod Linuksem większość sprzedawców dziwnie wzrusza ramionami.
48 Linux na urządzeniach mobilnych (Grzegorz Madajczak)
Większości osób Linux kojarzy się co najwyżej z systemem przeznaczonym na komputery klasy PC, co i tak jest dobrym punktem widzenia wobec tych, którzy postrzegają Linuksa jako system tylko do zastosowań serwerowych. Wielu zapewne zdziwi się informacją, że system ten na dobre rozgościł się w urządzeniach
58 Linux kontra iPod (Grzegorz Madajczak)
Codziennie chodząc po ulicach każdego z miast Polski, Europy i świata, niemalże na każdym kroku spotyka się ludzi słuchających muzyki przez charakterystyczne białe słuchawki. Wielu z nich należy do wielkiej rodziny posiadaczy iPoda. Ja sam do nich należę, więc poniższy artykuł - o wzajemnych relacjach Linuksa i iPodów będzie - wybitnie subiektywny.
64 Mobilny Linux (Purnima Singh)
Na podstawie raportu Embedded Software Market Intelligence, 23% ankietowanych wykorzystywało systemy typu Open Source w swoich projektach - w tym 18% z nich system Linux.
Programowanie
68 Android, czyli Linux na komórki (Marek Sawerwain)
Od kilku lat system Linux nieustannie zyskuje na popularności. Przyszłe lata także rysują się bardzo obiecująco, ponieważ system ten może znaleźć uznanie wśród użytkowników netbook'ów, gdyż względem konkurencyjnego systemu Windows Linux oferuje lepszą wydajność na mniej zaawansowanych platformach sprzętowych. Również na komputerach normalnych użytkowników Linux gości coraz częściej. Jest jednakże jeszcze jeden typ urządzeń, gdzie Linux również zyskuje dużą popularność: są to telefony komórkowe.
Recenzja
74 Teeworlds (Maciej Mroziński)
Każdy, kto spędza przy grach komputerowych chociaż trochę więcej czasu niż tak naprawdę powinien, doskonale wie, iż rzadko się zdarza, aby gra miała grywalność plasującą ją powyżej średniej gatunku. Na szczęście tak właśnie jest w przypadku Teeworlds, niewielkiego rozmiarowo projektu, który zdążył zyskać sobie ogromną popularność i setki oddanych graczy. Co złożyło się na ogromną popularność opisywanego tytułu? Miła oku grafika, prostota i intuicyjność, czy może coś jeszcze? Spójrzmy.

Numer 4/2009:

Dla początkujących
12 GRUB (Sylwester Zdanowski)
GRUB, czyli Grand Unified Bootloader, to menadżer bootowania systemu pozwalający uruchomić dowolny system z każdego zainstalowanego w komputerze dysku. Stojąc pomiędzy procedurą POST komputera, a załadowaniem jądra systemu, posiada on większe możliwości niż samo uruchomienie systemu.
Programowanie
16 Własny CMS na podstawie biblioteki YUI (Grzegorz Madajczak)
Co robić, jeśli nie mamy dostępu do serwera z bazą danych oraz z PHP, a koniecznie chcemy zbudować efektowną stronę internetową? Z góry odpada większość znanych CMS-ów, które do działania wymagają obu powyższych składników. Jedynym rozwiązaniem jest napisać własny system zarządzania treścią portalu internetowego, np. z wykorzystaniem biblioteki YUI.
28 Lighttpd - szybki i lekki serwer WWW (Marek Sawerwain)
Gdy pojawia się potrzeba uruchomienia własnego serwera WWW, to zazwyczaj sięga się po serwer Apache. Jednak, jak łatwo odgadnąć, nie jest to jedyny serwer WWW dostępny na darmowej licencji. Innym przedstawianym w tym artykule rozwiązaniem jest serwer Lighttpd, który jest nieco łatwiejszy w konfiguracji oraz ma znacznie mniejsze wymagania sprzętowe niż Apache.
Rozwiązania
36 RAM dysk (Sylwester Zdanowski)
RAM dysk jest fragmentem pamięci RAM traktowanym przez system Linux jak dysk twardy. Jest jednak wielokrotnie szybszy i nie zawiera części ruchomych, które psują się najłatwiej. Metody wykorzystania, zalety i sposoby radzenia sobie z wadami RAM dysków będą tematem tego artykułu. Należy pamiętać, iż dobrodziejstwo kilkukrotnie większej szybkości w przypadku braku zasilania możne być okupione poważnymi stratami w postaci danych.
40 Analiza pakietów sieciowych część 1 (Rafał Kułaga)
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działa Twoja sieć komputerowa? Czy poszukując rozwiązań problemów administracyjnych lub testując napisany przez Ciebie program nie miałeś ochoty sprawdzić, co tak naprawdę dzieje się w sieci na niskim poziomie? Jeżeli tak, to jest to artykuł dla Ciebie.
46 Wirtualne sieci prywatne w Linuksie (Rafał Kułaga)
Jeszcze kilka lat temu, firmy i instytucje, które potrzebowały połączenia pomiędzy oddalonymi oddziałami za pomocą sieci komputerowej, były zmuszone do użycia kosztownych linii dedykowanych. Obecnie sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, a to za sprawą wirtualnych sieci prywatnych.
54 IPsec - tunelowanie IP (Stanisław Halik)
IPsec jest jednym z wielu protokołów umożliwiających bezpieczne tunelowanie połączeń, zapobiegając podsłuchowi, czy modyfikacji transmisji. Możliwe jest działanie w trybie transportowym - przezroczyste szyfrowanie ruchu między dwoma hostami, jak i w trybie tunelowania - szyfrowanie ruchu między dwoma sieciami, dla których hosty zestawiające połączenie IPsec są routerami.
Bazy danych
56 SQLite - lekka alternatywa (Sławomir Stępień)
Ogromne i nowoczesne bazy danych, które dziś stanowią trzon rynku tych produktów stają się z każdym dniem coraz bardziej skomplikowane i nieprzyjazne dla zwykłego użytkownika. Proste operacje wstawiania czy wyszukiwania danych stają się tak zawiłe, że wielu zwykłych użytkowników bez pomocy fachowca nie jest w stanie ich wykonać.
Recenzja
62 Alien Arena 2008 (Maciej Mroziński)
Opisywany tytuł stanowi swego rodzaju ewenement wśród gier FPP dostępnych m.in. na systemy linuksowe. Składają się na to takie elementy jak próba połączenia serii Quake i Unreal Tournament w jedno, oraz osadzenie całości w klimatach starych filmów z gatunku Science Fiction. Rezultat, chociaż nie powala, jest z pewnością ciekawy i godny zainteresowania.
Gry
66 Gry dla najmłodszych (Przemysław Żarnecki)
Recenzowałem już różne gry. Nie zdarzyło mi się jeszcze pisać o propozycjach dla najmłodszych i nie tylko. Powinny to być nieskomplikowane, najlepiej wesołe gry, w których nie odnajdziemy zbyt wiele agresji i przemocy. Mają być przyczyną dobrej zabawy dla najmłodszych, ale również w razie czego i tych nieco starszych dzieci. Zamiast typowej recenzji zapraszam więc do przeglądu najciekawszych gier we wspomnianej kategorii.
Felieton
76 Coraz wyżej (Roger Zacharczyk)
Praktycznie od samego początku kierunek, w którym zmierza informatyka, jest z grubsza znany. Z pewnością pomaga to programistom. Jednym z jej kluczowych aspektów jest oddzielenie programowania od elektroniki...

Numer 3/2009:

Rozwiązania
10 Spicebird - poczta, komunikator i kalendarz w jednym (Paweł Wolniewicz)
W pracy grupowej wykorzystujemy zazwyczaj kilka narzędzi - od poczty elektronicznej i komunikatorów, po kalendarze oraz listy zadań. W takiej sytuacji bardzo przydatne jest oprogramowanie, które integruje wszystkie te metody kontaktu z współpracownikami w jednej, prostej w obsłudze, aplikacji. Takim programem jest Spicebird.
16 KshowMail - filtr antyspamowy dla KDE (Paweł Wolniewicz)
W dobie bezpłatnych kont pocztowych o nieograniczonej pojemności niemal każdy internauta posiada kilka skrzynek e-mail, założonych w popularnych portalach i wyszukiwarkach. Nie należy też zapomnieć o kontach firmowych. Zapanowanie nad wszystkimi skrzynkami pocztowymi nie należy do łatwych zadań. Z pomocą przychodzi nam KShowMail.
20 SquirrelMail - poczta z wiewiórką (Grzegorz Madajczak)
Na co dzień korzystam z kilku programów pocztowych. Na MacBooku uruchamiam program Mail, na domowym i służbowym PCecie z Linuksem - oczywiście Mozillę Thunderbird. Jednak, gdy nie mogę skorzystać z któregokolwiek z powyższych komputerów, zawsze mam dostęp do swojej poczty przez przeglądarkę internetową - dzięki interfejsowi SquirrelMail.
26 Gmail - czy to jeszcze poczta? (Grzegorz Madajczak)
Według danych z kwietnia 2008, konto w Gmail posiadało 91,6 mln aktywnych użytkowników, co dawało tej usłudze trzecie miejsce w rankingu serwisów pocztowych, zaraz po takich gigantach, jak MS Webmail (256,2 mln) i Yahoo (254,6 mln). Jednak Gmail funkcjonuje dopiero od czterech lat, a w pełni dostępny jest od nieco ponad roku. Zastanówmy się na czym polega fenomen usługi Gmail.
32 Mały szpieg pocztowy (Marek Sawerwain)
Gdy pojawia się konieczność zapoznania się z nowym językiem programowania bądź też z nowym środowiskiem, najlepiej spróbować napisać nieskomplikowany program w ramach poznawanego narzędzia. Wydaje się, iż dobrym pomysłem jest opracowanie nieskomplikowanej aplikacji, która będzie uproszczonym klientem pocztowym.
38 Ludzie maile piszą (Robert Multan)
W dzisiejszych czasach poczta elektroniczna stała się tak popularna, że praktycznie każdy ma co najmniej jedną skrzynkę. Chociaż korzystanie z poczty przez interfejs WWW jest z całą pewnością szybkie, funkcjonalnością najczęściej znacznie ustępuje tradycyjnym klientom pocztowym.
42 Człowiek w środku czyli „trzymaj pakiety przy sobie” (Robert Multan)
Zwykło się mówić, że złudne poczucie bezpieczeństwa jest gorsze od braku zabezpieczeń. Może się wydawać, że wyposażenie komputera w zaporę sieciową jest wystarczającym sposobem ochrony. Okazuje się jednak, że informacje wysyłane do sieci są narażone na przechwycenie przez pośrednika, o którym nie mamy pojęcia.
Praktyka
46 AsteriskNOW w praktyce cz. 5 (Rafał Kułaga)
Z lektury ostatniej części kursu dowiesz się, jak monitorować pracę centrali i tworzyć kopie zapasowe plików konfiguracyjnych. Skonfigurujesz kilka bardzo użytecznych, chociaż często pomijanych, funkcji oraz nauczysz się tworzyć skrypty wykorzystujące API centrali.
Bazy danych
52 Technologie OLAP i Data Mining (Grzegorz Gałęzowski)
Systemy baz danych rozbudowały się znacząco w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci. Odniosły one sukcesy w niezliczonej liczbie dziedzin współczesnego życia. Gromadzimy więcej i więcej danych, które są zapisywane w bazach danych.
Recenzja
68 Atmosphir, Private Beta 1.0 (Maciej Mroziński)
Opisywany tytuł odbił się sporym echem w internecie. Powodem owego rozgłosu była, można powiedzieć, nowatorska cecha gry. Wielu graczy odwiedziło stronę Minor Studios, twórców Atmosphir; tam właśnie zapisywano się na beta testy. Po niecałym miesiącu, wraz z otrzymaniem zaproszenia, gracze mogli rozpocząć zabawę.
Wywiad
72 Wywiad z twórcami Atmosphir (Maciej Mroziński)
Tipsy
76 PHPMyAdmin (Piotr Pawłowski)

Numer 2/2009:

Dla początkujących
12 Relacyjna baza danych HSQLDB (Grzegorz Madajczak)
Świadomie i nieświadomie z bazami danych każdy z nas styka się każdego dnia - robiąc zakupy, szukając książki w bibliotece, czy też czytając newsy na stronie internetowej. Warto więc wiedzieć cokolwiek więcej na temat jednego z najbardziej powszechnych sposobów użytkowania komputera. Warto zainteresować się bazami danych, gdyż z pewnością każdy znajdzie dziedzinę, w której warto zastosować uporządkowane zarządzanie danymi w postaci bazy danych.
22 Podstawy MySQL (Sylwester Zdanowski)
MySQL to darmowe narzędzie służące tworzeniu i zarządzaniu bazami danych. Jest to oprogramowanie wydajne, stabilne i niewymagające dużych nakładów finansowych. Więcej o tym w artykule.
Rozwiązania
28 David - monitoring i zarządzanie siecią (Mateusz Lipiński)
Każdy administrator sieci mający do czynienia z większą ilością urządzeń, nad którymi musi panować, prędzej czy później poszukuje rozwiązania, które w znacznym stopniu ułatwi mu codzienną pracę. Jednym z nich jest zaprezentowany w artykule system David.
36 Digitalizacja rysunków, wykresów i map (Paweł Wolniewicz)
Rozpowszechnianie grafik, map oraz rysunków technicznych w postaci elektronicznej staje się coraz powszechniejszą praktyką. Drukowane wykresy lub mapy nie trafią zapewne do lamusa, ale z pewnością stracą na znaczeniu. Poza tym, papierowe dokumenty i mapy mają jedną istotną wadę - trudno poddać je powtórnej obróbce, a informacje na nich zapisane zgromadzić w bazach danych.
36 Analiza statystyczna danych numerycznych z bazy MySQL (Paweł Wolniewicz)
Popularne systemy relacyjnych baz danych posiadają z reguły zestaw funkcji umożliwiających analizowanie danych numerycznych. Pozwalają one jednak wyłącznie na wykonywanie podstawowych operacji, natomiast bardziej zaawansowane przetwarzanie oraz wizualizacje wymagają zastosowania zewnętrznego oprogramowania statystycznego. W tym artykule przedstawione zostanie rozwiązanie tego problemu, oparte na bazie MySQL i aplikacji R.
Praktyka
50 AsteriskNOW w praktyce cz. 4 (Rafał Kułaga)
W poprzedniej części kursu nauczyłeś się, jak skonfigurować centralę telefoniczną do wykonywania połączeń wychodzących i obsługi połączeń przychodzących na podstawie określonych zasad. W tym numerze dowiesz się, jak uruchomić bardziej zaawansowane funkcje programu Asterisk, umożliwiające efektywne wykorzystanie centrali w bardziej wymagających zastosowaniach.
Programowanie
58 Obsługa baz danych a biblioteka QT (Marek Sawerwain)
Biblioteka QT stała się już dawno nieodłączną częścią wielu dystrybucji. Jest wszakże podstawową biblioteką w ramach środowiska KDE. Pośród jej wielu zalet, trzeba wskazać współpracę z bazami danych.
Grafika
64 Fluxbox - prehistoria czy nowoczesność? (Łukasz Ciesielski)
Każdy użytkownik Linuksa chciałby, aby jego środowisko graficzne charakteryzowały trzy cechy. Wymarzony ideał powinien być przede wszystkim lekki, czyli wyzbyty ze zbędnego oprogramowania, które kradnie cenne cykle procesora i najczęściej jest wykorzystywane jedynie kilkukrotnie (lub nigdy).
Gry
70 Return to Castle Wolfenstein: Enemy Territory (Dariusz Dawidowski)
Niebo nad terytorium wroga miało kolor monitora ustawionego na ośmiobitową paletę barw. Szeregowy Noga był jednym z pierwszych ochotników, którzy poddali się próbie wykorzystania tajnej broni wykradzionej Państwom Osi. Zmierzając ku konfrontacji z ludźmi Szczura Pustyni w niegdyś sennym afrykańskim miasteczku, zdawał sobie sprawę, iż jest to jedyna szansa aby Alianci mogli zdobyć przewagę w tej wojnie.
Recenzja
74 Open Arena (Maciej Mroziński)
Opisywany tytuł jest jednym z bardziej znanych otwartych projektów, które powstały w oparciu o publicznie udostępniony 19 Sierpnia 2005 roku silnik graficzny Id Tech 3, stworzony przez firmę Id Software.

Numer 1/2009:

Dla początkujących
12 Firewall w Linuksie (Piotr Podusowski)
Autor przedstawia podstawy działania protokołu IPv4 i warstw zbudowanych na nim, czyli TCP i UDP. W artykule ukazane są różnice pomiędzy nimi.
16 Vim - konkurent prawie doskonały! (Łukasz Ciesielski)
W tym artykule zajmiemy się największym konkurentem Emacsa, którym niezaprzeczalnie jest Vim. Od wielu lat trwa spór pomiędzy użytkownikami wspomnianych edytorów o doskonałość i przewagę jednego nad drugim. Zobacz kto wygrał ten sąd.
Rozwiązania
22 Linux w systemach wbudowanych (Rafał Kułaga)
Linux jest systemem, który świetnie nadaje się do zastosowania w systemach wbudowanych. Dostępność kodu źródłowego oraz silne wsparcie ze strony społeczności sprawiają, że coraz to kolejnym projektom udaje się przebić do zbiorowej świadomości użytkowników. Szczegóły znajdziecie w artykule.
Praktyka
30 Port knocking (Bartłomiej Bergier)
W artykule opisana jest technika, która może stanowić dodatkową warstwę bezpieczeństwa. Najczęstszym zastosowaniem jest ochro-
40 Cyfrowy podpis - podejście praktyczne (Marek Sawerwain)
Oprócz podstawowych informacji, jak posługiwać się cyfrowym podpisem, autor zaprezentował, w jaki sposób można uruchomić własny serwer kluczy, gdzie użytkownicy będą przechowywać klucze niezbędne do realizacji cyfrowego podpisu.
46 AsteriskNOW w praktyce cz. 3 (Rafał Kułaga)
W tej części kursu poznasz usługi oferowane przez dostawców VoIP i sposoby kierowania (routingu) połączeń przychodzących oraz wychodzących centrali. Dowiesz się, jak łączyć wiele central opartych na Asterisku, tworząc wydajną sieć komunikacji telefonicznej w firmie.
Technika
52 ZENOSS - sposób na udany monitoring sieci (Grzegorz Gałęzowski)
Sieci komputerowe występują obecnie w każdej firmie i instytucji. W miarę rozrastania się i rozwoju sieci staje się ona coraz ważniejszym elementem każdej organizacji. Jednak im więcej zasobów oferuje sieć, tym bardziej staje się skomplikowana i więcej może ulec uszkodzeniu. Przeczytaj tekst artykułu, a dowiesz się jak utrzymać je w prawidłowej funkcjonalności i bezpieczeństwie.
Bezpieczeństwo
64 Zapotrzebowanie na antywirusa (Sylwester Zdanowski)
Rozstrzyganie dylematu, czy instalować na Linuksie oprogramowanie antywirusowe, trzeba zacząć od dokładnego określenia spektrum działania takiego oprogramowania. Obecnie oprogramowanie tego typu ma znacznie szersze działanie niż, usuwanie wirusów. Jakie? Przeczytaj.
70 OSSIM (Grzegorz Gałęzowski)
Open Source Security Information Management - system wykrywania intruzów, jest w pełni funkcjonalnym, szybkim i potężnym systemem IDS. Na rynku tego typu produktów jest jedną z najciekawszych pozycji. Nie sposób wymienić jego wszystkich zalet i trudno przejść obojętnie obok takiego projektu. Koniecznie zapoznaj się z treścią artykułu.
Recenzja
78 Neverball i Neverputt (Maciej Mroziński)
Pierwszy z opisywanych tytułów to otwarty odpowiednik gry Super Monkey Ball, znanej z konsoli Nintendo GameCube. Natomiast Neverputt, sympatyczna odmiana mini-golfa, dostarczana jest razem z Neverball. Pierwsza gra jest prawdziwym wyzwaniem, nawet dla wyjadaczy gier zręcznościowych, podczas gdy druga umożliwia rozegranie relaksującej partii mini-golfa maksymalnie czterem graczom przy jednym komputerze. Zapraszamy do gry!

Numer 12/2008:

Dla początkujących
14 Eternal Lands - wirtualny świat (Przemysław Żarnecki)
Autor przedstawił grę, która oferuje wiele, jeżeli nawet nie oryginalnych, to na pewno ciekawych rozwiązań, bardzo dobrą grafikę i grywalność. Przeznaczona jest każdemu, kto lubi dobrą i dynamiczną rozgrywkę.
22 Sąd nad Emacsem (Łukasz Ciesielski)
Artykuł ma być wprowadzeniem, dzięki któremu nawet osoby nie korzystające nigdy z edytorów tekstu Emacs i Vim będą w stanie zrozumieć, dlaczego warto używać właśnie takiego oprogramowania. Zarzuty skierowane do edytora Emacs to: funkcjonalność, szybkość działania, powszechność i wielozadaniowość. W artykule przeprowadzony sąd. Czy winny się przyznał?
Rozwiązania
28 System µClinux w procesorze microblaze (Adrian Antoniewicz)
W artykule autor pokazał, dlaczego µClinux wraz z softwareowym procesorem MicroBlaze wbudowanym w FPGA jest dobrym rozwiązaniem dla wielu zastosowań typu system w jednym chipie. Zaprezentował również niezbędne narzędzia do uruchomienia systemu operacyjnego na powyższym procesorze.
Praktyka
32 AsteriskNOW w praktyce cz. 2 (Rafał Kułaga)
W tym artykule dowiesz się wszystkiego o kontach użytkowników i sposobach wykorzystania usług centrali. Poznasz protokoły i programy wykorzystywane w komunikacji VoIP.
38 Centrum multimedialne w Linuksie (Rafał Kułaga)
Artykuł mówi o podstawach budowania złożonej sieci multimedialnej. Dowiesz się na temat magicznego sposobu na połączenie naszej sieci domowej, komputera i telewizora w taki sposób, aby móc robić wszystko to, co oferują drogie systemy kina domowego. To wszytko przy wykorzystaniu w tym celu dystrybucji Linuksa.
Programowanie
44 Wesnoth - tworzenie własnej kampanii (Marek Sawerwain)
Gra The Battle for Wesnoth, to niewątpliwie jeden z ciekawszych projektów OpenSource. Ciekawym aspektem jest możliwość łatwego wprowadzania zmian bądź tworzenia nowych scenariuszy, kampanii. Artykuł prezentuje jak wygląda tworzenie scenariusza oraz kampanii w ramach tej gry.
Rozrywka
52 Tworzenie panoram w GIMP-ie i Huginie (Paweł Wolniewicz)
W długie zimowe popołudnia warto powspominać wakacyjne wojaże - na przykład oglądając zrobione przez nas fotografie. Możemy pokusić się o złożenie z nich atrakcyjnej panoramy. Pomoże nam w tym zestaw wtyczek do GIMP-a, a także wyspecjalizowany program Hugin. O tym w artykule.
58 Hity na zimowe pulpity (Piotr Maliński)
Autor zachęca do powrotu do gier z młodości, lub poznawania nowych z tamtego okresu, by przekonać się że nie straciły swojej grywalności ani uroku. Przeczytaj artykuł, a przypomnisz sobie o kilku historycznych grach.
66 FreeCol - wyrusz na podbój Nowego Świata (Przemysław Żarnecki)
FreeCol, to mało znany tytuł gry. Trochę szkoda, bo oferował zasady podobne do Cywilizacji, tylko osadzone w całkiem innych realiach. Nie jest bynajmniej kontynuacją oryginału, lecz co ważne naprawdę ciekawym przeniesieniem gry we współczesne realia. Gra zarówno od strony wizualnej, jak również w kwestii grywalności stoi na całkiem przyzwoitym poziomie.
Recenzja
76 Stones of the Gods (Maciej Mroziński)
Recenzja logicznej gry, polegającej na łączeniu ze sobą odpowiednich kolorów, reprezentowanych przez różne kamienie szlachetne. Znajdziesz tam wszystkie za i przeciw grze.

Numer 11/2008:

Dla początkujących
12 Jak żyć bez X-ów (Łukasz Ciesielski)
Artykuł jest topem 10 ulubionych czynności. Dzięki niemu zastanowimy się, w jaki sposób słuchać muzykę, przeglądać internet, czytać wiadomości e-mail, korzystać z komunikatora internetowego itd.
Rozwiązania
20 Księgowość w Linuksie (Przemysław Żarnecki)
Autor poleca program Lefthand Mała Księgowość wszystkim przedsiębiorcom, jak również instytucjom czy organizacjom pozarządowym. Mocne argumenty, by przekonać, iż warto używać Linuksa w firmie.
28 Alternatywa w biurze konstrukcyjnym (Tomasz Pasierbski)
Dla współczesnego rynku istotne jest, by firma jako pierwsza odpowiedziała na zapytanie ofertowe, jednocześnie szukając oszczędności. W artykule autor starał się rozważyć problem przez pryzmat doświadczeń inżyniera konstruktora.
32 Linux- Poliglota! (Sławomir Stępień)
Dowiesz się czy my - użytkownicy Linuksa, możemy połączyć naszą pasje do systemu wraz z nauką orientalnych języków oraz czy można ze zwykłej klawiatury qwerty wyczarować znaki obcych alfabetów.
36 Wirtualizacja w Linuksie (Rafał Kułaga)
Autor opisuje programy i ich różne zastosowania - począwszy od rozrywki, poprzez wirtualizację dla stacji roboczych, aż do potężnych narzędzi do tworzenia niezawodnej architektury sieciowosprzętowej.
Programowanie
44 Radio w Gnome (Marek Sawerwain)
Jądro systemu Linux już od dawna oferuje wsparcie dla multimediów, począwszy od kart graficznych, poprzez muzyczne, a także różnego rodzaju tunery telewizyjne i radiowe. Przedstawiony program jest punktem wyjścia do własnych eksperymentów.
50 GanttProject (Paweł Łupkowski)
Przedstawienie alternatywy dla programów dostępnych domyślnie dla środowisk GNOME i KDE
54 Mechanizmy czasu rzeczywistego w Linux (Michał Strasburger)
Dzięki artykułowi przyjrzymy się, jakie mechanizmy można wykorzystać do zagwarantowania szybkości pracy cząstki systemu czasu rzeczywistego, jaką jest sterownik urządzenia.
Bezpieczeństwo
66 Archiwizacja na najwyższym poziomie (Grzegorz Gałęzowski)
Podstawą ochrony systemów informatycznych jest odpowiednia polityka archiwizacji i zabezpieczania danych. W artykule dowiemy się dlatego też podczas pracy z bazami danych szczególnie ważnymi elementami systemów informatycznych sprawdza się zasada: lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Tipsy
74 Gdy terminy gonią (Piotr Pawłowski)
Co zrobić, gdy zorientujemy się, że panowanie nad zaplanowanymi projektami, rozpiętymi w czasie, nam nie wychodzi? Dzięki artykułowi odpowiesz na to pytanie.
74 W gąszczu haseł, pionów i kodów (Piotr Pawłowski)
Artykuł ma zaspokoić potrzeby tych użytkowników, którzy w ogromie haseł, kodów, pinów i innych metod ochrony danych nie nadążają za ich zmianami.
Felieton
78 Będzie... gorzej? (Roger Zacharczyk)
„W linuksie nie ma problemów z grami”. Mowa o „nawracaniu” ludzi na jedyny słuszny system operacyjny, jakim jest Linux.

Numer 10/2008:

Aktualności
10 Kernel (Remigiusz Modrzejewski)
11 CentrumXP (Aleksander Zdyb)
12 News (Maciej Michalec)
13 Mandriva (Tomasz Bednarski)
Dla początkujących
14 OpenOffice Base - kreator baz danych (Przemysław Żarnecki)
Tematyka baz danych zazwyczaj nie należy do najprostszych, szczególnie jeśli stajemy przed koniecznością zapoznania się z możliwościami nowego programu. Przemysław w artykule przedstawia oczywiście moduł Base pakietu OpenOffice. Na samym wstępie zaznacza, że prawidłowa praca wymaga zainstalowania w systemie operacyjnym Javy.
Rozwiązania
22 Disaster Recovery (Radosław Korzeniewski)
Disaster Recovery to zbiór procedur oraz strategii związanych z reagowaniem firmy na nieoczekiwane zdarzenia - katastrofy, mające ogromny wpływ na funkcjonowanie tej firmy. Radosław pokazuje jakie są możliwości zabezpieczenia się przed skutkami takich katastrof.
26 Linux w diagnostyce samochodów typu VAG (Michał Strasburger)
Coraz więcej dziedzin życia wymaga od nas eksperckiej wiedzy, aby się w nich odnaleźć, sięgamy więc po narzędzia, czyniące z nas ekspertów diagnostyki samochodowej i oszczędzające nam poważnych wydatków. Michał pokazuje jak przeprowadzić komputerową diagnostykę samochodów na przykładzie pojazdów grupy VAG
34 Dyskoteka w Linuksie (Łukasz Olender)
Z pewnością każdy z nas marzył kiedyś o karierze didżeja. Efektowne światła, dobra muzyka i niepowtarzalny klimat dyskotek to coś, co kręci większość młodych ludzi. Czy prowadzenie tego typu imprez jest trudne, czy też może banalnie proste? Dowiedzieć się tego możemy instalując na dysku program Mixxx
Praktyka
40 Uratuj swoje dane! (Łukasz Ciesielski)
Chociaż współczesne komputery i systemy operacyjne stają się doskonalsze każdego dnia, nie można całkowicie uniknąć ryzyka utraty danych. Może być to spowodowane mechanicznym uszkodzeniem dysku twardego lub awarią systemu. Aby uniknąć sytuacji, w której okazuje się, że bardzo ważne pliki zostały bezpowrotnie utracone należy je odpowiednio zabezpieczyć zanim będzie za późno. Zapraszamy do lektury artykułu Łukasza.
46 AsteriskNOW w praktyce cz.1 (Rafał Kułaga)
W tej części kursu autor szczegółowo omówi korzyści wynikające z zastosowania centralki telefonicznej opartej na systemie AsteriskNOW.
52 Szyfrowanie danych w Linuksie (Bartłomiej Bergier)
Bartłomiej przedstawia jak zabezpieczyć nasze cenne prywatne dane przed dostępem osób niepowołanych. Linux posiada zaawansowane mechanizmy szyfrowania danych, dzięki którym bez znajomości odpowiedniego hasła, nikt nieuprawniony nie zdoła dobrać się do nich. Korzysta przy tym z dystrybucji Slackware 12.1.
Programowanie
62 Liczby (pseudo)losowe (Marek Sawerwain)
Mogłoby się wydawać iż liczby pseudolosowe nie sprawiają żadnych kłopotów i ogólnie nie odgrywają większej roli. Okazuje się iż tak nie jest, bowiem od jakości tego typu liczb zależy bezpieczeństwo np.: połączeń nawiązywanych poprzez protokół SSL. Dlatego, warto poznać kilka bibliotek oferujących dobre generatory liczb pseudolosowych.
Bezpieczeństwo
68 Bezpieczeństwo poprzez utajnienie (Patryk Krawaczyński)
Bezpieczeństwo poprzez utajnienie / bezpieczeństwo przez niejawność jest jedną z wielu filozofii modeli bezpieczeństwa, jednak jako
Rozrywka
72 Anarchy Online (Łukasz Olender)
Gier wydawanych pod Linuksa nigdy nie było zbyt wiele. I choć obecnie zdaje się być coraz lepiej, natywnie działających pod tym systemem tytułów wciąż jest mało. Jak więc znaleźć dobry tytuł, który jednocześnie będzie chodzić płynnie pod Linuksem? Z pomocą przychodzi ten oto właśnie nowopowstały kącik prowadzony przez Łukasza. Jego misją będzie prezentowanie interesujących gier, w które przy pomocy Wine bądź Cedegi może pograć każdy szanujący się użytkownik Linuksa.
Felieton
78 Co dalej? (Roger Zacharczyk)
Księgozbiór
79 Damn Small Linux (Piotr Brzózka)

Numer 9/2008:

Aktualności
 6 News (Maciej Michalec)
 7 Kernel (Remigiusz Modrzejewski)
 8 News (Mateusz Grysiak)
 9 Mandriva (Tomasz Bednarski)
Dla początkujących
10 Pierwsze kroki z openSUSE 11.0 (Roger Zacharczyk)
Na dzień 19 czerwca 2008 czekały rzesze fanów tej dystrybucji, a także ludzie, którzy chcieli spróbować czegoś nowego. Dlaczego jedenastka była tak bardzo wyczekiwana? W bardzo obszernym artykule autor opisuje najnowszą wersję openSUSE 11.0.
22 Firefox 3.0 (Roger Zacharczyk)
Wersja trzecia Firefoksa przynosi wiele zmian w porównaniu z poprzednimi wersjami. Co najbardziej rzuca się w oczy? O tym wszystkim przeczytacie w artykule autorstwa Rogera. Zachęcamy do lektury.
Rozwiązania
26 High Availability (Radosław Korzeniewski)
Wysoka dostępność (ang. High Availability) to zestaw standardów projektowania oraz odpowiedniej implementacji środowiska informatycznego mającego na celu minimalizację czasów nieplanowanych niedostępności czyli przerw w działaniu, braku świadczenia usług.
32 Trzy wymiary Blendera (Łukasz Ciesielski)
Grafika trójwymiarowa, czyli popularne 3D występuje niemal wszędzie. Począwszy od ulotek i bilboardów, poprzez gazety, na telewizji kończąc. Łukasz podpowiada skąd wziąć bezpłatne oprogramowanie do tworzenia grafiki 3D? Odpowiedź ujawnia już sam tytuł artykułu - Blender.
36 Moc Eclipse (Łukasz Ciesielski)
Łukasz w artykule opisuje projekt Eclipse, którego zna chyba każdy, kto ma lub miał do czynienia z tworzeniem projektów w Javie. Jest to dobrze przemyślane, ale przede wszystkim dobrze zaprojektowane środowisko pracy. Zapewnia ono doskonałą integrację wielu, różnych narzędzi.
Programowanie
42 Lazarus - łatwy dostęp do danych (Marek Sawerwain)
Uruchomienie serwera bazy danych, w przypadku wielu dystrybucji Linuksa, nie zabiera zbyt wiele czasu. Jednakże, jeśli chcemy szybko napisać program, który korzysta z tej bazy, to problem jest nieco większy. W takim przypadku warto wypróbować środowisko Lazarus, które oferuje kilka ciekawych rozwiązań ułatwiających tworzenie programów korzystających z baz danych.
Praktyka
48 Mapy umysłu - ucz się i pracuj wydajniej (Paweł Wolniewicz)
W trakcie nauki, przygotowywania prezentacji, artykułów, biznesplanów, a nawet podczas gromadzenia informacji do opublikowania w Internecie często korzystamy z tradycyjnych notatek w postaci uporządkowanego tekstu podzielonego na akapity. Niestety, nauka lub praca z ich wykorzystaniem w większości przypadków przebiega wolniej, niż moglibyśmy oczekiwać. Rozwiązanie problemu stanowią mapy myśli.
56 Piszemy własny silnik bazodanowy w Java i XML (Grzegorz Madajczak)
Grzegorz w trakcie swojej trwającej już kilkanaście lat przygody przeżywał fascynacje kolejnymi technikami, lecz zawsze pozostawał wierny dwóm - Java i XML. Dzisiaj, korzystając z ich połączenia zajmie się problemem stworzenia własnego silnika bazodanowego.
62 Archiwizacja danych z globalnej sieci (Paweł Wolniewicz)
Internet stał się potężnym medium informacyjnym, dorównującym dziś radiu, telewizji i dziennikom. W globalnej sieci możemy bowiem znaleźć informacje na praktycznie każdy temat. W dodatku by do nich dotrzeć nie potrzebujemy pomocy agencji monitorującej media. Wystarczy jedynie Zotero, czyli narzędzie do archiwizowania i katalogowania zasobów Internetu.
Tipsy
70 GParted (Piotr Pawłowski)
W poniższym artykule Piotr przedstawia małą aplikację Linuxową, GParted, dzięki której możemy w sprawny sposób zmieniać systemy plików, zwiększać lub zmniejszać objętość partycji oraz wykonywać szereg innych istotnych operacji na dyskach.
Recenzje
72 Data Center - hotel dla Bajtów (Marcin Klessa)
Bezpowrotnie minęły czasy, gdzie dane całej firmy mieściły się na jednej dyskietce przechowywanej u prezesa w sejfie. Dziś ilość zbieranych i przetwarzanych informacji jest tak duża i wymaga na tyle profesjonalnej i bezpiecznej obsługi, że wynajmuje się do tego specjalne instytucje zwane Data Center. W poniższym zestawieniu Marcin przedstawia usługi oferowane przez centra danych oferujące profesjonalny i najszerszy wachlarz usług w tym zakresie.
Felieton
76 Byle do przodu (Roger Zacharczyk)
Księgozbiór
78 Linux przewodnik administratora. (Tomasz Szuster)

Numer 7-8/2008:

Aktualności
10 News (Mateusz Grysiak)
11 News (Maciej Michalec)
12 Kernel (Remigiusz Modrzejewski)
13 CentrumXP (Aleksander Zdyb)
   Mandriva (Tomasz Bednarski)
16 Gentoo (Grzegorz Madajczak)
Dla początkujących
18 Kadu - nowoczesne oblicze komunikacji (Przemysław Żarnecki)
Autor w przejrzysty sposób opisuje Kadu- jeden z najpopularniejszych linuksowych komunikatorów w Polsce.
26 Otwarty protokół komunikacyjny Jabber (Przemysław Żarnecki)
Z artykułu dowiecie się przede wszystkim czym jest Jabber, jakie są różnice pomiędzy tym protokołem a klasycznymi komunikatorami zaliczanymi do kategorii IM (Instant Messenger)
Rozwiązania
36 RSS - czyli bądź zawsze na bieżąco (Robert Multan)
Autor opisuje czytniki RSS, które są umowną nazwą rodziny języków opartych o XML (Extensible Markup Language), służących do przesyłania nagłówków wiadomości przez serwisy, w których treści dodawane są w krótkich odstępach czasu.
42 Linux na wakacjach (Grzegorz Madajczak)
Grzegorz pokazuje że zainstalowanie Linuksa na nośniku pamięci typu Flash nie umniejsza jego pierwotnej funkcjonalności, nawet jeśli jest to cyfrówka czy odtwarzacz mp3. W zależności od dystrybucji, którą wybierzemy proces instalacji będzie mniej lub bardziej skomplikowany. W niniejszym artykule postaramy się opisać, jak to zrobić.
46 Fenomen P2P i P2M (Łukasz Ciesielski)
Podczas codziennej pracy mało kto zastanawia się nad rolą peer2peer, a to właśnie dzięki tym sieciom mamy możliwość udostępniania oraz pobierania plików z Internetu (muzyki, filmów, e-booków, aplikacji, a nawet systemów). Łukasz przedstawia ideę sieci P2P zbliżonej do pierwotnych założeń przyświecających twórcom Internetu - peer to peer,czyli równy z równym.
Programowanie
50 Serwis zdjęć z wakacji (Marek Sawerwain)
Ruby On Rails to pakiet wspomagający tworzenie rozbudowanych aplikacji internetowych. Jego zasadniczą zaletą dostępność wielu wygodnych rozszerzeń które ułatwiają tworzenie aplikacji. W artykule zostanie pokazane, jak w przysłowiowe kilka minut, utworzyć użyteczną aplikację, gdzie użytkownicy naszego serwisu będą mogli w nim umieszczać zdjęcia z wakacji.
Praktyka
56 Społecznościowa przeglądarka internetowa (Paweł Wolniewicz)
Paweł opisuje przeglądarkę Flock opartą na kodzie Mozilli, ukierunkowaną na obsługę serwisów z zawartością tworzoną przez samych odwiedzających. Dzięki niemu będzie możliwa interakcja z serwisami społecznościowymi.
Bezpieczeństwo
62 Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi (Grzegorz Madajczak)
W artykule autor pokazuje w jaki sposób bronić się przed włamaniem do sieci bezprzewodowej.
Tipsy
68 Superkaramba (Piotr Pawłowski)
Piotrek pokazuje jak łatwo można stworzyć od podstaw lub zmodyfikować aplet umożliwiający bieżące kontrolowanie komponentów komputera.
Rozrywka
70 Freeciv - Cywilizacja, która podbije świat (Przemysław Żarnecki)
Felieton
78 GPL mówimy nie! (Roger Zacharczyk)
Jest Free Software i jest Open Source. Jest też rzecz zwana GPL, z którą się nie zgadzamy. Open Source promuje licencję, która została stworzona po to, aby nikt nie mógł ulepszać oprogramowania, zabierając tym samym możliwość tworzenia nowych miejsc pracy i budowania biznesu. Roger zaprasza do lektury.

Numer 6/2008:

Rozwiązania
22 Linux na biurku (Kamil Skowroński)
Autor biorąc pod uwagę wachlarz zalet Linuksa, takich jak stabilność czy wysoki poziom odporności na złośliwe oprogramowanie, ułatwia podjęcie decyzji o zastosowaniu go do pracy na komputerach biurowych.
24 Spojrzenie na LaTeX (Łukasz Ciesielski)
Autor dzięki programowi LaTeX służącemu do profesjonalnego składania tekstu pokazuje jak tworzyć i składać np. teksty naukowe, zawierające treści matematyczne i wyglądające przy tym bardzo profesjonalnie.
28 Własna centrala PBX! (Grzegorz Hetman)
Artykuł ten w bardzo przejrzysty sposób przedstawia w jaki sposób można wyposażyć swoją fi rmę we w pełni funkcjonalną telefoniczną centralę programową.
32 Edytor grafi ki wektorowej Inkscape (Paweł Łupkowski)
W tekście autor w bardzo przejrzysty sposób przedstawia przegląd możliwości programu Inkscape. Zachęca do zgłębienia jego tematyki oraz eksperymentowania.
36 Usługi Google cz. 2 (Łukasz Olender)
Łukasz przedstawia drugą i ostatnią zarazem część artykułu opisującego popularne usługi fi rmy Google wraz ze sposobami korzystania z nich pod Linuksem. W tym numerze zajmiemy się usługami takimi jak Calendar, Docs, Earth oraz Picasa.
Programowanie
44 Scalix - poczta dla podróżujących (Tomasz Bednarski)
W numerze majowym przedstawialiśmy proces migracji z serwera Microsoft Exchange na serwer Scalix. DzisiajTomasz przedstawia możliwości Scaliksa związane ze zdalnym dostępem do poczty.
48 Programowanie grafi ki (Michał Sobczak)
W artykule autor skupia się na wykorzystaniu języków PHP i Java do generowania obrazów i manipulowania nimi. Wspomina także o technikach programowania grafi ki w języku assembler.
56 MiniCommander - własne dwa panele (Marek Sawerwain)
Czy napisanie programu podobnego do Midnight Commandera, jest zadaniem łatwym? Jeśli skupimy się tylko na obsłudze plików, czyli na kopiowaniu, przenoszeniu i zakładania katalogów, przy pomocy dwóch paneli okaże się iż nie jest to trudne zadanie.
Praktyka
60 Tworzymy widżeta dla Opery (Sławomir Stępień)
Dla tych, którzy jeszcze nie spotkali się z widżetami Sławomir wyjaśnia czym one są i jak je stworzyć przy pomocy swojej przeglądarki.
66 Scribus (Przemysław Żarnecki)
W artykule Przemysław przedstawia podstawy pracy ze Scribusem. Zwraca również uwagę na wiele szczegółowych rozwiązań tego bardzo popularnego programu do składu tekstu.
70 Tworzenie i edycja grafi ki online (Paweł Łupkowski)
Czy do tworzenia i edycji grafi ki wystarczy przeglądarka internetowa? Pytanie dość przewrotne, ale okazuje się, że dzięki takim narzędziom jak Splashup i Kuler jest to jak najbardziej możliwe..
Testy
72 Asus EEE PC - opinie użytkownika (Grzegorz Madajczak)
Od pewnego czasu umysły wielu miłośników Linuksa rozpalają trzy magiczne literki: EEE. Nadszedł najwyższy czas, aby Linux +, zajął się tym zjawiskiem - nowym produktem renomowanej fi rmy Asus.
Felieton
78 Nie o to chodziło! (Roger Zacharczyk)
Księgozbiór
79 Podstawy Systemów Operacyjnych (Marcin Klessa)

Numer 5/2008:

Aktualności
   Mandriva (Tomasz Bednarski)
10 News (Maciej Michalec)
11 Gentoo (Grzegorz Madajczak)
12 OpenOffice (Przemysław Żarnecki)
13 CentrumXP (Aleksander Zdyb)
Dla początkujących
14 Instalacji i konfiguracji się nie boję! (Łukasz Ciesielski)
Autor w bardzo przejrzysty sposób opisuje instalację i konfigurację systemów z rodziny Open Source.
Rozwiązania
20 Qtopia - przykład platformy linuksowej w urządzeniach mobilnych (Przemysław Żarnecki)
W artykule autor prezentuje platformę przeznaczoną na telefony komórkowe z wbudowanym Linuksem.
24 Usługi Google cz. 1 (Łukasz Olender)
Coraz więcej osób używa aplikacji webowych firmy Google. Autor artykułu opisuje kilka przydatnych programów z których korzystamy na co dzień oraz przybliża te mniej znane.
32 Linux na urządzeniach z wbudowanym systemem (Grzegorz Madajczak)
Autor przedstawia kilka ciekawych urządzeń z wbudowanym systemem
56 Linux komórkowy (Robert Multan)
W tym artykule Robert przedstawia kilka programów, które pozwolą na lepszą kontrolę nad telefonem w środowisku systemu Linux.
Programowanie
60 Freebasic - Basic na miarę XXI wieku (Marek Sawerwain)
Marek przedstawia język programowania FreeBasic, czyli bardzo nowoczesną odmianę języka Basic.
Rozrywka
68 Second Life (Przemysław Żarnecki)
Rzut okiem na wirtualny świat rozgrywki
Felieton
78 Stąd do przyszłości (Roger Zacharczyk)
Praktyka
82 D-Bus w praktyce (Zbigniew Kozak)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie podstaw funkcjonowania systemu D-Bus i możliwości jego wykorzystania. Autor wprowadza podstawowe pojęcia i idee związane z D-Busem, a następnie, na przykładach, pokazuje jak ten system funkcjonuje w praktyce.

Numer 4/2008:

Aktualności
14 News (Maciej Michalec)
18 Kernel (Remigiusz Modrzejewski)
19 Gentoo (Grzegorz Madajczak)
20 Mandriva (Tomasz Bednarski)
Dla początkujących
20 Własny serwer LAMP w Mandriva Linux 2008 (Adam Zieliński)
Autor opisuje instalację i konfigurację środowiska programowania aplikacji internetowych w języku PHP z wykorzystaniem popularnych programów Open Source w systemie Mandriva Linux.
26 KDE 4.0 (Aleksander Zdyb)
26 KDE 4.0 Czy warto? (Przemysław Żarnecki)
W artykule autor prezentuje coś więcej niż tylko rzut okiem na najnowsze wydanie jednego z najpopularniejszych środowisk graficznych w Linuksie. Swoje spostrzeżenia opisuje po co najmniej kilkunastu dniach testowania najnowszej wersji KDE 4.0.
Praktyka
30 Yafray i Wings3D (Marek Sawerwain)
Autor pokazuje, jak za pomocą programów do tworzenia grafiki trójwymiarowej przygotować niezwykłej jakości rysunek, bazując na najprostszych obiektach.
36 Wirtualne skrzynki i poczta w Linuksie (Dariusz Zieliński)
Artykuł krok po kroku opisuje jak uruchomić serwer pocztowy bez autoryzowania użytkowników zarejestrowanych w systemie.
46 Agave - generowanie zestawów kolorów (Paweł Łupkowski)
Dobranie odpowiedniego zestawu kolorów jest jednym z ważniejszych elementów w procesie tworzenia strony internetowej. Artykuł przedstawia program Agave, dzięki któremu dowiemy się jakiego zestawu kolorów użyć, żeby strona wyglądała naprawdę dobrze.
Rozwiązania
50 XUL - cz. III (Grzegorz Madajczak)
W ostatnim artykule z cyklu „XUL - wieloplatformowy język opisu interfejsu użytkownika” dowiemy się więcej na temat łączenia XUL z innymi odmianami języka XML oraz zmiany wyglądu interfejsu z użyciem kaskadowych arkuszy stylu.
Bezpieczeństwo
58 Prywatność użytkownika (Łukasz Olender)
Autor przedstawia 16 praktycznych porad, które pomogą nam czuć się bezpieczniej zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak i administratora linuksowego systemu.
64 Kryptografia (Radosław Podedworny)
Niniejszy artykuł został w całości poświęcony konfiguracji serwerów oraz programów klienckich korzystających z usługi www. Autor pokazuje, jak stworzyć CA i podpisywać własne certyfikaty.
70 Ataki typu referer spoofing (Paweł Szcześniak)
W artykule autor przedstawia ataki typu referer spoofing i ich zastosowanie w nieetycznym pozycjonowaniu stron internetowych.
Rozrywka
74 Urban Terror (Przemysław Żarnecki)
Felieton
78 Marketing a Linux (Roger Zacharczyk)

Numer 3/2008:

Aktualności
10 Kernel (Remigiusz Modrzejewski)
11 Paint.NET (Aleksander Zdyb)
13 OpenOffice (Przemysław Żarnecki)
Dla początkujących
14 Multimedia w systemie Olá! Dom 6.06 (Krzysztof Lichota)
Trzecia część artykułu, w którym spróbujemy uczynić z naszego komputera bardziej zaawansowane i użyteczne narzędzie do obsługi multimediów. Oczywiście wszystko bez używania konsoli tekstowej. Artykuł powstał na przykładzie systemu Olá! Dom 6.06, który został dołączony do poprzedniego numeru Linux+. Niektóre z opisanych tu rzeczy są specyficzne dla tego systemu, ale większość z nich da się zastosować w każdej dystrybucji Linuksa.
Rozwiązania
20 Claws Mail (Paweł Łupkowski)
Klient poczty elektronicznej jest dziś chyba najczęściej używanym programem w systemie operacyjnym. Wiele osób zaczyna swój dzień (i pracę z komputerem) od sprawdzenia poczty elektronicznej. Dlatego właśnie ważne jest, aby program pocztowy w jak największym stopniu spełniał oczekiwania użytkownika.
26 Przegląd systemów zarządzania treścią (Przemysław Żarnecki)
CMS to skrót od Content Management System, czyli System Zarządzania Treścią. W ostatnich latach modne stało się zarówno korzystanie z aplikacji przynależących do tej grupy, jak również ich tworzenie. W artykule znajdziecie krótki przegląd kilkunastu pozycji, które autor uznał za ciekawe i postanowił Wam zaprezentować.
40 XUL - wieloplatformowy język opisu interfejsu użytkownika (Grzegorz Madajczak)
W pierwszej części artykułu poznaliśmy podstawową strukturę języka XUL, liczne elementy służące do budowy interfejsu graficznego użytkownika. Stworzony przez nas interfejs może wyglądać najbardziej profesjonalnie, jednak będzie całkowicie bezużyteczny, jeśli nie dodamy do niego choćby odrobiny funkcjonalności.
Programowanie
48 Scalix - migracja z MS Exchange (Tomasz Grzyb)
Czy firmy korzystające z Exchange muszą godzić się na uzależnienie od jednej firmy? Czy zmiana platformy na Linuksa jako bardziej bezpieczną, elastyczną i zgodną z otwartymi standardami musi wiązać się z dużymi zmianami w organizacji pracy? Autor artykułu opisuje jak przeprowadzić uważną migrację danych, aby sprawnie przełączyć się do nowego systemu.
56 Wojny rdzeniowe (Marek Sawerwain)
Wojny rdzeniowe to bardzo specyficzna gra, gdzie w pamięci zwanej rdzeniem (ang.core), zarządzanej przez komputer albo procesor o nazwie MARS wykonywany jest kod umieszczonych w pamięci programów. Wygrywa ten program, który pokona pozostałych przeciwników.
Praktyka
62 Undervolting pod Linuksem (Sławomir Skrzyniarz)
Przeraża cię myśl o tym, że już wkrótce otrzymasz rachunek za energię elektryczną? Boisz się kwoty jaką zobaczysz na fakturze za prąd? Jeśli tak, to chyba nastąpił właściwy moment, by pomyśleć nad włączeniem oszczędzania energii w twoim komputerze. Niniejszy artykuł prezentuje podejście niestandardowe, które pozwoli zachować maksymalną wydajność i równocześnie zmniejszyć pobór mocy komputera nawet o przeszło trzydzieści procent.
68 Opera - idealne połączenie (Sławomir Stępień)
Tematem tego artykułu nie będzie opis możliwości Opery jako przeglądarki stron WWW. Aktualny numer L+ traktuje o poczcie oraz grupach dyskusyjnych, autor skupia się na tym, co Opera ma nam do zaoferowania w tych usługach.
Rozrywka
74 Warzone 2100 Resurrection - strategia czasu rzeczywistego (Przemysław Żarnecki)
Przemysław przedstawia grę Warzone 2100, jedną z najlepszych gier strategicznych, która była krokiem milowym w rozwoju rozgrywki i przykładem na to, że w Linuksie można zagrać w coś przyzwoitego.
Felieton
78 Wydajność? Poszła w las (Roger Zacharczyk)
Księgozbiór
79 Linux, Apache, MySQL i PHP Zaawansowane programowanie Skype! Od zwykłego użytkownika do (nie tylko) małego przedsiębiorstwa (Grzegorz Respondek)

Numer 2/2008:

Aktualności
14 Kernel (Remigiusz Modrzejewski)
15 Android (Aleksander Zdyb)
17 OpenOffice (Przemysław Żarnecki)
Dla początkujących
20 Multimedia dla początkujących użytkowników (Krzysztof Lichota)
Krzysztof pokazuje, jak obsługiwać multimedia, odtwarzać muzykę, filmy, czy płyty CD. Oczywiście wszystko bez używania konsoli tekstowej. Artykuł powstał na przykładzie systemu Olá! Dom 6.06, który został dołączony do poprzedniego numeru Linux+. Niektóre z opisanych tu rzeczy są specyficzne dla tego systemu, ale większość z nich da się zastosować w każdej dystrybucji Linuksa.
24 Tworzenie dokumentów XML (Grzegorz Madajczak)
Artykuł opisuje podstawy tworzenia dokumentów XML. Wprowadza w zaganienia tworzenia definicji typu dokumentu (DTD) oraz XML Schema. Artykuł jest solidną bazą od której należy rozpocząć swoją przygodę z XML.
Rozwiązania
34 Przegląd narzędzi do programowania (Przemysław Żarnecki)
W programowaniu ważną rolę pełni środowisko pracy. Zaawansowanym zapewnia komfort pracy, początkujących nie odstraszy. Autor przedstawi kilka interesujących pozycji, które pomogą Wam w codziennej pracy z językami programowania.
42 XUL - wieloplatformowy język opisu interfejsu użytkownika (Grzegorz Madajczak)
Artykuł wprowadza czytelnika w podstawowe zagadnienia związane z budową graficznego interfejsu uzytkownika (GUI) aplikacji tworzonych w języku XUL. XUL jest jedną ze specyfikacji języka XML, opracowaną na potrzeby pakietu Mozilla. Wykorzystywany jest między innymi do tworzenia różnego rodzaju dodatków do programów Mozilla, które stanowią o wszechstronności tego projektu.
Praktyka
50 Logowanie zdarzeń w systemie (Mariusz Zalewski)
Mariusz pokazuje, jak zarządzać logami generowanymi przez system. Przedstawia zapis informacji o działaniu programów jako źródło informacji o błędach systemu, uczy jak radzić sobie z niebezpiecznymi zdarzeniami.
58 Edytory HTML w Linuksie (Przemysław Żarnecki)
Do programowania zalicza się często również tworzenie stron WWW, zwłaszcza jeżeli dokonuje się tego za pomocą klasycznych edytorów tekstowych. W artykule znajdziecie przegląd kilku ciekawych programów, za pomocą których możecie rozpocząć swoją zabawę z HTML
Programowanie
64 Polowanie na wirusy - GUI dla programu ClamAV (Marek Sawerwain)
Problem wirusów, dotyczy przede wszystkim systemów z rodziny Windows. Linux pod tym względem, podobnie jak inne systemy z rodziny Unix, nadal pozostaje systemem bardzo bezpiecznym. Mimo to istnieje całkiem pokaźna grupa programów antywirusowych dedykowanych dla Linuxa. Artykuł przedstawia pakiet ClamAV na licencji GPL oraz programy Antivir oraz MKS Vir.
Rozrywka
70 Planeshift (Przemysław Żarnecki)
Gry MMORPG przeżywają swój rozkwit. Jedną z ciekawszych propozycji jest Planeshift. W recenzji Przemek przedstawia jeden z najlepszych przykładów, że Wolne Oprogramowanie jest w stanie konkurować ze swoimi komercyjnymi konkurentami
Felieton
78 A gdzie moralność?! (Roger Zacharczyk)
Księgozbiór
79 100 sposobó na Linux Blender - oficjalny przewodnik do gier (Grzegorz Respondek)
82 Mandriva (Tomasz Bednarski)

Numer 1/2008:

Aktualności
14 Kernel (Remigiusz Modrzejewski)
   Monodevelop (Aleksander Zdyb)
18 OpenOffice (Przemysław Żarnecki)
Dla początkujących
20 System Ola! Dom 6.06 (Krzysztof Lichota)
Pierwszy z cyklu artykułów dla początkujących użytkowników komputera o tym, jak można używać komputera z Linuksem do codziennych czynności za pomocą graficznych narzędzi, bez używania konsoli tekstowej. Niemożliwe? Można, trzeba tylko chcieć. W tym numerze - podstawy używania pulpitu, operacje na plikach i konfiguracja sieci.
Rozwiązania
26 Linux a ochrona antywirusowa (Przemysław Żarnecki)
Przemysław przedstawia kilka prostych rozwiązań, za sprawą których przestaniemy być nieświadomymi nosicielami wirusów i biernymi odbiorcami spamu.
34 Bezpieczna powłoka - OpenSSH (Grzegorz Madajczak)
Bezpieczna komunikacja przez sieć jest podstawową sprawą w sytemie zabezpieczeń. Artykuł opisuje podstawowe kwestje związane z instalacją,konfiguracją i wykorzystaniem serwera OpenSSh, umożliwiającego tworzenie szyfrowanych połączeń pomiędzy komputerami w sieci.
34 Gentoo (Grzegorz Madajczak)
Praktyka
42 Szyfrowanie danych na dysku (Grzegorz Madajczak)
Każdy z nas w domu, czy w pracy posiada inforamacje, dane, które chciałby ukryć przed osobami postronnymi. Artykuł opisuje, jak tego dokonać przy użyciu takich narzędzi, jak szyfrowanie pojedynczych plików, szyfrowanie floderów (szyfrowany system plików w przestrzeń użytkownika), szyfrowany system plików loopAES.
50 Firewall w Linuksie (Przemysław Żarnecki)
Surfowanie po sieci to wspaniała rzecz. Przemysław przedstawia kilka ciekawych sposobów na konfigurację zabezpieczeń swojego komputera.
56 rTorrent - torrenty w konsoli (Łukasz Olender)
rTorrent to aktualnie najbardziej rozbudowany program tego typu pod konsolę. Jeżeli chcielibyście bliżej go poznać i efektywnie używać - zapraszamy do lektury.
62 Drakbackup - archiwizacja danych (Maciej Malinowski)
Maciej przedstawia podstawowe informacje o kopiach bezpieczeństwa. Opisuje wygodny, graficzny program Drakbackup do zarządzania i automatyzacji procesu tworzenia kopii zapasowych.
Bezpieczeństwo
66 Kingsajz dla każdego (Dariusz Czerwiński)
Czy bezpieczeństwo informatyczne zarezerwowane jest dla wielkich i bogatych? Artykuł przedstawia budowę taniej, funkcjonalnej i bezpiecznej sieci. Zawiera praktyczne, gotowe do użycia rozwiązanie dla małej firmy ale łatwo jest go zaadaptować do innych zastosowań np. sieci szkolnej, osiedlowej czy w administracji publicznej.
Rozrywka
72 TORCS - kto będzie pierwszy (Łukasz Sosna)
Łukasz przedstawia grę TORCS, która jest najlepszym przykładem rozwoju oprogramowania dla systemu Linux. Można w niej wybierać samochody, tory, organizować krótkie wyścigi bądź ich całe serie. Liczę na to iż ta gra wciągnie Ciebie i Twoich znajomych.
Felieton
78 Dwuklik w pięciu krokach (Roger Zacharczyk)
Księgozbiór
79 122 Porady. Jak to zrobić w Linuksie. Fotografia cyfrowa z Linuksem. (Grzegorz Respondek)
82 Mandriva (Tomasz Bednarski)

Numer 12/2007:

Aktualności
10 Kernel (Remigiusz Modrzejewski)
12 WiOO (Aleksander Zdyb)
13 Mandriva (Tomasz Bednarski)
14 Gentoo (Grzegorz Madajczak)
16 OpenOffice (Przemysław Żarnecki)
Dla początkujących
18 Emulatory gier pod Linuksa (Rafał Jarosiński)
Rafał przestawia sposób instalacji i konfiguracji dwóch najpopularniejszych programów umożliwiających uruchamianie gier napisanych dla systemu Windows w Linuxie, a także sposób instalacji i uruchomienia gier z ich wykorzystaniem.
Rozwiązania
22 Windows i Linux w jednym stali domu (Grzegorz Madajczak)
Czasami istnieją sytuacje, gdy Windows okazuje się być niezastapionym systemem. W tym wypadku dobrze jest wiedzieć, co zrobić, aby Linux i Windows mogły ze soba bezproblemowo współpracować w obrębie sieci, czy tego samego komputera.
32 Audacity - edytor dźwięku (Przemysław Żarnecki)
Przemysław zwraca uwagę na oprogramowanie do edycji plików dźwiękowych. Dzięki niemu z wielu zaawansowanych funkcji będzie mógł skorzystać nawet początkujący użytkownik Linuksa. Jeżeli kiedykolwiek stałeś przed koniecznością konwersji, bądź edycji dźwięku, to artykuł jest z całą pewnością dla Ciebie.
Praktyka
38 Zmień swój dysk systemowy (Sławomir Skrzyniarz)
Sławomir opisuje, jak przenieść swoje systemy operacyjne, Linux i Windows na nowy dysk, za pomocą ogólnie dostępnych narzędzi w systemie Linux.
42 Media strumieniowe w Linuksie (Grzegorz Madajczak)
Radio i telewizja internetowa już dziś nie stanowią dla większości osób problemu. Mamy coraz to szybsze łącza internetowe, aby korzystac z tego typu usług. Grzegorz opisuje podstawowe zagadnienia związane z odbieraniem i nadawaniem mediów strumieniowych.
50 Matuj Linuksa (Sławomir Stępień)
Sławomir pokazuje, jak korzystać z podstawowych programów, aby bez żadnych problemów zagrać dobrą partię szachów.
Programowanie
56 Wtyczki do Gimp'a (Marek Sawerwain)
GIMP to popularny program do obróbki grafiki, posiada bardzo szerokie możliwości. Artykuł zawiera kilka interesujących rozszerzeń dostępnych do programu GIMP, ich opis, jak również sposób instalacji.
Rozrywka
62 W kręgu multimedialnej rozgrywki (Przemysław Żarnecki)
Słowo rozrywka w kontekście komputerów kojarzy się zazwyczaj z grami komputerowymi. Dzięki lekturze artukułu zauważycie, że Linux to naprawdę świetna platforma, jeżeli chodzi o gry. Przemek w sposób ekspresowy przedstawia gry, dzięki którym wiele osób może zmienić zdanie o Linuksie, jako systemie bez gier.
Testy narzędzi
77 Recenzja Suse Linux Enterprise Desktop 10 (Łukasz Łukojć)
Felieton
78 Mój samochód jest lepszy! (Roger Zacharczyk)
Księgozbiór
79 Linux dla programistów i użytkowników Ruby on Rails (Grzegorz Respondek)

Numer 11/2007:

Aktualności
18 Kernel (Remigiusz Modrzejewski)
19 Compiz-Fusion (Aleksander Zdyb)
20 Mandriva (Tomasz Bednarski)
22 Gentoo (Grzegorz Madajczak)
24 OpenOffice (Przemysław Żarnecki)
Dla początkujących
26 Zarządzanie projektami w Linuksie (Przemysław Żarnecki)
Praca z projektami staje się podstawą planowania i realizowania przedsięwzięć. Jest to trudne bez odpowiedniego oprogramowania, dlatego autor postanowił przedstawić przykłady programów do planowania i prowadzenia projektów.
Rozwiązania
32 PGP w Kmailu (Sławomir Skrzyniarz)
Sławomir wyjaśnia, na czym polegają zagrożenia wynikające z jawności wiadomości e-mail i niedoskonałości protokołu SMTP. Opisuje zasadę działania OpenPGP oraz prezentuje jak skonfigurować klienta pocztowego Kmail.
38 ePortfel (Łukasz Sosna)
Łukasz opisuje, w jaki sposób deklarować dowolne konta, również w obcej walucie, dodawać, edytować i usuwać przychody, rozchody oraz transfery pieniędzy na swoje konta.
44 Lighttpd serwer HTTP - alternatywa dla Apache (Dariusz Zieliński)
Dariusz prezentuje, jak szybko uruchomić wydajny serwer WWW, szczególnie dla maszyn skromniejszych w zasoby sprzętowe lub dla dużej ilości obsługiwanych stron internetowych.
Praktyka
48 Systemy bazodanowe dla Linuksa (Marcin Barczyk)
Artykuł stanowi przegląd popularnych systemów zarządzania bazami danych, pracujących w środowisku Linux. Oprócz powszechnie znanych, dostępnych w prawie każdej dystrybucji serwerów MySQL oraz PostgreSQL, autor omawia także darmowe wersje produktów firmy Oracle czy IBM.
54 Pingwin na laptopie (Grzegorz Madajczak)
Laptop coraz częściej zastępuje tradycyjego blaszaka. O ile instalacja Linuksa na zwykłym komputerze nie stanowi już problemów, o tyle to samo zadanie na laptopie nie będzie już takie słodkie. Grzegorz opisuje jak z tymi problemami poradzić sobie, na co zwrócić uwagę, instalując Linuksa na laptopie.
62 GnuCash (Łukasz Sosna)
Łukasz przestawia program, który daje możliwość tworzenia i zarządzania budżetem firmy poprzez definiowanie dostawców, klientów i pracowników, a także faktur za każdą z operacji na twoich finansach.
68 Rox-Filer (Paweł Łupkowski)
Paweł przedstawia menedżer plików Rox-Filer. Rox stanowi doskonałą alternatywę dla standardowych rozwiązań - Nautilusa, Thunara, czy Konquerora. Artykuł zawiera omówienie najciekawszych cech Rox-Filer oraz wskazówki dotyczące wstępnej konfiguracji programu.
Bezpieczeństwo
72 Amavis - system zabezpieczania poczty (Janusz Bielec)
Janusz pokazuje, w jaki sposób korzystać z dodatkowego systemu zabezpieczenia poczty, jakim jest Amavis.
Felieton
75 Stwórzmy czwartą RP (Roger Zacharczyk)
Wywiad
76 Wywiad z Filipem Demianiukiem z firmy Trend Micro (Marta Rogowska)
Specjalnie dla Was przeprowadziliśmy wywiad z Filipem Demianiukiem, Technical Channel Managerem Trend Micro.
Księgozbiór
78 Ćwiczenia Ubuntu Linux Szkoła systemu Linux (Grzegorz Respondek)

Numer 10/2007:

Aktualności
14 Kernel (Remigiusz Modrzejewski)
15 Gentoo (Grzegorz Madajczak)
16 Mandriva (Tomasz Bednarski)
18 Slackware (Grzegorz Madajczak)
19 OpenOffice (Przemysław Żarnecki)
20 OpenMoko (Aleksander Zdyb)
Dla początkujących
22 Korganizer - zarządzanie czasem (Łukasz Sosna)
Wspaniałe narzędzie służące do zarządzania czasem i definiowania w nim zadań przeznaczonych do wykonania. Daje olbrzymie możliwości osobie, która chce o wszystkim pamiętać.
Rozwiązania
28 DebianEdu - projekt na rzecz rozwoju edukacji (Przemysław Żarnecki)
Autor przedstawia narodziny i podstawowe założenia projektu, który przyczynił się do promowania Linuksa na płaszczyźnie edukacyjnej. Artykuł ma na celu wszczęcie dyskusji i poszukiwanie właściwego sposobu wsparcia nauki i edukacji.
36 Symulator planetarium - Stellarium (Przemysław Żarnecki)
Kosmos ze swoją magią pociąga ludzi od wielu tysiącleci. Pociąga naukowców, odkrywców, niepoprawnych romantyków. W artykule znajduje się opis symulatora planetarium, dzięki któremu przynajmniej w części, możemy zrealizować marzenia związane z kosmosem.
Praktyka
42 Kivio (Łukasz Sosna)
Program jest częścią pakietu dla systemu Linux, a dokładniej dla środowiska graficznego KDE. Łukasz pokazuje, jak narysować w nim podstawowe kształty, łączyć je ze sobą oraz wstawiać tekst do diagramu.
46 Serwer kopii zapasowych (Sławomir Skrzyniarz)
Sławomir prezentuje, jak w prosty sposób przy użyciu języka powłoki bash zbudować swój własny serwer kopii zapasowych na domowym komputerze, włączyć wykonywanie kopii oraz odzyskać z nich utracone dane.
52 Konfiguracja kernela linuksowego (Wojciech Treter)
Do bezproblemowej konfiguracji trzeba niewiele, decydującym etapem jest właściwa kompilacja kernela. Wojciech pokazuje, w jaki sposób poprawnie przeprowadzić całą konfigurację.
Dla programistów
58 Biblioteka funkcji numerycznych LAPACK (Marek Sawerwain)
Marek pokazuje, w jaki sposób można korzystać ze sprawdzonych procedur numerycznych, we własnych programach pisanych w języku C i C++.
Bezpieczeństwo
64 Bezpieczeństwo w OpenOffice (Przemysław Żarnecki)
Utrata danych jest z pewnością zmorą wielu użytkowników pakietów biurowych. Kolejną jest z całą pewnością groźba, że dostaną się one w niepowołane ręce. W artykule autor przedstawia sposoby, dzięki którym możemy czuć się komfortowo podczas pracy z OpenOffice.
Rozrywka
70 Przegląd najciekawszych gier w Ubuntu (Przemysław Żarnecki)
Nie sztuka powiedzieć, że w Linuksie nie ma zbyt wielu gier. Sztuką jest udowodnić, że jest to pomyłka. W artykule autor przedstawia bogactwo gier, które możemy znaleźć w jednej z najpopularniejszych dystrybucji.
Księgozbiór
79 Mandriva.Ćwiczenia Linux. Mechanizmy sieciowe (Grzegorz Respondek)

Numer 9/2007:

Aktualności
14 Kernel (Remigiusz Modrzejewski)
15 Mandriva (Tomasz Bednarski)
   Open Office (Przemysłam Żarnecki)
16 Kexi dla początkujacych (Przemysław Żarnecki)
Korzystanie z systemów bazodanowych wydaje się od zawsze zarezerwowane dla zaawansowanych użytkowników. Przemek postanowił udowodnić, iż tak nie jest i przedstawił idealne rozwiązanie dla początkujących - Kexi.
17 Silverlight dla Linuksa (Paweł Wujczyk)
Dla początkujących
18 Kolekcje danych w Linuksie (Przemysław Żarnecki)
W artykule zostały zaprezentowane programy do tworzenia domowych i firmowych kolekcji, które zdaniem autora stanowią ciekawe rozwiązanie dla osób z różnych przyczyn stroniących od systemów bazodanowych.
32 Apache inside (Wojciech Treter)
Wojciech pokazuje, w jaki sposób można otrzymać sprawnie działający serwer Apache.
Rozwiązania
38 Piąty element (Bartłomiej Górny)
Bartłomiej zachęca do bliższego zapoznania się z systemem ERP5. Wyjaśnia podstawowe pojęcia, uczy jak poprawnie z niego korzystać.
44 PostgreSQL - zaczynamy z Open Office Base (Adam Radłowski)
Jeżeli używasz interfejsu do tworzenia zapytań, raportów i formularzy w Microsoft® Access i brakuje Ci czegoś takiego w Linuksie, to z tego artykułu dowiesz się o połączeniu OpenOffice z PostgreSQL.
48 Postfix - klasy obostrzeń (Janusz Bielec)
Postfix oferuje dużo narzędzi, które można wykorzystać do zwalczania spamu. Janusz podkreśla jego możliwości, zachęca do częstszego korzystania.
50 Ara - uwierzytelnianie w kolorach (Dawid Ciężarkiewicz)
Dawid zapoznaje nas ze specyfiką funkcjonowannia protokołu Radius.
Dla programistów
56 Ruby (Tomasz Gajewski)
Tomasz opisuje, jak Ruby stał się językiem do pisania nie tylko skryptów, ale i większych aplikacji biznesowych.
Bezpieczeństwo
62 Kryptografia - serwery poczty (Radosław Podedworny)
Radosław zacheca do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat nauki odpowiedzialnej za poufność przekazywanych informacji - kryptografii.
Rozrywka
68 America's Army - wirtualne pole walki (Przemysław Żarnecki)
Przemek prezentuje oraz dzieli się własnymi wrażeniami z linuksowej wersji jednej z najpopularniejszych gier multiplayer ostatnich lat.
Księgozbiór
78 Apache. Zabezpieczenia aplikacji i serwerów www (Grzegorz Respondek)

Numer 8/2007:

Aktualności
14 Kernel (Remigiusz Modrzejewski)
15 Mandriva (Tomasz Bednarski)
16 Gentoo (Grzegorz Madajczak)
18 OpenOffice (Przemysław Żarnecki)
Dla początkujących
20 Nagrywanie płyt w Linuksie (Przemysław Żarnecki)
Przemysław przedstawia kilka najbardziej znanych programów do nagrywania płyt w Linuksie.
Rozwiązania
26 Ciekawe dodatki dla Fluxboksa (Sławomir Stępień)
Sławomir przekonuje, że Fluxbox to naprawdę szybki menedżer okien. Dzięki niemu nawet starsze komputery mogą sobie radzić z obsługą środowiska graficznego.
30 Grafika wektorowa dla każdego - Xara Extreme (Przemysław Żarnecki)
Przemysław zapewnia nas, że Xara Extreme jest rzeczywiście świetną pozycją do kreacji i edycji grafiki wektorowej. Możemy ją wykorzystać do tworzenia naprawdę zaawansowanych i efektownych projektów.
36 OpenOffice - narzędzie do konwersji (Bartłomiej Górny)
Bartłomiej przedstawia olbrzymie możliwości OpenOffice'a w zakresie konwersji i edycji plików w różnych formatach poprzez prosty w użyciu i stabilny interfejs.
Praktyka
40 Tworzymy DVD-Video z własnym menu (Piotr Wolny)
Piotr pokazuje, jak przy pomocy popularnych programów do tworzenia płyt DVD-Video stworzyć multimedialne centrum domowej rozrywki.
48 Multimedia w Ubuntu (Przemysław Żarnecki)
Przemysław przekonuje, że Ubuntu to doskonały system operacyjny, jeśli chodzi o zastosowania multimedialne.
56 Zgrywanie płyt DVD, czyli DVD na komórce (Grzegorz Madajczak)
Grzegorz omawia techniczne aspekty zgrywania zawartości płyt DVD na twardy dysk.
Dla programistów
62 Robocode - walki robotów (Marek Sawerwain)
Marek opisuje zintegrowane środowisko, którego zadaniem jest przeprowadzanie symulacji walk wirtualnych robotów. Podkreśla ich walory edukacyjne, ponieważ poprzez zabawę uczą programować.
Bezpieczeństwo
68 Podstawy zabezpieczenia serwerów (Grzegorz Walocha)
Grzegorz przybliża aspekty często pomijane przez początkujących użytkowników Linuksa, młodych administratorów i wielu innych, którzy chcą postawić daną usługę. Proponuje kilkanaście rozwiązań, które w łatwy sposób można wdrożyć na własnym podwórku.
Rozrywka
72 Linuksowe centrum filmowe (Robert Multan)
Robert opisuje najpopularniejsze odtwarzacze wideo, które pozwolą zamienić nasz system w multimedialne centrum.
Księgozbiór
78 SUSE Linux 10. Księga Eksperta (Grzegorz Respondek)

Numer 7/2007:

Aktualności
14 Kernel (Remigiusz Modrzejewski)
15 Mozilla Thunderbird (Grzegorz Chojnacki)
16 Mandriva (Tomasz Bednarski)
Dla początkujących
18 Przeglądarki internetowe w Linuksie (Przemysław Żarnecki)
Przemysław zwraca naszą uwagę na najbardziej popularne przeglądarki, z którymi mamy do czynienia w Linuksie. Przekonuje, że nie zawsze to, co najpopularniejsze i najbardziej medialne jest zarazem rozwiązaniem najlepszym.
26 Komunikatory w Linuksie (Przemysław Żarnecki)
Przemysław przedstawia, w jak sposób można komunikować się za pomocą linuksa i internetu.
Rozwiązania
32 P2P pod Linuksem (Bogusław Treter)
Bogusław opisuje najpopularniejsze sieci typu p2p: BitTorrent, eDonkey oraz DirectConnect. Zachęca do korzystania, podkreślając ich funkcjonalność.
38 MasterShaper - kształtowanie ruchu dla każdego (Piotr Wolny)
Piotr opowiada nam o zaletach MasterShapera. Opisuje, jak najprościej można uruchomić i skonfigurować ten program w Debianie Etch.
48 Repozytorium pakietów AUR (Stanisław Halik)
Stanisław pokazuje, jak w prosty sposób zbudować własne paczki lub przebudować już istniejące tak, by były dostosowane do własnych potrzeb.
50 Pacman - menadżer pakietów (Mateusz Barszcz)
Mateusz przedstawia jak korzystać ze znakomitego menedżera pakietów Pacman w dystrybucji Arch Linux
54 Programy wspomagające pobieranie plików (Bogusław Treter)
Bogusław pokazuje, że pobieranie plików w systemie Linux może być łatwe. Przedstawia także potencjał narzędzi konsolowych.
Bezpieczeństwio
58 Jądro nieprzewidywalności (Cezary Cerkwicki)
Cezary przedstawia budowę generatora liczb pseudolosowych, zainplementowaną w systemie Linux.
Praktyka
60 Pingwin bez kabli? (Robert Multan)
Robert dzieli się z nami swoją opinią na temat aplikacji kWlan oraz Wireless Asssistant. Prezentuje ich zalety, uczy poprawnej konfiguracji.
64 Neostrada i Net24 w Debianie 4.0 (Grzegorz Chojnacki)
Grzegorz pokazuje jak w szybki i prosty sposób skonfigurować połączenie z internetem za pośrednictwem usług Neostrada i Net24.
Tipsy
66 7 praktyczntch zastosowań Linuxa przez użytkowników Windowsów (Krzysztof Marzec)
Gry
68 Doskonała rozgrywka grupowa - Wormux (Przemysław Żarnecki)
Przemysław po raz kolejny staje przed dylematem, czy Linux nadaje sie do grania w gry komputerowe. W swoim artykule zaprasza do spotkania z lekkim i niezwykle wciągającym tytułem, który ma zapewnić nam wyśmienitą zabawę.
74 Enemy Territory (Przemysław Żarnecki)
Autor przedstawia jedną z najpopularniejszych gier po tytułem: Enemy Territory. Za jej pomocą udowadnia, że Linux to znakomita platforma do gier a samą grę można polecić nawet najbardziej wymagającym fanom tego typu rozrywki.
Felieton
78 Obywatel informatyk (Piotr Prokopowicz)
Tekst Piotra oparty jest na wydarzeniech autentycznych. Autor zachęca młodych informatyków do refleksj, czy aby droga, którą sobie wybrali, jest drogą właściwą.

Numer 6/2007:

Aktualności
 8 Kernel (Remigiusz Modrzejewski)
 9 Mandriva (Tomasz Bednarski)
10 Gentoo (Grzegorz Madajczak)
Dla początkujących
12 Instalacja Arch Linux 0.8 (Maciej Korsan)
Damian pokazuje, jak krok po kroku dokonać instalacji systemu Arch Linux na naszym komputerze. Wszystko zostało przedstawione w formie tutorialu.
16 LinuxSampler-domowa orkiestra (Paweł Biliński)
Paweł w artykule opisuje projekt LinuxSampler, który ma na celu rozwój gałęzi oprogramowania Linuksa dotyczącej szeroko pojętej obróbki audio.
20 Amarok - wypasiony wilk (Wojciech Treter)
Wojciech przedstawia zalety Amaroka, programu do odtwarzania wszelakich plików muzycznych, podcastów, radia internetowego oraz obsługi przenośnych urządzeń, który jest innowacyjnym projektem dla środowiska KDE.
Grafika
24 Co takiego ma w sobie GIMP? (Grzegorz Chojnacki)
Grzegorz prezentuje umiłowanego przez użytkowników Linuksa GIMP-a. Udowadnia, ze jest to coś wiecej, niz tylko narzędzie do retuszu zdjęć.
30 Scribus dla początkujacych (Przemysław Żarnecki)
Przemysław opisuje Scribusa, program DTP, dla którego trudnoszukać konkurenta z prawdziwego zdarzenia.
Bezpieczeństwio
38 Weryfikacja nadawcy - dylematy administratora (Janusz Bielec)
Janusz radzi administratorom, jak radzić sobie z wszędobylskim spamem.
Dla programistów
42 Piękno fraktali (Marek Sawerwain)
Marek uczy, w jaki spsób opracować program do tworzenia fraktali, przy wykorzystaniu programu KDevelop.
Praktyka
50 Praca z grafiką z linii komend (Piotr Wolny)
Piotr przekonuje, że programy działające z linii komend mogą doskonale przydać się nie tylko programistom, czy inżynierom oprogramowania, ale również zwykłym uzytkownikom.
58 Konfiguracja serwera pocztowego (Radosław Podedworny)
Radek pokaże nam jak skonfigurować serwer pocztowy przeznaczony dla małych i średnich firm.
68 LinOS bezpieczny system internetowy (Krzysztof Kleszczewski)
Krzysztof radzi wszystkim tym, którzy chcą zanurzyć się w mroczne i niebezpiczne rejony internetu, aby skorzystali z bezpiecznego systemu internetowego LinOS.
74 Serwerowy Linux łatwy w obsłudze - Xandros w Polsce (Tomasz Bednarski)
76 W obronie Wolności (Aleksandra Brzezińska)

Numer 5/2007:

Aktualności
 8 Kernel (Remigiusz Modrzejewski)
 9 Slackware (Grzegorz Madajczak)
10 Mandriva (Tomasz Brdnarski)
12 Gentoo (Grzegorz Madajczak)
13 LeftHand (Wiesław Stasiszyn)
Dla początkujących
14 E17-menedżer okien dla wymagających (Grzegorz Chojnacki)
Grzegorz przedstawia E17-konkurenta dla środowisk GNOME i KDE. Autor przekonuje, że ten zbudowany na Debianie system ma duże szanse stać się Twoja ulubiona dystrybucją.
18 FluxBoksa czas zacząć (Wojciech Treter)
Wojciech prezentuje menedżer okien powstały na bazie Blackboksa. Przedstawia jego zalety takie jak małe wymagania sprzętowe i duże możliwości konfiguracji. Autor twierdzi, że przy niewielkim zaangażowaniu użytkownika, można otrzymać okazały eyecandy desktop.
22 Nowoczesne środowiska graficzne w Linuksie (Przemysław Żarnecki)
Przemek oprowadza nas po tematyce nowoczesnych środowisk graficznych w Linuksie. Dużo uwagi poświęca projektowi Beryl, który wykorzystuje w swym działaniu XGL lub AIGLX.
Bezpieczeństwo
32 Qmail -nowoczesny serwer pocztowy (Agnieszka Kądziołka)
Agnieszka opisuje instalację rozszerzenia SPF, które pozwala serwerowi sprawdzić, czy nagłówki maila, który właśnie odbieramy nie są sfałszowane.
Dla programistów
36 USB Device Explorer (Marek Sawerwain)
Marek pisze o tym, jak opracować program dla srodowiska GNOME, który będzie informować o urządzeniach USB aktualnie podłączonych do komputera.
44 Events Controller - kontroler zdarzeń (Piotr Pszczółkowski)
Piotr w artykule prezentuje własna ideę kontrolera zdarzeń. Przedstawia własną implementację, która wykonał z użyciem mechanizmów oferowanych przez bibliotekę Qt.
Praktyka
52 Kopiowanie płyt DVD-Video (Piotr Wolny)
Piotr wskazuje i opisuje kopiowanie płyt jako jedną z bardzo niewielu czynności, które wymagają dziś użycia w Linuksie jakiegoś oprogramowania dla MS Windows.
58 Emerde - mały kawałek Gentoo w Slackware (Grzegorz Madajczak)
Grzegorz zapoznaje nas z projektem Emerde, który pozwala na korzystanie z Portage pod Slackware.
60 Zarządzanie pakietami w systemie Debian (Damian Labuda)
Damian skupia się na pakietach binaranych. Przedstawia najpopularniejsze narzędzia do manipulacji pakietami.deb.
64 Tworzenie kopii bezpieczeństwa danych (Damian Labuda)
Rozrywka
66 NetHack (Bartosz Chodorowski)
Bartosz dzieli się z nami swoja opinią na temat gry NetHack, która ma nietypowy jak na gry RPG tekstowy interfejs.
68 Linux dla dzieci (Grzegorz Madajczak)
Grzegorz wskazuje na programy edukacyjne i użytkowe, oraz na gry, które z pewnością przydadzą się najmłodszym użytkownikom Linuksa.
Wywiad
76 Wywiad z Mike’em Schroepfer’em v-ce dyrektorem działu inżynierii Mozilli Corporation (Wojceich Trynkowski)
Specjalnie dla Was przeprowadziliśmy wywiad z Mike'iem Schroepfer'em v-ce dyrektorem działu inżynierii Mozilli Corporation.
Testy
77 HP D7160 (Arkadiusz Frydrych)
Arek przetestował drukarkę HP D7160 i dzieli się z nami swoimi wrażeniami
Księgozbiór
78 Slackware Linux (Wojciech Trynkowski)

Numer 3/2007:

Dla początkujacych
18 Pingwin w obiektywie (Artur Pęczak)
Artur przedstawia darmowe programy Linuksowe do obsługi aparatu cyfrowego. Krok po kroku pokazuje, jakie czynności należy wykonać, aby uzyskać doskonałej jakości obrazy.
Bezpieczeństwo
26 Stawiamy bezpieczny serwer plików (Michał Miszewski)
Michał uczy, jak postawić bezpieczny serwer plików przy pomocy SSH i podsystemu przesyłania plików SFTP.
30 Zaawansowane mechanizmy logowania ruchu w sieci (Radosław Podedworny)
Radek opisuje logowanie danych za pomocą demona Ulogd. Udowadnia, że dzięki niemu możemy zacząć przechowywać informacje nie w plikach tekstowych, a w bazie danych.
Programowanie
38 Pomysły na szybkie C++ (Piotr Pszczółkowski)
Piotr pokazuje jak optymalizować kod programu napisanego w C++, by był równie szybki jak optymalny kod C. Prezentuje również klasę string oraz Qstring, główne atuty C++, stanowiące o jego sile, które pozwalają na prostą obsługę łańcuchów tekstowych.
42 Ściągacz stron (Marek Sawerwain)
Marek uczy jak samodzielnie opracować program do wykonywania mirrorów stron WWW. Korzysta przy tym z biblioteki programu HTTrack.
Testy
50 Kontact - zintegrowane zarządzanie informacjami osobistymi (Przemysław Żarnecki)
Przemek opisuje program Kontact, oraz komponenty wchodzące w jego skład, m. in. Kmail, Akregator, które składają się na potężną aplikację biurową. Artykuł można nazwać kompletnym przewodnikiem po omawianej aplikacji.
Praktyka
56 Nauka języka obcego z Linuksem (Piotr Wolny)
Piotr przedstawia Linuksowe oprogramowanie edukacyjne do nauki języków. Opisuje tu liczne programy i narzędzia, dzięki którym można samodzielnie stworzyć sobie zestaw do nauki, lub też uczyć się języka przy codziennym korzystaniu z systemu.
Tipsy
64 Łatanie pingwina - patchsety dla kernela (Wojciech Treter)
Wojtek wskazuje jak korzystać z łat (patchów), które pozwalają wyprofilować kernela do konkretnych zastosowań. Po kolei omawia każdego patcha i jego zastosowanie.
68 Recenzja Pro Evolution Soccer 06 (Paweł Bączkowski)
Paweł dzieli się z nami swoimi wrażeniami, po testowaniu najnowszej gry piłkarskiej firmy Konami-Pro Evolution Soccer 06.
70 Mniej znane dystrybucje GNU/Linux (Thierry Borel)
Thierry omawia po kolei dystrybucje Linuksa, począwszy od prostych i średnich, na wymagających kończąc. Dzięki jego szczegółowym opisom, możemy poddać pod własną ocenę każdą z nich.
Felieton
78 Przyzwoici z założenia (Tomasz Mazurek)
Księgozbiór
79 100 sposobów na sieci bezprzewodowe. Wydanie II (Wojciech Trynkowski)

Numer 2/2007:

Opis płyt
 9 Mandriva (Tomasz Bednarski)
Dla początkujących
18 Instalacja Kubuntu 6.10 (Łukasz Maczułajtys)
Łukasz opisuje jak zainstalować Kubuntu 6.10.
20 Instalacja i konfiguracja openSUSE 10.2 (Mariusz Ostapowicz)
Mariusz pokazuje krok po kroku jak instalować openSUSE 10.2 aby pierwsze spotkanie było łatwe i przyjemne.
28 Tipsy (Artur Pęczak)
34 WWW bez pośrednika (Piotr Machej)
Piotr, na przykładzie żeglowania po Internecie przy użyciu serwera pośredniczącego pokazuje, że pośrednik to nie zawsze tylko koszty.
Zacznij zarabiać na linuksie
42 Zostań sprzedawcą Debiana (Krzysztof Marzec)
Krzysztof opisuje w jaki sposób sprzedaż Debiana można traktować jako dodatek do własnej działalności, który może przynieść spore korzyści finansowe.
52 SELinux - bardziej bezpieczny Linux (Marek Sawerwain)
Marek ilustruje zestaw specjalnych rozszerzeń o nazwie SELinux, który blokuje uruchamianie pewnych programów, nie odbierając tym samym praw.
56 Linux pod VMware jako firewall dla systemu-gospodarza (Jacek Fedoryński)
Jacek pisze o tym, jak z zamkniętego wewnątrz maszyny wirtualnej systemu zrobić firewalla.
Dla programistów
62 Programowanie równoległe z Qt (Piotr Pszczółkowski)
Piotr prezentuje bibliotekę Qt, która pozwala programistom na proste i szybkie tworzenie aplikacji z użyciem wątków w sposób niezależny od platformy.
62 Bezpieczne SSH (Marcin Ulikowski)
Marcin radzi jak nie dopuścić do sytuacji, w której nawet średniozaawansowany użytkownik mógłby podsłuchać nasze połączenie.
Linux w firmie
68 Sprawdzamy integralność plików systemowych (Artur Pęczak)
Artur w opisuje aplikację Tripwire, która bada spójność systemu plikowego.
Praktyka
72 Bądź wolny, czyli konwersja dźwięku na otwarte formaty (Paweł Sadowski)
Paweł pokazuje w jaki sposób można raz na zawsze uwolnić się od natrętnych pluginów, wykorzystując w tym celu program SoundConventer.
Testy
76 Recenzja gry Gothic 3 (Michał Gołębiowski)
Felieton
78 Niebezpieczni w służbie bezpieczeństwa? (Patryk Krawczyński)

Numer 1/2007:

Dla początkujących
18 Instalacja Fedora Core 6 (Mariusz Ostapowicz)
Mariusz opisuje krok po kroku instalację systemu Fedora Core 6. W artykule został przedstawiony proces instalacji tak, by zachęcić początkujących czytelników do korzystania z dystrybucji i do samodzielnego zainstalowania systemu.
22 Konfiguracja Fedora Core 6 (Paweł Sadowski)
Paweł przedstawia konfigurację Fedora Core 6 podkreślając, że nie jest trudna.
26 Instalacja Ubuntu 6.10 (Łukasz Maczułajtys)
Łukasz uczy w jaki sposób zainstalować najpopularniejszą dystrybucję Linuksa.
28 Grę każdy napisać może (Marek Sawerwain)
Marek opisuje w jaki sposób napisać pierwszą grę w Linuksie.
Internet
34 Firefox 2.0 - drugie wejście lisa (Jarosław Świerczyński)
Jarek przedstawia najnowszą wersję przeglądarki.
Bezpieczeństwo
44 Wszystko o prawach dostępu (Marcin Ulikowski)
Marcin uczy jak samodzielnie i bezpiecznie przystosować dysk twardy dla instalowanego systemu.
48 Bezpieczna poczta (Artur Pęczak)
Artur opisuje w jaki sposób uczynić naszą pocztę bezpiecznym medium komunikacyjnym.
54 Novell Security Manager (Piotr Szewczuk)
Piotr opisuje oprogramowanie oparte o system operacyjny Suse Linux, przedstawia również wszystkie możliwości pakietu.
Dla programistów
64 Assembler i biblioteka GTK+ (Marek Sawerwain)
Marek opisuje w jaki sposób napisać program w assemblerze by był mniejszy i znacznie bardziej sprawny od programu napisanego w języku wysokiego poziomu.
Dystrybucja miesiąca
74 Archlinux - aktualizacja i budowa pakietów (Łukasz Wychrystenko)
Łukasz opisuje jak aktualizować i budować pakiety w archilinuksie. Artykuł kieruje do początkujących użytkowników.
Felieton
78 Zjawisko bezpieczeństwa otwartego systemu Linux (Patryk Krawczyński)
Księgozbiór
79 Debian GNU/Linux 3.1 Biblia (Krzysztof Krawczyk)

Numer 12/2006:

Aktualności
08 09 KateOS (Norbert Zając)
12 KDE (Witold Kieraś)
15 Distro Rankings (Zygfryd Słapik)
Rozrywka temat miesiąca opis płyt
16 Mandriva Linux 2007 (Łukasz Maczułajtys)
Łukasz opisuje najnowszą dystrybucję Mandriva Linux 2007, dawnego Mandrake’a, dostępną na płycie DVD.
17 Gry (Mariusz Ostapowicz)
Mariusz opisuje gry linuksowe dostępne na płycie: Tribal Trouble, Vega Strike, Wolfenstein: Enemy Territory, PlaneShift.
Dla początkujących
20 Instalacja Mandrivy 2007 (Łukasz Maczułajtys)
Łukasz opisuje krok po kroku jak zainstalować dystrybucję Mandriva 2007
24 Instalacja ze źródeł (Bartłomiej Gędziorowski)
W artykule Instalacja ze źródeł Bartłomiej wyjaśni w jaki sposób najłatwiej zainstalować programy ze źródeł.
Rozrywka
28 Gry w Cededze (Mariusz Ostapowicz)
Mariusz pokaże jak łatwo zainstalować program Cedega, umożliwiający granie w gry komputerowe pod Linuksem
Praktyka
34 Inkscape - grafika dla każdego (Grzegorz Madajczak)
W artykule Grzegorz wyjaśni jak użytkować program do grafiki wektorowej Inkscape
Programowanie
44 Ruby on Rails, czyli blog w 15 minut (Michał Sobczak)
Michał opisze w w kilku krokach jak stworzyć własnego bloga w języku Ruby on Rails.
48 GRUB (Adam Becmer)
Adam w artykule wyjaśni jak zainstalować program rozruchowy.
Linux w firmie
56 Wykorzystanie Social Software w firmie (Tomasz Mazurek)
Tomasz opisze zastosowanie Social Software w firmie.
Internet
62 KaZaA czy BitTorrent w Linuksie (Paweł Kangurski)
W artykule Paweł wyjaśnia jak najszybciej rozpowszechniać pliki w Internecie
Testy
70 Recenzja DenyHosts (Łukasz Antoniak)
Łukasz opisze działanie narzędzia DenyHost
72 Support Linuksa (Agata Obratańska)
Agata zapyta klientów firm, które korzystały z supportu Linuksa o to jak producenci pomagają użytkownikom na co dzień.
Wywiad
74 Wywiad z Łukaszem Pilarczykiem (Agata Obratańska)

Numer 11/2006:

Aktualności
16 LinuxFresh (Piotr Machej)
Przedstawiamy i oceniamy najnowsze aplikacje ze świata Open Source. W tym miesiącu:
Testujemy...
22 Kivio - edytor wykresów i schematów (Witold Kieraś)
Żyjemy w epoce wizualnej prezentacji danych - dla jasności przekazu coraz ważniejsze są prezentacje multimedialne, slajdy cyfrowe, ilustracje i diagramy. O ile jeszcze kilka lat temu tego typu atrakcje niezbędne były jedynie w przypadku specyficznych dziedzin technicznych, o tyle obecnie już trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek wystąpienie bez elementów wizualnych.
24 Tworzenie sztuki abstrakcyjnej za pomocą Fyre (Claus Schwarm)
Niekiedy przydałoby się być artystą: chciałoby się stworzyć obrazek na tło biurka (tzw. tapetę), czy zaprojektować obrazek na blog internetowy, czy stworzyć jakąś fajną grafikę na okładkę CD do wydrukowania, czy też cokolwiek, co wymaga pracy artystycznej. Ale co zrobić, jeśli się artystą nie jest? Wtedy nieocenioną pomocą jest programowy generator pracy artystycznej, taki jak Fyre.
28 Gry (Niels Weber)
Opisujemy następujące pozycje: Bible Dave, Biniax, Free Doko, Open Arena, Pathological, Wings 2
Test sprzętu
31 Recenzja Laptopa Asus A8JC (Aurox Core Team)
Opis dvd
32 Opis zawartości płyt DVD (Jakub Wojnowski)
Na płytach DVD m.in.: Gentoo 2006.1.To popularna dystrybucja Linuksa, zawierająca instalator pozwalający na przeniesienie systemu na dysk twardy. Można znaleźć Freespire 1.0 w pełni funkcjonalna wersja znanej dystrybucji LINSPIRE z licznymi narzędziami multimedialnymi, graficznymi, administracyjnymi. Graficzne konfiguratory, które z pewnością ułatwią sprawę początkującym użytkownikom
Dystrybucja miesiąca
36 Freespire 1.0 (Lary Kettler)
Dla początkujących
38 Sztuczki i kruczki (Damien Balima)
40 Instalacja Freespire (Łukasz Maczułajtys)
44 Graficzna instalacja Gentoo Linux 2006.1 (Łukasz Maczułajtys)
LiveDVD instalacyjne dla Gentoo 2006.1 zawiera środowisko graficzne GNOME 2.14.1 oraz wiele aplikacji narzędziowych, graficznych, multimedialnych i gier, więc podczas instalacji możemy normalnie
48 Gentoo Linux 2006.1 - instalacja dla zaawansowanch (Materiały redakcyjne)
W poprzednim artykule opisaliśmy instalację systemu w trybie graficznym dla początkujących. A co z bardziej wymagającymi użytkownikami? Zapraszamy do lektury.
Linux w firmie
52 LeftHand CRM (Andrzej Witkowski)
Jesteśmy społeczeństwem informacyjnym, a największy biznes robi ten, kto ma lepszy dostęp do informacji. Jeśli już wewnątrz firmy szwankuje obieg informacji, to jak można szybko reagować na zmieniające się wymagania rynku? Jednym ze sposobów jest CRM.
60 Ruby i środowisko Ruby on Rails (Michał Sobczak)
Architektura MVC od wielu lat zdobywa coraz więcej zwolenników. Swoją popularność zawdzięcza prostocie oraz logicznemu podziałowi funkcjonalności aplikacji. Jedną z jej najlepszych implementacji jest środowisko Ruby on Rails.
Sprzęt
70 Karty sieci ethernet (Piotr Wolny)
Karty sieci ethernet są bardzo dobrze obsługiwane i nie wymagają od użytkownika specjalnych starań lub wiedzy w celu ich konfiguracji. Nie oznacza to jednak, że dociekliwi użytkownicy nie znajdą ciekawych możliwości zmian ich konfiguracji.
Wywiad
80 Wywiad z Jarosławem Kowalskim i Rafałem Kruschewskim z firmy Novell (Katarzyna Gadaj)

Numer 10/2006:

Multimedia
18 GeeXboX - Media Center Open Source (Benjamin Zores)
Płynne i komfortowe odtwarzanie muzyki i filmów na naszym komputerze nie wymaga ani szybkiego, nowoczesnego sprzętu, ani też ciągłej instalacji różnych kodeków i sterowników. Co więcej, nie potrzebujemy nawet twardego dysku z systemem operacyjnym! Korzystając ze specjalnej, uruchamianej z płyty (LiveCD), opartej na Linuksie dystrybucji GeeXboX, zamieniamy swój komputer w stację multimedialną, z której korzystać będą mogły nawet osoby, dla których komputery to czarna magia i które nie potrafią uruchomić czy skonfigurować najprostszego odtwarzacza pod Linuksem czy Windows.
26 Stream Ripping pod Linuksem (Dan Sawyer)
Nadchodzi era wideo na żądanie! Słyszeliśmy to hasło już od ponad 10 lat. Najpierw źródłem szczęścia miały być nieograniczone kanały „płać i oglądaj”, potem coś w rodzaju Tivo, jednak żadne z tych szeroko nagłaśnianych rozwiązań nie stanowiło w praktyce niczego ponad zaawansowany magnetowid. W ciągu ostatnich 10-18 miesięcy jednak liczne serwisy w sieci stały się de facto repozytoriami wszelkiego rodzaju strumieni wideo. Tę nagłą eksplozję wspomógł, jakkolwiek nieprawdopodobne może się to wydawać, wideo iPod. Podobnie jak oryginalny iPod przyczynił się do gwałtownego przejścia dźwięku w sieci z postaci głownie strumieniowej do głównie pobieralnej, obecnie daje się pobierać - za opłatą - dużo filmów, zarówno poprzez iTunes jak i przez wiele innych serwisów.
30 BpmDj - narzędzie dla DJ-a pod Linuksem (Werner Van Belle)
Chcesz urządzić prywatkę albo inną imprezkę z muzyką i zastanawiasz się, jak wykorzystać w tym celu swojego PC z Linuksem. Dzięki narzędziom BpmDj, skonstruowane z użyciem Qt, możesz zarządzać, miksować i odtwarzać utwory w formacie MP3 i OGG w łatwy sposób.
Oprogramowanie
34 Edycja znaczników z Audio Tag Tool (Claus Schwarm)
Coraz więcej odtwarzaczy audio stosuje znaczniki (tagi) plików muzycznych. Pozwalają nam one urządzić bibliotekę muzyczną, pomagając w posegregowaniu muzyki. W zamian będziemy musieli sprawdzić, czy wszystkie utwory nagrane na twardy dysk naszego komputera posiadają odpowiednie znaczniki, gdyż inaczej korzystanie z odtwarzacza może by utrudnione. Tę ostatnią czynność ułatwi nam narzędzie Audio Tag Tool...
38 Texmaker - edytor dla systemu LaTeX (Witold Kieraś)
LaTeX jest znanym systemem składu tekstu, popularnym m.in. w środowisku naukowym i stanowiącym alternatywę dla edytorów typu WYSIWYG takich jak MS Word czy OpenOffice. org Writer. LaTeX wymaga jednak pewnej wiedzy i przede wszystkim zmiany nastawienia użytkownika do procesu komponowania tekstu i rozmieszania materiału w dokumencie.
40 Linux Fresh (Jean Pierre Féval)
Przedstawiamy i oceniamy najnowsze aplikacje ze świata OpenSource. W tym miesiącu:
46 Linux i komunikatory multimedialne (Piotr Wolny)
Rewolucja internetowa ostatnich lat całkowicie odmieniła dostęp do informacji i rozrywki miliardów ludzi na świecie. W dalszej kolejności przyszedł rozwój handlu elektronicznego, który poważnie zmniejszył obroty tradycyjnych sklepów. Teraz na naszych oczach prawdziwe „trzęsienie ziemi” przechodzi branża telekomunikacyjna - coraz bardziej dostępne szybkie łącza internetowe umożliwiają darmowe rozmowy, niezależnie od odległości dzielącej rozmówców.
Dla programistów
54 Własny shooter FPS (Marek Sawerwain)
Samodzielne napisanie gry komputerowej typu FPS, czyli gry w rodzaju Doom czy Quake, to bardzo trudne zadanie. Jednak z drugiej strony, wiele osób chciałoby spróbować swych sił, tworząc niewielki projekt na podobieństwo tego typu gier. Jest to możliwe dzięki wielu projektom OpenSource, gdzie mamy dostęp do kodu źródłowego różnego rodzaju systemów wspomagających tworzenie gier.
Dystrybucja miesiąca
59 Gparted - Gnome Partition Editor (Bart Hakvoort)
Rozrywka
60 Gry (Niels Weber)
Opisujemy następujące pozycje: Vultures Claw,FreeCol, TripleA,
Dla początkujących
62 Sztuczki i kruczki (Damien Balima)
64 Skrypty powłoki w systemie Linux (Łukasz Sosna)
Ciągłe wpisywanie tych samych komend w systemie jest męczące. Najlepiej zapisać je w plikach, które możemy uruchomić w dowolnej chwili. Pod Linuksem, dzięki możliwości tworzenia skryptów powłoki (shella), wykonamy te zadania bez problemu; znajomość shella bywa też konieczna podczas konfigurowania systemu.
Sprzęt
70 Zapis danych na NTFS pod Linuksem (David Cordero Ramírez)
Po długim, pięcioletnim rozwoju wypełnionym mozolnym oczekiwaniem, wydaje się, że wreszcie mamy w Linuksie sterownik, który pozwala na szybki i pewny zapis oraz odczyt w systemie plików NTFS. Wygląda na to, że microsoftowy system plików przestanie być barierą w przechodzeniu na Linuksa.
74 Sieci Wi-Fi w praktyce (Ivcn Alcaraz Sánchez)
Koniec z kablami: technologia Wi-Fi podbija serca użytkowników komputerów osobistych, pozwalając zarówno na tworzenie małych, lokalnych sieci obejmujących np. blok mieszkalny czy firmę, jak i na używanie komputera z Wi-Fi w podróży. Do tego dochodzi możliwość łączenia się z Internetem. Nie ma też żadnego problemu, aby korzystać z Wi-Fi pod Linuksem...

Numer 9/2006:

Opis cd/dvd
 6 Opis płyt CD/DVD (Piotr Truszkowski)
Telefonia
16 Telefon komórkowy i Linux (Marcin Wiącek)
Wielu użytkowników chciałoby mieć możliwość zgrania ze swoich telefonów komórkowych stworzonych przez siebie zdjęć, zrobienia kopii książki telefonicznej czy zawartości kalendarza. Ponieważ programy dostarczane przez producentów „komórek” działają jednak tylko w Windows lub Mac OS, musimy skorzystać z innych narzędzi. W tym artykule postaramy się je przedstawić, jak również zwrócić uwagę na inne możliwe rozwiązania.
Sprzęt
20 LIRC - zdalne sterowanie w Linuksie (Piotr Wolny)
Na współczesnym rynku komputerów i oprogramowania, słowo multimedia należy do najpopularniejszych i odmienianych przez wszystkie przypadki. Rzecz jasna, komputery potrafią odtwarzać obraz i dźwięk, czasem nawet zastępują również telewizor i odbiornik radiowy. Aby jednak osiągnąć taki sam komfort korzystania z multimediów, jak w tradycyjnych urządzeniach, dobrze jest wyposażyć komputer w pilota zdalnego sterowania.
Wywiad
34 Wywiad z Tristanem Nitotem - Prezesem Mozilla Europe (Karolina Choroszyńska)
Oprogramowanie
38 Nagrywanie płyt za pomocą GnomeBaker (Claus Schwarm)
Jedną z fajnych rzeczy w Linuksie jest ściąganie. Jest tak wiele rzeczy do ściągnięcia. Legalnie. Na przykład podcasty. O ile jednak nie jesteś szczęśliwym posiadaczem niemalże nieograniczonej ilości wolnego miejsca na dysku twardym, kiedyś zajdzie potrzeba zapisania części plików na nośnikach zewnętrznych. W takich momentach przydaje się możliwość wypalenia płyty.
42 Psi - klient sieci Jabber (Piotr Truszkowski)
Jabber to otwarty, oparty na XML protokół komunikacji w czasie rzeczywistym oraz powiadamiania o obecności. Podstawowym zastosowaniem tej technologii są systemy natychmiastowej komunikacji, czyli między innymi komunikatory internetowe.
44 LinuxFresh (Jean Pierre Féval)
Przedstawiamy i oceniamy najnowsze aplikacje ze świata OpenSource. W tym miesiącu: • MPlayer 1.0 pre8 • Amarok 1.4.1-beta1 • MLdonkey 2.7 • DeVeDe 2.0 • Inkscape 0.44 • Google Picassa 2.2 • Liferea 1.0.16 • NoMachine NX 2.0.0-89 • Google Earth • LnBlog 0.7.3 • Capivara 0.7.6 • MMap 0.0.9
Dla początkujących
50 Montaż wideo w domu (Piotr Machej)
Wspomnienia mają to do siebie, że z czasem blakną. O ile nie jest to złe w przypadku przykrych wspomnień, o tyle te dobre warto troskliwie przechowywać. Dzięki temu można się później nimi dzielić z bliskimi lub po prostu samemu powspominać dawne wydarzenia.
Rozrywka
58 Gry (Niels Weber)
Opisujemy następujące pozycje: X2, Slam Soccer 2006, Sauerbraten, Wurm Online, Castle Combat, SYASokoban
61 Gry z Windows na Linuksie (Piotr Truszkowski)
Opisujemy najlepsze gry z Windows pod kątem ich działania na Linuksie. W tym miesiącu: Grand Theft Auto: San Andreas, Tribes: Zemsta
Dla programistów
62 Programowanie i bazy danych (Matías Barletta)
Tym, którzy zawsze patrzyli z pewnym dystansem na programowanie z użyciem baz danych, przedstawiamy dzisiaj prosty i praktyczny przepis na to, by zakosztować mocy baz danych w Wolnym Oprogramowaniu. Piszemy małą aplikację wykorzystującą PHP/MySQL. Pokazujemy też, jak i kiedy użyć bazy danych.
70 QT, PyQT - szybkie tworzenie baz danych (Marek Sawerwain)
Jednym z ważnych uchybień, jakie można było zarzucić bibliotece QT to brak bezpośredniego wsparcia dla baz danych. Brakowało odpowiednich komponentów które ułatwiają tworzenie typowego interfejsu właśnie dla tego typu aplikacji. Nowa wersja QT 4.0 oraz poprzednia 3.0 wprowadzają kilkanaście nowych klas które oferują dostęp do baz danych i co ważne zawarte w nich API jest dopracowane, co oznacza iż łatwo można tworzyć aplikacje korzystające z baz danych.
Internet
76 Potrzeba prywatności (Robert Szewczyk)
Z każdym dniem dostawcy Internetu, rządy i inne organizacje coraz bardziej starają się zajrzeć do treści naszych prywatnych danych i wiadomości przesyłanych przez Internet. O ile w większości krajów tak zwanego „cywilizowanego świata” może to grozić co najwyżej ujawnieniem naszych zwyczajów z Sieci, to na przykład w Chinach może skończyć się to o wiele gorzej. Tym niemniej wszyscy mamy prawo do własnej prywatności. Czy to ze względu za tajemnicę służbową, anonimowość wypowiedzi w Kraju Środka, czy też po prostu przez wzgląd na nasze podstawowe prawa.
Felieton
79 Europejska niezależność technologiczna. (Gaël Duval)
Pośród tematów, które bliskie są mojemu sercu, jest jeden, który wspominam regularnie. Temat ten, często nieobecny w refleksjach technicznych i przemysłowych, wydaje się jednak wzbudzać coraz większe zainteresowanie. Chodzi o europejską niezależność technologiczną.
Dystrybucja miesiąca
80 Ark Linux (Bernhard Rosenkraenzer)
Księgozbiór
81 SUSE Linux. Zaczynamy od podstaw (Piotr Truszkowski)

Numer 8/2006:

Opis cd/dvd
 6 Opis płyt CD/DVD (Piotr Truszkowski)
Na płytach CD/DVD m.in. Kubuntu 6.06, najnowsza wersja bardzo popularnej dystrybucji Linuksa, Elephants Dream, pełnometrażowy film wideo, prezentujący m.in. możliwości Blendera oraz oprogramowania OpenSource, oraz najnowsze wersje aplikacji.
Multimedia
16 Kopiowanie filmów DVD (Michał Sowa)
Co zrobić, kiedy kupimy film na DVD i chcemy zrobić jego kopię bezpieczeństwa, a sam film jest zabezpieczony przed kopiowaniem? Przecież jako konsumentowi przysługuje nam prawo stworzenia takiej kopii, aby zabezpieczyć się na wypadek zniszczenia nośnika.
Sprzęt
22 Procesory dwurdzeniowe w Linuksie (Luis Méndez Alejo)
Jeśli przyjrzymy się oryginalnej definicji SOP w systemie UNIX, którego potomkiem jest Linux, musimy zwrócić szczególną uwagę na definicję wielozadaniowości.
Wywiad
28 François Bancilhon - prezes Mandrivy - odpowiada na nasze pytania (Karolina Choroszyńska)
Oprogramowanie
30 Ekiga - darmowy telefon (Claus Schwarm)
Telefon do Meksyku lub Japonii może być niewiarygodnie kosztowny. Ale bez paniki, jedyne, czego potrzebujesz, to ryczałtowa stawka za dostęp do Internetu, niedrogie wyposażenie oraz Ekiga, tak zwany telefon programowy, będący częścią GNOME Desktop.
34 KFormula - edytor formuł matematycznych (Witold Kieraś)
Problem składu formuł matematycznych nie jest może sprawą, która niepokoi każdego użytkownika Linuksa i nie daje mu spokoju w dzień i w nocy, ale gdy się pojawia, okazuje się być zwykle niebanalny i wymagający podjęcia istotnych decyzji.
36 LinuxFresh (Jean Pierre Féval)
Przedstawiamy i oceniamy najnowsze aplikacje ze świata OpenSource. W tym miesiącu:
Dla początkujących
42 MediaWiki dla dociekliwych (Piotr Machej)
Przeglądając strony Wikipedii (sztandarowego przykładu wykorzystania silnika MediaWiki) można często zauważyć różne komunikaty, informujące np. o tym, że przeglądamy właśnie zalążek artykułu lub że w dalszej części artykułu mogą się pojawić informacje zdradzające fabułę opisywanej książki lub filmu. Komunikaty te są jednolite na wszystkich stronach, gdyż do ich stworzenia wykorzystano szablony.
Rozrywka
46 Gry (Niels Weber)
Opisujemy następujące pozycje: American History Lux, Gemdrop GL, Maniadrive, Pipeanic, SAS: Into the Lions i Worminator.
49 Gry z Windows na Linuksie (Piotr Truszkowski)
Opisujemy najlepsze gry z Windows pod kątem ich działania na Linuksie. W tym miesiącu: Heroes of Might and Magic V, oraz Stubbs The Zombie In Rebel Without A Pulse.
Ranking
50 Pojedynek Opery i Firefoksa (Piotr Machej)
Wśród użytkowników komputerów od dawna trwa spór na temat wyższości różnych przeglądarek internetowych nad innymi. O ile większość jest zgodna, że każda przeglądarka jest lepsza od produktu firmy z Redmond, o tyle pozostałe programy mają zarówno swoich zażartych zwolenników, jak i przeciwników.
56 Odzyskiwanie danych (Piotr Wolny)
Każdy, kto chociaż odrobinę zajmuje się zawodowo technologiami komputerowymi, powinien doskonale wiedzieć, że nic nie zastąpi dobrej kopii bezpieczeństwa. Jedynie dobrze przemyślana, przetestowana, a przede wszystkim konsekwentnie realizowana polityka tworzenia kopii pozwala zawsze zminimalizować straty, które mogą powstać w wyniku ludzkiego błędu lub awarii sprzętu.
64 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Dla programistów
68 QShow - szybki podglądacz obrazków (Marek Sawerwain)
W tym artykule chcemy pokazać jak w bardzo krótkim czasie można napisać niewielką aplikację za pomocą pakietu PyQT, czyli biblioteki QT ale na poziomie języka Python. Okaże się, że tego typu program napiszemy o wiele szybciej niż np.: bezpośrednio w języku C++ i będzie to znacznie bardziej przyjemny proces niż tworzenie tej aplikacji bezpośrednio w języku C++.
Opowiadanie
74 Germinal (Rodolfo Schönhals Fischer)
Jeśliby mnie zapytano, jak to wszystko się rozegrało, nie wiedziałbym, co odpowiedzieć. Byłem bowiem jedynie pionkiem na szachownicy przeznaczenia i to, co się zaczęło od zwyczajnego „co by było gdyby…?”, znalazło swój epilog w wydarzeniach, które zaskoczyły wszystkich.
Dystrybucja miesiąca
77 FoXLinux (Filippo Mattaliano)
Felieton
78 Web 2.0 (Gaël Duval)
Mieliście już na pewno do czynienia z Web 2.0. Jedną z pierwszych usług wykorzystujących tę technologię był Google Mail, który od razu zdobył zaufanie użytkowników, mimo że istniał od niedawna. Web 2.0 jest więc odbiciem tego, co dzieje się od roku 2000.

Numer 7/2006:

Software
18 Linux Fresh (Piotr Machej)
Przegląd najciekawszych aplikacji linuksowych: • Opera 8.54 • K3B 0.12.15 • D4X 2.5.7 • GNU Parted 1.7.0rc4 • Firewall Builder 2.0.12 • Logwatch 7.3 • Sylpheed-Claws 2.1.1 • Command Line Progress Bar 1.10.6 • WebCleaner 2.38 • P7zip 4.39 • Comix 3.0.1 • Comic Browser 2.0
Internet i intranet
26 Piekielnie szybka wymiana plików w Internecie (Marcin Murawski)
BitTorrent to protokół wymiany i dystrybucji plików przez Internet, którego celem jest odciążenie łączy serwera udostępniającego pliki. Jego największą zaletą w porównaniu do protokołu HTTP, jest podział pasma pomiędzy osoby, które w tym samym czasie pobierają dany plik. Oznacza to, że użytkownik w czasie pobierania wysyła fragmenty pliku innym użytkownikom.
34 Tworzenie stron internetowych w Linuksie (Iván Alcaraz)
W tym artykule zajmiemy się dostępnymi w Linuksie narzędziami dla webmasterów.
Dla początkujących
42 MediaWiki (Piotr Machej)
Moja koszmarnie słaba pamięć to moje przekleństwo. Kiedyś zapisywałem stosy kartek, lecz później i tak nie pamiętałem, gdzie je położyłem. Różne kalendarze i organizery też niewiele mi pomagały. W końcu któregoś dnia, podczas przeglądania Wikipedii, pomyślałem sobie - czemu nie wykorzystać tego w domu? I rzeczywiście. Teraz w łatwy sposób mogę sobie dopisywać informacje o rocznicach (np. urodzinach znajomych), rozwiązania napotkanych problemów, przepisy kulinarne i wiele innych informacji, które uznam za przydatne, a które inaczej wyleciałyby mi z głowy po pół godzinie lub najwyżej po paru dniach.
Dla programistów
50 Każdy może mieć swojego MUD'a! (Marek Sawerwain)
Czy gry tekstowe typu MUD, które nie oferują oszałamiającej grafiki mogą nadal być atrakcyjne w dobie tak obszernych produkcji jak np. niedawno wydany Oblivion? Gdzie zarówno grafika oraz ogrom możliwości może zawrócić w głowie? Okazuje się, że tak! Nadal istnieje wiele serwerów MUD, gdzie można toczyć wirtualne pojedynki, czy zwiedzać i poznawać bogactwo świata jakie zostało zaprojektowane przez autorów danego systemu. MUD'y mają wiele zalet, większości przypadków są to gry darmowe, co więcej dostępne są serwery - najczęściej na licencji GNU/GPL - a to oznacza iż każdy może spróbować stworzyć własnego mud'a. Mają też jedną zasadniczą wadę, gdy zaczniemy grać, bądź tworzyć samego mud'a, to zazwyczaj zabiera to ogromne ilości czasu, więc trzeba uważać, bo mud'y potrafią wciągnąć.
Sprzęt
62 Linux na ekranie telewizora (Piotr Wolny)
Niewielka inwestycja w kabel łączący komputer z telewizorem, otwiera przed nami duże możliwości wygodnego oglądania filmów a nawet czytania tekstu na ekranie telewizora. Znalezienie innych zastosowań dla wyjścia telewizyjnego jest jeszcze łatwiejsze, gdy nasz komputer wyposażony jest w kartę telewizyjną albo DVB.
Dystrybucja miesiąca
73 Slax 5.1.4 (Piotr Truszkowski)
Gry dla windows
74 Gry z Windows na linuksie (Piotr Truszkowski)
Recenzje najciekawszych gier z Windows na linuksie: • Ground Control II • Sąsiedzi z piekła rodem • Guild Wars: Faction • Kroniki Riddicka: Ucieczka z Butcher Bay
76 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki - nieudokumentowane opcje, nowe możliwości oraz niekonwencjonalne zastosowania różnych aplikacji.
Felieton
80 Niech użytkownicy zadecydują... (Gaël Duval)
Kiedy w 1998 roku stworzyłem Mandrake Linux moją ambicją była tylko jedna rzecz: dostarczyć produkt jakiego jeszcze nie było. System GNU/Linux z porządnym interfejsem graficznym, tak prekonfigurowany, aby mógł być w jak najprostszy sposób wykorzystany z dostępną wówczas technologią. Ten system miał nade wszystko za zadanie podobać mi się i pomóc mojemu bratu, który potrzebował edytora tekstów i paru innych narzędzi, w wykonywaniu standardowych zadań biurowych.

Numer 6/2006:

Oprogramowanie
22 Linux Fresh (Jean-Pierre Féval)
Przegląd najnowszych wersji aplikacji Open Source: • Gnumeric 1.6.3 • Wink 1.5 • TkCVS 8.0.3 • GPodder 0.7 • GNOME Password Manager 0.5.1 • Kazehakase 0.3.6 • Sylpheed 2.2.4 • XdTV 2.3.2 • Glom 1.0.0 • Backup Manager 0.6.2 • Quod Libet 0.19.1 • OpenSpace 0.2.0
Grafika i dtp
30 GIMP i Scribus vs Adobe Photoshop i InDesign (Cédric Gemy)
Wolne oprogramowanie od dłuższego już czasu jest z powodzeniem wykorzystywane na stacjach serwerowych. Coraz więcej osób instaluje Linuksa także na komputerach biurkowych. Sprawdzamy czy możliwe jest przejście na wolne oprogramowanie w studio graficznym porównując możliwości aplikacji służących do obróbki grafiki i DTP dla Linuksa i Windows.
38 Karbon14 - edytor grafiki wektorowej (Witold Kieraś)
Karbon14 to edytor grafiki wektorowej wchodzący w skład pakietu KOffice. Na biurku linuksowym może z powodzeniem zastąpić windowsowego Corela, bądź Ilustratora.
40 Nagrywanie pulpitu - Istanbul w praktyce (Claus Schwarm)
Istanbul opisuje siebie jako nagrywarkę sesji pulpitu. Jest napisany w Pythonie, zaś większość pracy wykonuje dlań GStreamer. Nagrywanie za pomocą Istanbula nie sprawi problemów nawet początkującym użytkownikom, a z pewnością pomoże w tworzeniu ciekawych prezentacji.
Ranking
44 Pogadajmy z całym światem (Piotr Machej)
Komunikacja w Internecie przeżywa obecnie istny boom. Powstaje wiele sieci i jeszcze więcej komunikatorów, potrafiących je obsłużyć. Jak na tle tego wszystkiego wypada Linux? Porównujemy najpopularniejsze sieci względem potrzeb użytkownika. Wojna już się rozpoczęła - kto wyjdzie z niej zwycięsko a kto poniesie klęskę?
Dla początkujących
52 Scribus nie tylko dla profesjonalistów (Piotr Machej)
Dla nikogo chyba nie jest tajemnicą, że Linux nadaje się do zastosowań serwerowych. Może się przydać również w zastosowaniach bardziej specjalistycznych, jak choćby do składu tekstu. W niniejszym artykule zapoznamy się z podstawami obsługi przeznaczonego do tego celu programu, czyli darmowego Scribusa.
58 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki - nieudokumentowane opcje, nowe możliwości oraz niekonwencjonalne zastosowania różnych aplikacji.
Sprzęt
60 Telewizja satelitarna w Linuksie (Piotr Wolny)
Podobnie, jak w przypadku naziemnej telewizji analogowej, nasz komputer można wyposażyć w specjalną kartę do odbioru telewizji satelitarnej, zwaną kartą DVB-S. W artykule pokażemy, jak poprawnie zainstalować i skonfigurować takie urządzenie.
Gry
74 A Tale in the Desert 3 - życie w wirtualnym świecie (Niels Weber)
Akcja ATitD, toczy się w starożytnym Egipcie i nie zawiera jakiejkolwiek przemocy. Zamiast zabijać potwory, gracz dąży do osiągnięcia mistrzostwa w siedmiu domenach człowieka: architekturze, sztuce i muzyce, ciele, konflikcie, przywództwie, myśli oraz wierze.
76 Gry dla Windows na Linuksie (Piotr Truszkowski)
Jak działają najlepsze gry z Windows na naszym Linuksie? Recenzje: • Empire Earth II • SWAT 4: The Stetchkov Syndicate • Counter Strike: Source • Fable: Zapomniane opowieści
Dystrybucja miesiąca
80 Kororaa 0.2 (Piotr Truszkowski)
Testy
81 Aristo SLIM 300 (Maciej Krawcewicz)

Numer 5/2006:

Testy
20 Telefon Nokia 6270 (Krzysztof Krawczyk)
Środowiska graficzne
22 Nowa generacja środowiska X.org (Piotr Wolny)
Niedawno wydano nową wersję linuksowego serwera środowisk graficznych - X.org. Trzeba pamiętać, że bez tego kodu - a jest to ogromny projekt - nie byłoby możliwe uruchamianie KDE, GNOME, ani żadnej innej aplikacji okienkowej.
Dźwięk w linuksie
32 Miksowanie muzyki w Linuksie (Paweł Wolniewicz)
Praca didżeja nie jest łatwa i wymaga sporych umiejętności, a także sprzętu i solidnej kolekcji nagrań. Nam będzie potrzebny komputer, kilka programów oraz, obowiązkowo, dobre pomysły.
Wywiad
38 Wywiad z Carstenem Haitzlerem (Krzysztof Krawczyk)
Z Carstenem “Rastermanem” Haitzlerem, założycielem i głównym deweloperem projektu Enlightenment rozmawiamy o - zblizającej się wielkimi krokami - dacie wydania Enlightenment E17, historii tego środowiska graficznego i jego cechach charakterystycznych.
Oprogramowanie
40 Krita - edytor grafiki bitmapowej (Witold Kieraś)
Do niedawna jedyną aplikacją dostępną w KDE, która pozwalałaby na choć podstawową edycję plików graficznych, był program Kolourpaint. Niedawno, do pakietu biurowego KOffice został jednak włączony projekt Krita, którego celem było stworzenie dobrego edytora grafiki bitmapowej dla KDE, łączącego prostotę aplikacji dla początkujących z bardziej zaawansowanymi funkcjami.
W bieżącym numerze
42 GCfilms - aplikacja do zarządzania filmami (Claus Schwarm)
GCfilms pozwala na pobranie interesujących nas informacji dotyczących filmów, w tym opisów i zdjęć okładek, z rozmaitych internetowych baz danych.
46 Endian Firewall - dystrybucja na bramkę sieciową (Jean-Pierre Féval)
Endian Firewall to dystrybucja Linuksa stworzona z myślą o ochronie sieci komputerowych.
48 KTranslator - podręczny tłumacz (Jean-Pierre Féval)
Głównym założeniem towarzyszącym powstaniu KTranslatora było to, aby tłumaczenie przebiegało bez zakłócania pracy wykorzystywanej aplikacji.
50 aMule - klient sieci P2P (Jean-Pierre Féval)
Jednym z klientów sieci P2P eDonkey2000 oraz Kademlia dla Linuksa jest aMule. Jest to odłam programu xMule, lecz ponieważ rozdzielenie projektów nastąpiło w 2003 roku, pomiędzy tymi aplikacjami występuje coraz więcej różnic.
52 Northland - strategia czasu rzeczywistego (Niels Weber)
W tym miesiącu opisujemy świetną strategię czasu rzeczywistego (RTS), działającą w różnych systemach, a niedawno przeportowaną także do Linuksa. Northland jest podobny w założeniach do takich tytułów, jak Settlers, czy Cultures i skupia się na rozwoju ekonomicznym i obronie kontrolowanej społeczności.
Dla początkujących
54 Jądro Linuksa szyte na miarę (Piotr Machej)
Jądro systemu operacyjnego jest jego najważniejszą, niezbędną częścią. Odpowiada ono między innymi za zapewnienie bezpiecznego dostępu do sprzętu komputerowego, jak również do uruchomionych procesów. W artykule pokazujemy, jak skonfigurować i skompilować własną wersję kernela.
60 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki - nieudokumentowane opcje, nowe możliwości oraz niekonwencjonalne zastosowania różnych aplikacji.
Sprzęt
62 Skaner USB w Linuksie (Piotr Wolny)
Jeszcze kilka lat temu skaner - obok drukarki - był uznawany wręcz za podstawowe urządzenie peryferyjne. Dziś sprzedaż tego sprzętu jest na pewno znacznie niższa, jednak wciąż jest to popularna klasa urządzeń, a początkującym użytkownikom Linuksa może przysporzyć nieco kłopotów.
Dla programistów
70 Lazarus i pudełko z hasłami (Marek Sawerwain)
Przez długi czas Delphi było dostępne tylko dla systemu Windows. W końcu firma Borland postanowiła wydać wersję dla Linuksa, ale trzeba przyznać, że Kylix nie zachwycił programistów związanych z Linuksem. W artykule pokazujemy, jak wykorzystać Lazarusa, wolną implementację Delphi, do stworzenia własnego projektu.
Dystrybucja miesiąca
76 Belenix (Krzysztof Krawczyk)

Numer 4/2006:

Grafika
22 Hugin - fotografia panoramiczna w Linuksie (Grzegorz Niewęgłowski)
Cyfrowe panoramy kojarzone są zwykle ze skomplikowanym sprzętem oraz komercyjnym, wyspecjalizowanym oprogramowaniem. Poniższy artykuł pokazuje jednak, że można spróbować swoich sił na tym polu korzystając z najzwyklejszego aparatu cyfrowego.
32 GIMP w praktyce (Mehdi Kabab)
GIMP jest aplikacją przeznaczoną do tworzenia i edycji grafiki bitmapowej. Można go wykorzystać zarówno do tworzenia niewielkich obiektów graficznych, jak również do przygotowywania grafiki na potrzeby stron WWW czy publikacji.
Wywiad
40 Wywiad z Charlesem Moirem (Krzysztof Krawczyk)
Charles Moir jest założycielem i obecnym prezesem firmy Xara, która udostępni swoją sztandarową aplikację, program do tworzenia i edycji grafiki wektorowej, jako Open Source. Co więcej, firma przygotowuje wersję linuksową tego programu, który może okazać się konkurencyjny wobec Inkscape, Sodipodi, czy OpenOffice.org Draw.
Oprogramowanie
44 KPDFTool - narzędzie do obróbki plików PDF i PostScript (Witold Kieraś)
Jeżeli chcemy z dużego dokumentu PDF wyciągnąć tylko pojedyncze strony, albo połączyć dwa dokumenty, to z pomocą przyjdzie nam prosta i niepozorna aplikacja KPDFTool.
46 Sweep - edytor dźwięku (Claus Schwarm)
Edytor dźwięku, podobnie jak edytor tekstu, umożliwia wycinanie, kopiowanie i wklejanie fragmentów plików audio. Dzięki programowi Sweep wszystkie te czynności staną się proste i przyjemne.
48 DeVeDe - konwerter filmów na płyty DVD (Jean-Pierre Féval)
Dzięki DeVeDe zapisane na dysku filmy z wakacji możemy w prosty sposób przygotować do nagrania na płytę DVD.
50 GREYCstoration - narzędzie do naprawiania obrazków (Jean-Pierre Féval)
Ze zdjęć cyfrowych zazwyczaj trzeba usunąć szum, różne skazy lub dokonać dokładniejszego retuszu. Do zbioru aplikacji wykorzystywanych w takich sytuacjach na pewno warto dodać program GREYCstoration.
52 PHPMyVisites - narzędzie udostępniające statystyki odwiedzin na stronach WWW (Jean-Pierre Féval)
PHPMyVisites pozwala na monitorowanie aktywności na stronach WWW. Do działania wystarczy serwer WWW z obsługą PHP oraz konto na serwerze MySQL z prawami do tworzenia tabel.
56 Professor Fizzwizzle - sympatyczna łamigłówka (Niels Weber)
Gra opowiada o nieco zdezorientowanym profesorze Fizzwizzle i jego robotach. Nasz bohater, aby osiągnąć swój cel, musi przedrzeć się przez wiele skomplikowanych poziomów, na których czekają na niego porozrzucane przeszkody.
Dla początkujących
58 Thunderbird 1.5 (Piotr Machej)
Krótko po pojawieniu się przeglądarki Firefox w wersji 1.5 również czytnik poczty Thunderbird doczekał się nowej, stabilnej wersji, oznaczonej tym samym numerem. Miłośnicy przeglądarki Firefox z pewnością polubią Thunderbirda jako członka tej samej rodziny, tym bardziej, że wiele rozszerzeń i motywów posiada swoje wersje dla obu tych programów.
66 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Sprzęt
68 MadWifi - ruter WLAN za grosze (Tomasz Kuprowski)
MadWifi (Multiband Atheros Driver for Wireless Fidelity) to opensourceowy projekt, który udostępnia sterowniki do bezprzewodowych kart sieciowych opartych na chipsecie Atheros. Najważniejsze jest jednak to, że MadWifi pozwala uruchomić kartę bezprzewodową nie tylko w trybie klienta, tj. managed bądź ad-hoc, ale również w trybie access point oraz monitor.
Testy
71 Notebooki ASUS A3H i ASUS A3AC Smartfon Nokia 7710 (Krzysztof Krawczyk, Piotr Truszkowski)
Dla programistów
72 Piszemy widget zegara w GTK+ (Marek Sawerwain)
W artykule pokazujemy, jak utworzyć własny widget (kontrolkę graficzną). Będzie to zegar, którego później będzie można użyć do „upiększenia” naszych aplikacji. Dokonamy implementacji tradycyjnego zegara ze wskazówkami, a dodatkowo, użyjemy najnowszego elementu GTK+, czyli biblioteki Cairo, która jest odpowiedzialna za generowanie wysokiej jakości grafiki 2D.
Dystrybucja miesiąca
78 Pingwinek (Krzysztof Krawczyk)
Tam byliśmy
80 Solution Linux 2006 (Karolina Choroszyńska)
Felieton
81 Pełzający wąż (Paweł Kaczor)

Numer 3/2006:

Dźwięk w linuksie
22 Nagrywanie piosenek i edycja wywiadów w Ardour (Marcos Germán Guglielmetti)
Sekwencer wielościeżkowy Ardour jest darmowym programem dla muzyków i techników dźwięku, który dotarł najdalej w poszukiwaniu profesjonalizmu, funkcjonalności i doskonałości: jest najlepszym wyborem dla tych, którzy chcieliby przejść z takich programów, jak ProTools, do świata GNU/Linuksa. W artykule pokażemy, jak zainstalować i skonfigurować aplikację, oraz wykonamy kilka przykładowych projektów.
32 MusicPD - sieciowy serwer muzyki (Guillois Loïc)
Osobom znajdującym się w sieci lokalnej pokażemy, jak zainstalować, skonfigurować i uruchomić serwer muzyki, dzięki któremu będziemy mogli transmitować w naszej sieci lokalnej pliki MP3 i OGG, czyli np. stworzyć własne radio internetowe. Pokażemy też, jak skonfigurować odpowiednie programy klienckie, aby odbierać naszą audycję.
Komunikatory internetowe
36 Kadu - klient Gadu-Gadu dla Linuksa (Wojciech Treter)
Nie istnieje oficjalna wersja GG dla Linuksa, a nie każdy jest w stanie w sposób bezstresowy przystosować się od razu do obsługi klienta tekstowego, np. EKG. Wtedy dobrym rozwiązaniem może być Kadu. Funkcjonalnością i liczbą dostępnych funkcji juz dawno przerósł konkurenta, a jego zaletą jest ponadto brak reklam i szybkość działania.
Wywiad
38 Wywiad z Guillaumem Laurentem (Krzysztof Krawczyk)
Z Guillaumem Laurentem, inżynierem oprogramowania, a przede wszystkim głównym deweloperem programu Rosegarden, rozmawiamy o historii powstania projektu, planach na przyszłość i możliwościach aplikacji na polu tworzenia i edycji muzyki.
Oprogramowanie
42 KrawlSite - robot internetowy i menedżer pobierania (Witold Kieraś)
Czasami zachodzi potrzeba ściągnięcia na twardy dysk pojedynczych stron WWW lub całych serwisów. Warto wówczas mieć pod ręką program KrawlSite, który dokona tego w prosty i szybki sposób.
44 GNOME Sudoku - wciągająca łamigłówka logiczna (Claus Schwarm)
Jeżeli uwielbiasz rozwiązywać łamigłówki, Sudoku jest czymś w sam raz dla ciebie. Według niektórych jest ona obecnie najsłynniejsza na świecie.
46 Blender - program do grafiki 3D (Jean-Pierre Féval)
Blender to rozbudowany program do modelowania i renderowania obrazów oraz animacji trójwymiarowych.
48 KSquirrel - przeglądarka obrazków dla KDE (Jean-Pierre Féval)
KSquirrel jest przeglądarką stworzoną z myślą o środowisku KDE, prostą i wygodną w użyciu. Obecnie KSquirrel obsługuje 41 formatów rysunków, wśród których znajdują się nawet takie, jak Photoshop PSD, CRW, WMF, MNG, SVG czy JPEG2000.
50 Dosage - narzędzie do pobierania pasków komiksowych (Jean-Pierre Féval)
Dosage jest działającym w linii poleceń programem napisanym w języku Python. Poszczególne komiksy są obsługiwane z pomocą osobnych modułów, których w obecnej wersji posiada 789.
52 DROD: Journey to Rooted Hold (Niels Weber)
Deadly Rooms Of Death, tak bowiem rozwija się skrót DROD, to nietypowa gra. Jest prawie niemożliwym przypisanie jej do konkretnego gatunku; można by ją nazwać czymś w rodzaju logicznej RPG z elementami Robots.
Dla początkujących
54 Firefox 1.5 i jego ogromne możliwości konfiguracyjne (Piotr Machej)
Jeśli mielibyśmy wskazać program, z którego praktycznie każdy użytkownik Internetu korzysta na co dzień, to najprawdopodobniej byłaby to przeglądarka Firefox. I nawet usunięcie reklam z darmowej wersji Opery nie było w stanie na dłużej odciągnąć rzeszy użytkowników Internetu od Firefoksa. W artykule omawiamy możliwości najnowszej wersji oraz jej rozszerzenia.
62 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Sprzęt
64 Zapis pakietowy dla płyt CD oraz DVD (Piotr Wolny)
Pod tajemniczo brzmiącym terminem “nagrywanie pakietowe” kryje się odmienny sposób zapisu danych na płytach, w założeniu wygodniejszy dla użytkownika. Zamiast każdorazowego kasowania dysku, tworzenia nowej sesji czy nowej ścieżki na płycie CD-RW czy DVD(+/-)RW, możemy w Linuksie zapisywać dane, podobnie jak na dyskietce.
Dla programistów
70 Osobisty wygaszacz ekranu (Marek Sawerwain)
Opracowanie wygaszacza ekranu w ramach środowiska XScreenSaver nie jest zadaniem skomplikowanym. W artykule pokazujemy, jak - wykorzystując do tego celu język C++ - stworzyć program, który będzie podczas bezczynności komputera realizował Grę w Życie (ang. Game of Life).
Testy
78 Monitor LCD Samsung SyncMaster 173P Plus Notebook LS50-U64Y (Krzysztof Krawczyk)
Dystrybucja miesiąca
80 SymphonyOS (Krzysztof Krawczyk)

Numer 2/2006:

Programowanie
24 Qt ISO Maker - moja pierwsza aplikacja w Qt (Tomasz Pielech)
Wbrew obiegowym opiniom, programowanie aplikacji okienkowych w Linuksie jest proste. Z pomocą tego artykułu wykonamy pierwszą aplikację, która będzie służyła do tworzenia obrazów iso płyt CD. Program będzie też umożliwiał przeglądanie plików i katalogów znajdujących się na dysku i dodawanie ich do obrazu.
32 Tworzenie aplikacji dla Sony PlayStation Portable (Jaime Peñalba Estebanez)
PlayStation Portable (PSP) to konsola do gier, oparta na 333 megahercowym procesorze, posiadająca 32 MB pamięci RAM i dwa układy graficzne. Jest to świetny gadżet dla graczy i osób potrzebujących przenośnego centrum multimedialnego, ale czy można dla niego tworzyć własne aplikacje za pomocą Linuksa? W artykule pokazujemy, w jaki sposób nasz system może pomóc w ulepszaniu PSP.
38 Diagram części Twojego komputera (Marek Sawerwain)
W tym miesiącu piszemy program, który będzie przedstawiał budowę komputera, na którym został uruchomiony (typ procesora, karty graficznej oraz muzycznej) w postaci diagramu. Aplikację napiszemy dla środowiska GNOME, wykorzystując obiekt Canvas, widget o bardzo dużych możliwościach tworzenia wszelkiego rodzaju wykresów.
Wywiad
44 Wywiad z Benoîtem Minisinim, liderem projektu Gambas (Krzysztof Krawczyk)
Z Benoîtem Minisinim, autorem i głównym deweloperem środowiska programistycznego Gambas, rozmawiamy m.in. o pracy nad projektem, inspiracjami pochodzącymi z Javy i podobieństwie do VisualBasic-a. Dowiemy się także, jakie były najtrudniejsze elementy do zaprogramowania oraz jakie są plany związane z wydaniem kolejnej wersji.
Oprogramowanie
48 KleanSweep - wyszukiwarka zbędnych plików (Witold Kieraś)
Katalog domowy każdego użytkownika Linuksa jest jego największym skarbem. Jest on też wielkim śmietniskiem, w którym można znaleźć dużą liczbę plików zupełnie niepotrzebnych. W takich przypadkach właśnie KleanSweep pomoże nam rozpoznać, a później usunąć zbędne pliki.
50 Gajim - klient komunikatora Jabber (Claus Schwarm)
Gajim to napisany w Pythonie klient Jabbera, oparty na bibliotece GTK+. W przeciwieństwie do tzw. wieloprotokołowych klientów, Gajim koncentruje się tylko na Jabberze, ale dzięki mechanizmowi transportów może obsługiwać też inne sieci.
52 Umbrello - narzędzie do modelowania aplikacji w UML (Jean-Pierre Féval)
Tworzenie odpowiednich diagramów i modeli znacząco ułatwia pracę nad aplikacją każdemu programiście. Wśród wielu narzędzi wspomagających proces projektowania systemu informatycznego znajduje się m.in. Umbrello.
54 Tvtime - program do oglądania telewizji na komputerze (Jean-Pierre Féval)
Przy pomocy komputera można oglądać także filmy dostępne w telewizji. Wystarczy do tego karta telewizyjna i odpowiedni program. Najlepszą aplikacją tego typu jest obecnie Tvtime.
56 JFtp - program do przesyłania plików z użyciem różnych protokołów (Jean-Pierre Féval)
Najwygodniej byłoby móc używać jednego, dobrego programu, niezależnie, czy się jest akurat w pracy, czy w domu, a także czy pracuje się na Linuksie, czy w Windows. Jeśli chodzi o przesyłanie plików, to takim uniwersalnym programem może okazać się napisany w Javie program JFtp.
58 Darwinia - niezwykły RTS (Niels Weber)
Trudno porównać Darwinię z innymi grami; jeżeli już trzeba przypisać ją do jakiegoś gatunku, prawdopodobnie wybierze się strategię czasu rzeczywistego. Wedle historii opowiadanej przez grę, genialny naukowiec Dr Sepulveda stworzył sieć komputerową, wewnątrz której żyje sztuczna forma życia zwana Darwinianami, a naszym zadaniem jest im pomóc przetrwać ataki przeciwników i rozwijać się.
Dla początkujących
60 Dokumenty PDF w Linuksie (Piotr Machej)
Obecnie najczęściej wykorzystywanym formatem plików w wymianie informacji jest PDF, stworzony i rozwijany Adobe. W artykule opisujemy różne sposoby pracy z tym formatem plików, dostępne w Linuksie.
66 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Sprzęt
68 Udev - zarządzanie plikami urządzeń (Piotr Wolny)
Pliki urządzeń umieszczone w katalogu /dev są jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek systemów uniksowych, w tym oczywiście Linuksa. Dzięki nim możemy w wygodny sposób zorientować się, jaki sprzęt jest dostępny w systemie, łatwo ustawimy dowolne prawa dostępu do poszczególnych urządzeń, czy w sposób wręcz intuicyjny - wykonamy rozmaite operacje.
Testy
78 A4Tech NB-95 Creative FreePoint Travel Konica Minolta DImage Z3 (Krzysztof Krawczyk, Marek Bettman)

Numer 1/2006:

Bezpieczeństwo
24 Bezpieczne sieci bezprzewodowe (Michał Poselt)
Wraz z zaskakująco szybkim rozwojem sieci bezprzewodowych pojawił się problem ich zabezpieczania. Niestety, większość osób, zakładających sieć po raz pierwszy, zapomina nawet o tych najprostszych zabezpieczeniach. W tym artykule pokażemy, jak z nich skorzystać
Wywiad
34 Wywiad z Christianem H. Toldnesem (Krzysztof Krawczyk)
Z Christianem H. Toldnesem, liderem projektu Trustix, rozmawiamy o historii dystrybucji, filozofii rządzącej jej budową, cyklu rozwoju oraz planach na przyszłość. Christian opowiada o mechanizmach charakterystycznych dla Trustiksa, takich jak SWUP czy instalator Viper.
Oprogramowanie
38 KTorrent - klient BitTorrenta (Witold Kieraś)
Dla wielu dystrybucji Linuksa sieć BitTorrent stała się oficjalnym sposobem rozpowszechniania obrazów płyt z kolejnymi odsłonami ich systemu. W artykule prezentujemy jednego z jej dynamicznie rozwijających się klientów, przeznaczonych na platformę linuksową - KTorrent.
40 Tomboy - narzędzie do notowania (Claus Schwarm)
Korzystając z Tomboya porządkujemy i tworzymy notatki budując pomiędzy nimi sieć powiązań. Przypomina to nieco posiadanie na swoim komputerze małych stron WWW, gdzie pojedyncze słowa mogą być odnośnikami do oddzielnych notatek bądź fragmentu tekstu związanego z danym pojęciem.
42 InitNG - narzędzie uruchamiające system (Jean-Pierre Féval)
InitNG to projekt w założeniu mający zastąpić klasyczne narzędzie SysVinit. Biorąc pod uwagę, że jest to program uruchamiany przez jądro jako pierwszy proces, dbający o wszystkie pozostałe, łatwo sobie wyobrazić wagę tego przedsięwzięcia.
44 GMusicBrowser - odtwarzacz plików muzycznych (Jean-Pierre Féval)
Wraz ze wzrostem liczby plików muzycznych na naszym komputerze coraz trudniej znaleźć piosenkę, którą akurat chciałoby się posłuchać. W takim przypadku niezwykle pomocny może okazać się program GMusicBrowser, dzięki któremu szybko znajdziemy poszukiwane pliki.
46 KOffice - pakiet biurowy dla KDE (Jean-Pierre Féval)
KOffice to zintegrowany pakiet biurowy oparty na bibliotekach KDE. Dzięki swojej szybkości, dopracowaniu i ilości narzędzi wchodzących w jego skład, może w niedługim czasie stać się poważnym konkurentem OpenOffice.org.
48 Scorched 3D - pojedynek artyleryjski w trzech wymiarach (Niels Weber)
Scorched 3D to gra idąca szlakiem wytyczonym przez takie gry, jak Scorched Earth czy Worms. Nowym wyzwaniem jest trójwymiarowość gry, co pozwala na dużo większą grywalność i atrakcyjność niż w przypadku klasycznych dwuwymiarowych gier tego rodzaju.
Dla początkujących
50 Zdalny dostęp do środowiska graficznego (Piotr Machej)
Z niniejszego artykułu dowiemy się, jak skonfigurować Linuksa, aby umożliwić udostępnianie swojego biurka lub uzyskiwanie dostępu do zdalnego pulpitu. Zawarte w nim informacje dotyczą szczególnie dystrybucji Aurox i Fedora, ale większość z nich może być wykorzystana również przez użytkowników innych dystrybucji Linuksa.
56 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki. Ich znajomość świadczy również o tym, czy użytkownik jest początkujący, czy zaawansowany.
Sprzęt
58 Usypianie i hibernacja komputerów z Linuksem (Piotr Wolny)
W artykule pokazujemy, jak skonfigurować swój system, aby móc korzystać z dobrodziejstw takich mechanizmów, jak możliwość hibernacji i usypiania systemu, nie tylko na laptopach.
Dla programistów
66 Koder plików w formacie OGG (Marek Sawerwain)
Marek Sawerwain pokazuje, jak napisać program, który będzie kompresował pliki audio wav do formatu ogg, a w dodatku jego kod źródłowy nie będzie miał więcej niż 8 kB. Przy tworzeniu aplikacji wykorzystamy biblioteki GTK+, Audiofile oraz Vorbis.
Dystrybucja miesiąca
72 Troppix (Krzysztof Krawczyk)
Tam byliśmy
76 IT Underground (Przemysław Pindakiewicz)
Testy
78 Linksys WRT54GX-EU Aristo Smart 270 (Krzysztof Krawczyk)

Numer 12/2005:

Rozrywka
22 Gra w Sieci - instalacje serwerów gier (Łukasz Langa)
W erze Internetu gry komputerowe łączą graczy z całego świata. W artykule pokazujemy, jak uruchomić i skonfigurować własny serwer gier sieciowych na przykładzie gry Counter Strike: Source.
28 Podcast na Linuksie (Witold Kieraś)
Podcast to forma publikacji internetowej, będąca skrzyżowaniem radia z kanałem RSS. Są to po prostu cykliczne audycje, dostępne do ściągnięcia i odsłuchania w dowolnej chwili. W artykule przedstawiamy narzędzia służące do tworzenia, odsłuchiwania i publikacji danych za pomocą techniki podcast.
Wywiad
32 Wywiad z Ryanem Gordonem (Krzysztof Krawczyk)
Z Ryanem C. Gordonem, niezależnym deweloperem, zajmującym się przenoszeniem gier z Windows na Linuksa i MacOS rozmawiamy o problemach, z jakimi borykają się osoby pracujące nad możliwością uruchamiania popularnych gier na różnych systemach operacyjnych.
Oprogramowanie
36 DigiKam - menedżer zdjęć cyfrowych (Witold Kieraś)
Dziś fotograficzne aparaty cyfrowe są szeroko wykorzystywane tak w zastosowaniach amatorskich, jak i profesjonalnych. DigiKam to jeden z najlepszych programów do obsługi aparatów cyfrowych w Linuksie.
38 Drivel i inne aplikacje do blogów (Eugenia Loli-Queru)
Środowisko GNOME oferuje szeroką gamę użytecznych aplikacji, które ułatwiają obsługę blogów. Z tego powodu w tym miesiącu prezentujemy przegląd aplikacji pomocnych przy korzystaniu z tej nowej technologii: Drivel, LogJam, BloGTK, Gnome-Blosxom oraz Gnome-Blog.
40 Cinelerra - program do nieliniowej edycji multimediów (Jean-Pierre Féval)
Za pomocą programu Cinelerra można zgrać materiał filmowy z różnych źródeł, np. z kamery DV czy tunera telewizyjnego, a następnie dowolnie go zmodyfikować - przyciąć materiał, wyciąć niechciane fragmenty, zmontować sceny w innej kolejności, zmienić ścieżkę dźwiękową, a także dodać różnorodne efekty i przejścia.
42 QGo - klient lokalnych i sieciowych rozgrywek w Go (Jean-Pierre Féval)
QGo jest jednym z programów umożliwiających sieciową rozgrywkę w Go. Program ten można wykorzystać również do analizowania zapisów rozegranych partii lub gry z komputerem (np. dzięki programowi GnuGo). Każda rozgrywka może być także zapisana i opatrzona komentarzem.
44 Klavaro - program do nauki bezwzrokowego pisania na klawiaturze (Jean-Pierre Féval)
Istnieje wiele programów wspomagających naukę bezwzrokowego pisania na klawiaturze. Jednym z najlepszych jest Klavaro. Dzięki tej aplikacji będziemy w stanie opanować umiejętność bezwzrokowego pisania na klawiaturze, co zwiększy naszą wydajność i ułatwi pracę z tekstem.
46 GL-117 - zręcznościowy symulator lotu (Niels Weber)
W tym miesiącu przedstawiamy grę GL-117 - wciągający symulator walk powietrznych, w którym zasiadamy za sterami nowoczesnego myśliwca. Świetna grafika 3D i bardzo duża grywalność to dodatkowe atuty tej aplikacji.
Dla początkujących
48 Neostrada TP na Linuksie (Jacek Fedoryński)
W artykule pomagamy skonfigurować łącze Neostrada TP w Linuksie, niezależnie, czy korzystamy z modemu USB, czy ethernetowego.
54 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki. Ich znajomość świadczy również o tym, czy użytkownik jest początkujący, czy zaawansowany.
Sprzęt
56 Nowoczesne myszki (Piotr Wolny)
Gdy podłączamy nowo zakupione urządzenie do zainstalowanego systemu, albo chcemy dostosować konfigurację do własnych potrzeb, dobrze jest wiedzieć więcej o sposobie obsługiwania wieloprzyciskowych myszek w Linuksie.
62 Joysticki w Linuksie (Piotr Wolny)
Przy pomocy joysticka możemy sterować każdą grą (nawet jeśli jej twórcy wcale nie przewidzieli takiej możliwości), kontrolować działanie popularnych aplikacji multimedialnych (XMMS, MPlayer), a nawet dosyć szybko wpisywać tekst.
Dla programistów
68 Piszemy grę River Raid z wykorzystaniem silnika Kyra (Marek Sawerwain)
W artykule pokazujemy, jak napisać własną wersję gry River Raid - przeboju z czasów komputerów 8 bitowych. Przy tworzeniu aplikacji wykorzystamy język C++ oraz biblioteki SDL i Kyra.
Dystrybucja miesiąca
76 Hikarunix (Krzysztof Krawczyk)
Testy
78 TechniSat SkyStar 2 TV oraz SkyStar USB (Krzysztof Krawczyk)

Numer 11/2005:

Linux w firmie
24 Zarządzanie siecią biznesową z OpenNMS (Tarus Balog)
Platforma OpenNMS to rozwiązanie do zarządzania sieciami biznesowymi, oparte na modelu Open Source. Jej celem jest stworzenie użytecznej alternatywy dla takich produktów, jak Hewlett-Packard OpenView, CA Unicenter czy Micromuse Netcool.
30 Zarządzanie przedsiębiorstwem z Tiny ERP (Fabien Pinckaers)
Tiny ERP pozwala zarządzać i integrować większość procesów w małych i średnich przedsiębiorstwach: sprzedaż, magazyn, logistyka, księgowość, zarządzanie projektami, finanse, usługi posprzedażne, zarządzanie zakupami itd.
Wywiad
36 Wywiad z Markiem Shuttleworthem, twórcą Ubuntu i założycielem Canonical (Krzysztof Krawczyk)
Jak i dlaczego powstało Ubuntu? Jaki cel przyświeca firmie Canonical? Jak wygląda podróż w kosmos? To tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiada Mark Shuttleworth - założyciel Ubuntu i ojciec wielu ciekawych projektów Open Source.
Dystrybucja miesiąca
38 Linux i vice versa (Stanisław M. Stanuch)
Oprogramowanie
42 AmaroK - skrypty rozszerzające (Witold Kieraś)
AmaroK pozwala na pisanie skryptów rozszerzających jego funkcjonalność w praktycznie każdym języku programowania. Do tworzenia interfejsu graficznego dla skryptów są wykorzystywane dowiązania dla Qt i/lub KDE odpowiednich języków.
44 Revelation i GPass - menedżery haseł (Eugenia Loli-Queru)
Jeżeli chcemy przechowywać wszystkie nasze hasła w bezpieczny sposób, powinniśmy skorzystać z menedżera haseł, takiego jak Revelation czy GPass.
46 PenguinTV - czytnik podcastów oraz wideo-blogów (Jean-Pierre Féval)
PenguinTV to aplikacja do czytania blogów, audio blogów, wideo blogów i różnych serwisów informacyjnych wykorzystujących technologię podcast.
48 KBoincSpy - graficzna nakładka na klienta BOINC (SETI@home) (Jean-Pierre Féval)
Dzięki KBoincSpy użytkownicy komputerów mogą zaoferować moc obliczeniową swoich maszyn nie tylko poszukiwaczom cywilizacji pozaziemskich, ale też innym projektom wykorzystującym obliczenia rozproszone.
50 Downloader for X - menedżer pobierania plików (Jean-Pierre Féval)
Downloader for X obsługuje zarówno protokół HTTP, jak również FTP, ma możliwość wznawianie pobierania plików i potrafi ściągać dane wykorzystując kilka równoczesnych połączeń.
52 Nexuiz - strzelanka w pierwszej osobie (Niels Weber)
Nexuiz to wciągający FPS, oparty na silniku Quake 1, opublikowanym na licencji GPL.
Dla początkujących
54 Lekkie menedżery okien (Piotr Machej)
Najpopularniejsze obecnie linuksowe środowiska graficzne to bez wątpienia KDE i GNOME. Niestety, mają one kilka zasadniczych wad - są zasobożerne. Alternatywą mogą okazać się lekkie menedżery okien (AfterStep, Window Maker, Fluxbox).
62 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Sprzęt
64 Instalacja Linuksa na dyskach SATA (Piotr Wolny)
Dzisiaj, choć najpopularniejsze kontrolery działają pod Linuksem, obsługa SATA w naszym systemie wciąż nie jest doskonała. W artykule radzimy, jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami z instalacją Linuksa na tego typu dyskach.
Dla programistów
68 Monitor aukcji w Pythonie i Gtk2 (Andrzej Nowak)
Z artykułu Czytelnik dowie się, jak w efektywny sposób budować aplikacje oparte o PyGtk. Korzystając ze środowiska Eclipse oraz z projektanta interfejsów Glade, napiszemy program monitorujący aukcje internetowe w mniej niż 150 linijkach kodu!
Dystrybucja miesiąca
76 Project Looking Glass 3D LiveCD (Krzysztof Krawczyk)
Testy
78 Siemens SK65 i M75 LG Flatron L173ST (Krzysztof Krawczyk, Marek Bettman)
Listy
80 Listy od Czytelników (Krzysztof Krawczyk)

Numer 10/2005:

Nowe technologie
28 GPS w Linuksie (Jan Martinek)
Artykuł przybliża zasady działania GPS. Dowiadujemy się, jaka jest dostępność sygnału i dokładność określenia pozycji. W artykule opisujemy także sposób uruchomienia odbiornika Navilock-202U pod kontrolą Linuksa oraz odczytu i interpretacji danych, których dostarcza odbiornik GPS.
Urządzenia wbudowane
34 OpenEmbedded - środowisko programistyczne dla urządzeń wbudowanych (Marcin Juszkiewicz)
W artykule pokazujemy, jak rozpocząć pracę z OpenEmbedded, środowiskiem programistycznym, które pomaga tworzyć aplikacje dla urządzeń wbudowanych.
Gorący temat
40 OpenSUSE (Witold Kieraś)
Novell zainicjował projekt OpenSUSE, który zapewnia użytkownikom pełny dostęp do wersji rozwojowej dystrybucji SUSE.
Oprogramowanie
42 KMyMoney - zarządca finansów osobistych (Witold Kieraś)
Gdy przychodzi czas płacenia rachunków i podliczania, ile pieniędzy zostało nam do końca miesiąca, nieoceniony może okazać się menedżer finansów osobistych, taki jak KMyMoney.
44 Planner - narzędzie do zarządzania projektami (Eugenia Loli-Queru)
Planner to narzędzie służące do planowania i śledzenia projektów, korzystające z interfejsu GTK+.
46 Xplanet - narzędzie do wizualizacji planet (Jean-Pierre Féval)
Xplanet jest w stanie narysować wszystkie główne planety i większość satelitów. Dla uzyskania lepszych efektów, oprócz map powierzchni i chmur, można też wykorzystywać mapy wypukłości i odbić, dostępne w Internecie.
48 Jubler - edytor podpisów do filmów (Jean-Pierre Féval)
Jubler może przydać się zarówno przy dopasowywaniu znalezionych w Sieci napisów do konkretnej wersji nagrania, jak i do tworzenia takich napisów od zera.
50 Tribal Trouble - strategia czasu rzeczywistego (Niels Weber)
Tribal Trouble to wieloplatformowa strategia czasu rzeczywistego, w której pomagamy plemieniu Wikingów przeżyć na wyspie zamieszkanej przez nieprzyjaznych tubylców.
Dla początkujących
52 Co dzieje się w czasie uruchamiania Linuksa? (Piotr Machej)
Z artykułu dowiemy się, co dzieje się w systemie w czasie jego uruchamiania, gdy na ekranie wypisywane są liczne, często niezrozumiałe komunikaty. Oprócz tego, dowiemy się, jak możemy wpłynąć na proces uruchamiania systemu i co możemy dzięki temu uzyskać.
60 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki. Ich znajomość świadczy również o tym, czy użytkownik jest początkujący, czy zaawansowany.
Sprzęt
62 Identyfikacja i testowanie sprzętu PC pod Linuksem (Piotr Wolny)
Gdy komputer nie działa tak, jak byśmy tego od niego oczekiwali, z reguły najpierw staramy się wykluczyć awarię sprzętu, później skupiając się na oprogramowaniu. W artykule skoncentrujemy się na opisie programów, które służą do identyfikacji i testowania sprawności sprzętu (m. in. Cpuburn, Stress).
Dla programistów
68 Piszemy grę dla Game Boy Advance (Marek Sawerwain)
W artykule pokazujemy, jak napisać grę w stylu Space Invaders. Zaimplementujemy wszystkie najważniejsze elementy gry. Chociaż nie będzie ona duża, to będzie bardzo specyficzna, gdyż nie napiszemy jej dla Linuksa, lecz dla przenośnej konsoli do gier Game Boy Advance.
Dystrybucja miesiąca
76 ParallelKnoppix (Krzysztof Krawczyk)
Testy
78 Zyxel ZyWALL P1 HP Photosmart 385 (Krzysztof Krawczyk)
Listy
80 Listy od Czytelników (Krzysztof Krawczyk)

Numer 9/2005:

Bazy danych
28 EnterpriseDB 2005 - zamiennik Oracle'a (Jim Mlodgenski)
Produkt firmy EnterpriseDB, EDB2005, to korporacyjny system zarządzania relacyjnymi bazami danych. Jest on zbudowany w oparciu o PostgreSQL (jeden z najlepszych systemów bazodanowych w świecie Open Source) i kompatybilny z systemem bazodanowym Oracle’a.
Systemy operacyjne
34 OpenSolaris (Robert Miłkowski)
Kod Solarisa, jedego z najbardziej znanych i popularnych systemów uniksowych, został w końcu otwarty w ramach projektu OpenSolaris. W artykule pokazujemy, czym jest OpenSolaris oraz jak zbudować jego podstawową wersję.
Wywiad
40 Wywiad z Davidem Axmarkiem, deweloperem MySQL (Krzysztof Krawczyk)
W tym miesiącu rozmawiamy z Davidem Axmarkiem o nowych funkcjach i rozszerzeniach MySQL 5.0, procesie migracji z MySQL 4.x na 5.x oraz o kompatybilności między poszczególnymi wersjami pakietu.
Oprogramowanie
42 Tellico - menedżer kolekcji (Witold Kieraś)
Tellico jest programem, dzięki któremu uporządkujemy posiadane przez nas kolekcje książek, filmów, płyt, komiksów i innych przedmiotów. Dane przechowuje w pliku tekstowym, korzystając z formatu XML.
44 SportsTracker i Kipinä - dzienniki treningów sportowych (Eugenia Loli-Queru)
SportsTracker oraz Kipinä to aplikacje, które służą do śledzenia wyników naszych treningów sportowych.
46 GNU TeXmacs - edytor WYSIWYG dla naukowców i nie tylko (Jean-Pierre Féval)
Za pomocą GNU TeXmacsa można swobodnie tworzyć i edytować naukowe teksty, zawierające skomplikowane wzory oraz liczne symbole matematyczne.
48 MySQL Administrator - wygodne narzędzie dla administratora bazy MySQL (Jean-Pierre Féval)
MySQL Administrator to narzędzie okienkowe do wygodnego zarządzania serwerami baz danych MySQL i kontrolowania ich działania.
50 Turbo Sliders - wyścigi samochodowe (Niels Weber)
Turbo Sliders to wciągające wyścigi samochodowe i choć daleko im do Need for Speed, to potrafią zagwarantować dużo świetnej zabawy. Ponadto, w trybie multiplayer, na jednym komputerze może ścigać się do czterech graczy, a przez Internet nawet do 20 osób.
Dla początkujących
52 Niezbędnik Linuksowca (Piotr Machej)
Zainstalowanie dystrybucji to dopiero pierwszy krok w naszej przygodzie z Linuksem. W artykule pokazujemy, jak bezproblemowo zainstalować i skonfigurować najpotrzebniejsze aplikacje, takie jak kodeki do oglądania filmów, gry, wtyczki Flasha i Javy, programy archiwizujące, Acrobat Reader i inne.
58 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Sprzęt
60 Telefony komórkowe i Linux (Piotr Wolny)
W Linuksie zdecydowanie najlepiej wspierane są telefony najpopularniejszych firm, takich jak np. Nokia czy Siemens. Nie oznacza to jednak, że posiadacze innych telefonów nie znajdą tutaj nic dla siebie - wiele z opisanych w artykule rzeczy będzie działało także na innych telefonach.
Dla programistów
68 Piszemy małego Ghosta, czyli program do tworzenia obrazów partycji (Marek Sawerwain)
Wykorzystując bibliotekę GTK+, piszemy program w języku C, będący nakładką na działający w trybie tekstowym Parted. Nasza aplikacja pozwoli na tworzenie obrazów partycji oraz późniejsze przywracanie zawartości dysku na ich podstawie.
Dystrybucja miesiąca
74 AGNULA/DeMuDi (Krzysztof Krawczyk)
Testy
76 Xandros SurfSide Linux Edition Motorola A780 (Krzysztof Krawczyk)
Listy
78 Listy od Czytelników (Krzysztof Krawczyk)

Numer 8/2005:

Multimedia
30 MythTV - cyfrowy magnetowid na Linuksie (Jarod Wilson)
MythTV może stać się osobistym centrum rozrywki multimedialnej i służyć np. do oglądania i nagrywania telewizji kablowej. W artykule pokazujemy, jak zainstalować i skonfigurować program do poprawnej współpracy z naszą kartą telewizyjną.
36 Karaoke pod Linuksem (Kelvin Lawson)
Bardzo dużą popularnością cieszą się ostatnio programy umożliwiające zabawę w karaoke. W niniejszym artykule opiszemy, jak zacząć korzystać z karaoke pod Linuksem, wykorzystując do tego PyKaraoke.
Wywiad
40 Wywiad z Zackiem Rusinem, deweloperem firmy Trolltech (Marek Bettman)
Oprogramowanie
42 Kat - baza danych zawartości dysku twardego (Witold Kieraś)
Kat jest bardzo wygodnym rozszerzeniem idei programu Locate, służącym do wyszukiwania plików na dysku pod kątem ich nazwy.
44 Liferea i Blam - czytniki RSS (Eugenia Loli-Queru)
Aplikacje pozwalające na czytanie najświeższych wiadomości, udostępnianych przez kanały RSS, stanowią ważny element każdego biurkowego komputera. Dla GNOME takich aplikacji istnieje wiele, a najpopularniejsze to właśnie Liferea i Blam.
46 Anjuta - zintegrowane środowisko pracy dla programisty (Jean-Pierre Féval)
Anjuta to popularne i bardzo wszechstronne, zintegrowane środowisko programistyczne (IDE). Została zaprojektowana dla GTK/GNOME z myślą o tworzeniu programów w językach C i C++. Można ją również wykorzystać do tworzenia projektów w PHP, Javie, Perlu czy HTML-u.
48 ClamTk - skaner antywirusowy (Jean-Pierre Féval)
Programu ClamTk można używać do skanowania pojedynczych plików lub całych katalogów na twardym dysku, łącznie z zawartością archiwów.
50 Player vs. Player Gaming Network - emulator serwera Battle.net (Jean-Pierre Féval)
Dzięki PvPGN możliwe jest uruchomienie w sieci lokalnej własnego serwera obsługującego takie gry, jak Diablo II, Warcraft III czy Starcraft.
52 Glest - darmowa, trójwymiarowa gra strategiczna czasu rzeczywistego (Niels Weber)
Znakomita grywalność i wspaniała grafika sprawia, że Glest może stać się poważnym konkurentem dla gry Warcraft III.
Dla początkujących
54 Archiwa plikowe (Piotr Machej)
Niniejszy artykuł ma na celu zapoznanie Czytelnika z programami (z interfejsem graficznym, jak również z tekstowym), pozwalającymi na swobodną pracę z popularnymi archiwami plikowymi w takich formatach, jak Tar, Zip, Bzip2, Gzip czy Rar.
60 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki. Ich znajomość świadczy również o tym, czy użytkownik jest początkujący, czy zaawansowany.
Sprzęt
62 Drukarki we współczesnych dystrybucjach Linuksa (Piotr Wolny)
Wywołanie w jakimkolwiek programie polecenia „Drukuj” to początek złożonej operacji, w której bierze udział kilka programów. W artykule pokazujemy, jak poradzić sobie z częstymi problemami przy instalacji i konfiguracji systemu drukowania.
Dla programistów
70 Klient poczty elektronicznej w Pythonie (Marek Sawerwain)
Czy możliwe jest napisanie w pełni funkcjonalnego klienta poczty elektronicznej w mniej niż 200 liniach kodu? W artykule pokazujemy, jak zrealizować taki projekt przy pomocy Pythona i GTK+.
Testy
76 Pentagram Hornet USB WiFi Toshiba TDP-MT700 Icemat Siberia USB (Michał Niwicki)
Dystrybucja miesiąca
77 GoboLinux (Krzysztof Krawczyk)
Tam byliśmy
80 I Kongres Linuksa Profesjonalnego i Linux Techshare (Krzysztof Krawczyk)

Numer 7/2005:

Dźwięk w linuksie
24 KTTS - wykorzystanie syntezy mowy w KDE 3.4 (Josephine Ciuca)
Dzięki mechanizmowi KTTS (KDE Text To Speech) nasz komputer odczyta na głos przychodzące emaile, ebooki czy inne dokumenty, podczas gdy my możemy robić coś innego. W artykule przedstawiamy także pakiety Festival i KMouth, dzięki którym możemy wybrać język, w którym będą odczytywane teksty, szybkość odtwarzania, a nawet rodzaj głosu mówiącego. Pokazujemy, jak poprawnie zbudować, zainstalować, skonfigurować i zintegrować KTTS z nowym KDE 3.4.
Nowe technologie
30 NTFS w Linuksie (Richard Russon)
Artykuł mówi o współpracy Linuksa i NTFS. Pokazujemy, co NTFS potrafi, jak Linux obsługuje odczyt i zapis na partycjach tego typu oraz na jakim etapie są prace nad projektem Linux-NTFS.
Wywiad
34 Wywiad z Geraldem Pfeiferem (Krzysztof Krawczyk)
Gerald Pfeifer jest członkiem grupy zarządzającej rozwojem popularnego zestawu kompilatorów - GCC. Pytamy o status prac i nowości w najnowszej wersji GCC 4.0. Dowiemy się również, jaki jest tryb pracy nad pakietem, oraz jaki jest wpływ firm, takich jak SUSE czy Red Hat, na końcowy produkt.
Oprogramowanie
36 Kid3 - edytor znaczników ID3 (Witold Kieraś)
Coraz częściej mamy do czynienia ze źle przygotowanymi plikami MP3. W takim przypadku jest nam potrzebny Kid3 - prosty, szybki i poręczny edytor znaczników ID3.
38 F-Spot - narzędzie do zarządzania cyfrowymi zdjęciami (Eugenia Loli-Queru)
F-Spot to prosta i charakteryzująca się unikalnym wyglądem przeglądarka i narzędzie do katalogowania cyfrowych obrazów.
40 OpenVPN - narzędzie do tworzenia wirtualnej sieci prywatnej (Jean-Pierre Féval)
Gdy firma zatrudnia osoby pracujące w różnych zakątkach kraju, a nawet globu, potrzebują oni możliwości swobodnego (i bezpiecznego) dostępu do firmowej sieci lokalnej. Taki dostęp możemy wygodnie zrealizować za pomocą darmowego pakietu OpenVPN.
42 MKVToolnix - narzędzia do obsługi plików Matroska (Jean-Pierre Féval)
Spośród istniejących obecnie kontenerów audio/wideo, Matroska wydaje się być jednym z ciekawszych. Posiada m.in. takie przydatne funkcje, jak szybkie wyszukiwanie w pliku, wysoką odporność na błędy, informacje o rozdziałach oraz możliwość wybierania strumieni audio i napisów.
44 OGMRip - aplikacja do konwersji filmów DVD do OGM (Jean-Pierre Féval)
Dzięki OGMRip nawet laik poradzi sobie z konwersją filmu zapisanego na płycie DVD do postaci, w której zmieści się on na jednej lub kilku płytach CD.
46 Freeciv 2.0 - gra strategiczna w stylu Civilization (Niels Weber)
Freeciv rozpoczął swoją karierę jako klon pierwszej Civilization, aby wraz z upływem lat stać się kultową grą, nierzadko dorównującą oryginałowi.
Dla początkujących
48 Organizacja czasu przy pomocy komputera (Piotr Machej)
Starając się pogodzić obowiązki zawodowe z życiem rodzinnym, coraz częściej trzeba mocno namęczyć się nad takim zorganizowaniem czasu, aby znaleźć jeszcze jakieś wolne chwile. W organizowaniu naszego czasu mogą nam pomóc komputerowe organizery. Warto też ustawić przypomnienia i listę zadań do wykonania.
54 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Sprzęt
56 Aparaty cyfrowe USB w Linuksie (Piotr Wolny)
W Linuksie znajdziemy wiele programów, które pozwolą nam zarządzać zdjęciami z naszego aparatu, tworzyć galerię, konwertować i modyfikować pliki graficzne. W artykule pokazujemy także, jak tworzyć zdjęcia panoramiczne, wykorzystać dane EXIF, które aparaty zapisują w plikach jpeg, czy też obrabiać zdjęcia w formacie RAW. Warto zapoznać się również z programem, który umożliwia odzyskanie zdjęć skasowanych z karty pamięci.
Dla programistów
64 Id3tagger - piszemy aplikację w Gtk2 przy użyciu C++ (Andrzej Nowak)
Gtkmm jest dobrze dopracowanym przeniesieniem Gtk2 w świat C++, udostępniającym wiele ułatwień i uproszczeń związanych ze specyfiką tego języka. W artykule pokazujemy jak napisać edytor znaczników ID3 dla plików MP3, wykorzystując Gtkmm i ID3lib.
Dystrybucja miesiąca
72 K12 Linux Terminal Server Project (Michał Janik)
Testy
74 BlueConnect w Linuksie (Michał Niwicki)
Listy
76 Listy od Czytelników (Krzysztof Krawczyk)

Numer 6/2005:

Grafika 3d
26 Blender i YafRay (Gaurav Nawani)
W artykule zajmiemy się programem Blender, najlepszym narzędziem Open Source do animacji, renderingu i modelowania 3D. Przedstawimy także YafRaya - jeden z najlepszych silników renderujących.
Linux w biznesie
34 KDE Kiosk - ograniczamy dostęp do systemu (Barry O'Donovan)
KDE Kiosk jest mechanizmem KDE, umożliwiającym administratorowi tworzenie kontrolowanego środowiska dla użytkowników, pozwalającego na nadzorowanie niemal każdego aspektu pracy na danym komputerze.
Nowe technologie
40 SLAX 5: Unionfs w akcji (Tomas Matejicek)
Unionfs to wirtualna warstwa systemu plików, pozwalająca na przeźroczyste łączenie danych z różnych nośników. Jej funkcjonalność przedstawiamy na podstawie dystrybucji SLAX 5.
Wywiad
44 Wywiad z Tomasem Matejickem (Krzysztof Krawczyk)
Podczas tegorocznych targów LinuxExpo w Pradze rozmawialiśmy z Tomasem Matejickem, autorem dystrybucji SLAX. Opowiedział nam on m.in. czym zajmuje się zawodowo, jak układa się jego współpraca z twórcą dystrybucji Slackware oraz jak zapatruje się na inne dystrybucje typu LiveCD.
Oprogramowanie
46 BasKet - podręczny menedżer danych (Witold Kieraś)
BasKet - inspirowany programem Drop Drawers, znanym z Mac OS X - to aplikacja dla KDE, służąca do wygodnego grupowania, organizacji i zarządzania zakładkami, notatkami oraz adresami URL.
48 GnomeBaker i Graveman! - narzędzia do nagrywania CD/DVD (Eugenia Loli-Queru)
GnomeBaker i Graveman! to jedne z najbardziej funkcjonalnych i przyjaznych aplikacji do nagrywania płyt CD i DVD dla środowiska GNOME.
50 VSFTPD - bezpieczny serwer FTP (Jean-Pierre Féval)
Jeśli chcemy uruchomić własny serwer FTP, to możemy skorzystać z programu VSFTPD. Obsługuje on m.in. protokół IPv6, szyfrowanie SSL, wirtualnych użytkowników, wirtualne IP i wiele innych.
52 XMule - klient sieci P2P (Jean-Pierre Féval)
Niedawno ukazała się kolejna wersja programu XMule, linuksowego klienta jednej z najpopularniejszych sieci P2P - eDonkey. W artykule pomagamy zainstalować i optymalnie skonfigurować aplikację.
54 Ecasound - tekstowy edytor dźwięku (Jean-Pierre Féval)
Ecasound jest tekstowym edytorem dźwięku. Do jego podstawowych funkcji należą: konwersja pomiędzy formatami danych audio, resampling, miksowanie, rejestrowanie i odtwarzanie. Możliwe jest też nałożenie na ścieżkę dźwiękową różnych ciekawych efektów.
56 Planeshift - darmowy MMORPG (Niels Weber)
Planeshift to gra typu MMORPG w klimacie fantasy. Gra, rozwijająca się w bardzo szybkim tempie, cechuje się wspaniałą grafiką i dużą grywalnością.
Dla początkujących
58 Aktualizacja systemu linuksowego przy pomocy Yuma (Piotr Machej)
W artykule pokazujemy, jak bezproblemowo dokonać aktualizacji systemu, wykorzystując do tego celu program Yum. Wiadomości zawarte w artykule przydadzą się wszystkim użytkownikom dystrybucji opartych na systemie pakietów RPM.
64 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewegłowski)
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki. Ich znajomość świadczy również o tym, czy użytkownik jest początkujący, czy zaawansowany.
Sprzęt
66 Monitorowanie czujników komputera (Piotr Wolny)
W artykule pomagamy skonfigurować program Lm_sensors, dzięki któremu możemy, z czujników zamontowanych w naszym komputerze, odczytać dane, takie jak: temperatura, poziom napięcia czy wydajność wentylatora chłodzącego procesor.
Testy
74 Pentagram Photon 484 (Piotr Truszkowski)
Dystrybucja miesiąca
76 Source Mage (Piotr Truszkowski)
Listy
78 Listy od Czytelników (Krzysztof Krawczyk)

Numer 5/2005:

Graficzne środowiska pracy
24 Xfce 4.2 - lekkie i wydajne graficzne środowisko pracy (Michał Mazak)
Xfce to graficzne środowisko, które oferuje wysoki komfort pracy, estetykę oraz możliwość, teoretycznie nieograniczoną, ingerencji w każdy jego element.
28 KDE w kolorze jabłkowym (Witold Kieraś)
W tym artykule przyjrzymy się aplikacjom i dodatkom, które upodabniają KDE do Mac OS X - nawet jeśli nie chcemy przekształcać aż tak radykalnie naszego biurka, to warto wiedzieć, co oferują nam fani takich rozwiązań.
Narzędzia biurowe
32 Sprawdzanie poprawności językowej redagowanych tekstów (Artur Pierściński)
Nie ulega wątpliwości, że teksty potrzebują sprawdzenia pod kątem poprawności językowej. W artykule pokażemy, jak zainstalować i wykorzystać do tego celu program Aspell.
36 GOCR - OCR dla Linuksa (Joerg Schulenburg)
OCR to technika rozpoznawania tekstu zawartego np. w zeskanowanym dokumencie. Pokażemy, jak tego dokonać przy pomocy jednego z najlepszych programów OCR dla Linuksa - GOCR.
Wywiad
39 Wywiad z Juddem Vinet, liderem projektu Arch Linux (Krzysztof Krawczyk)
Rozmawiamy z Juddem Vinet o zasadach tworzenia Arch Linuksa, menedżerze pakietów Pacman, oraz planach na przyszłość.
Oprogramowanie
40 ImgSeek - zaawansowana przeglądarka grafiki (Witold Kieraś)
ImgSeek to zaawansowana przeglądarka plików graficznych dla Linuksa. Oprócz standardowych funkcji tego typu aplikacji, posiada wiele zaawansowanych możliwości, takich jak tworzenie i edycja kolekcji obrazów, zaawansowane opcje wyszukiwania i wiele innych.
42 Rhythmbox - odtwarzacz muzyczny (Eugenia Loli-Queru)
Odtwarzacz multimedialny Rhythmbox jest jedną z najszybciej rozwijających się zewnętrznych aplikacji dla platformy GNOME, włączaną już standardowo do wielu dystrybucji Linuksa.
44 Rosegarden - zaawansowany program do tworzenia muzyki (Jean-Pierre Féval)
W artykule przedstawiamy możliwości programu Rosegarden - jednego z najlepszych i najbardziej zaawansowanych programów do tworzenia muzyki na Linuksie.
46 Inkscape - program do grafiki wektorowej (Jean-Pierre Féval)
Inkscape to obecnie najbardziej zaawansowany i najszybciej rozwijany program do tworzenia i edycji grafiki wektorowej dla Linuksa.
48 QEMU - szybki emulator procesora (Jean-Pierre Féval)
QEMU to szybki i prosty w użytkowaniu emulator komputera klasy PC. Dzięki niemu możemy uruchomić programy, a nawet całe dystrybucje, bez potrzeby restartowania systemu i opuszczania naszego środowiska pracy.
50 Vega Strike - kosmiczna gra handlowa (Niels Weber)
Vega Strike to potomek takich gier, jak Privater czy Elite. Zadaniem gracza jest przemierzanie galaktyki własnym statkiem kosmicznym, zarabianie na przewożonych towarach i unikanie kosmicznych piratów.
Dla początkujących
52 Zarządzanie partycjami w Linuksie (Piotr Machej)
W artykule przyglądamy się metodom zarządzania dyskiem twardym, dzięki czemu łatwo i bezpiecznie będziemy mogli nie tylko utworzyć lub skasować partycje, ale także zmienić ich rozmiar lub położenie.
60 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki. Ich znajomość również świadczy o tym, czy użytkownik jest początkujący, czy zaawansowany.
Sprzęt
62 Skype i inne zastosowania mikrofonu w Linuksie (Piotr Wolny)
Pokażemy, jak skonfigurować mikrofon i pozostałe urządzenia dźwiękowe, aby bez problemu móc korzystać z bardzo popularnej aplikacji do rozmów głosowych za pośrednictwem Internetu - Skype.
Dla programistów
70 Mark3D - mierzymy wydajność komputera (Marek Sawerwain)
W artykule pokazujemy, jak napisać aplikację w C++, przy wykorzystaniu biblioteki Animadead, która pozwoli zmierzyć wydajność naszej karty graficznej w obsłudze aplikacji korzystających z grafiki 3D.
Testy
77 IBM Open Power 720 (Marek Bettman)
Dystrybucja miesiąca
78 GeeXboX 0.98.5 (Piotr Truszkowski)

Numer 4/2005:

Multimedia
22 Odtwarzanie i kopiowanie płyt DVD (Piotr Wolny)
Komputer z Linuksem, wyposażony w napęd DVD, może z powodzeniem służyć jako w pełni funkcjonalny odtwarzacz płyt DVD-VIDEO. Nasz system poradzi sobie również z kopiowaniem zawartości płyt DVD na dysk twardy.
28 Tworzenie płyt DVD-VIDEO (Piotr Wolny)
Przy pomocy całkowicie darmowych narzędzi dostępnych w Linuksie możemy nagrać na płycie DVD dowolny materiał wideo, a następnie opatrzyć go ładnym i funkcjonalnym menu z podkładem muzycznym.
Webmastering
34 Nvu - zaawansowany pakiet do tworzenia stron WWW (Evan Rutledge)
Przedstawiamy zintegrowane środowisko wspomagające tworzenie stron internetowych, dzięki któremu każdy, nawet początkujący, będzie mógł zaistnieć w Internecie.
Wywiad
37 Wywiad z Matthiasem Urlichsem, deweloperem projektu Ubuntu (Krzysztof Krawczyk)
Rozmawiamy z Matthiasem o coraz bardziej popularnej dystrybucji Linuksa Ubuntu.
Gorący temat
38 Patent na myślenie (Filip Dreger)
Ostatnio głośna stała się kwestia głosowania nad dyrektywą Unii Europejskiej, dotyczącą patentów na oprogramowanie. Filip przedstawia kulisy problemu i wyjaśnia, czego dotyczą istniejące kontrowersje.
Oprogramowanie
42 Gourmet Recipe Manager - narzędzie dla kucharzy (Eugenia Loli-Queru)
Gourmet Recipe Manager (GRM) to graficzna aplikacja do zarządzania bazami przepisów, składników i list zakupów.
44 Konserve - narzędzie do wykonywania kopii zapasowych (Witold Kieraś)
Konserve pomoże nam zautomatyzować proces tworzenia kopii zapasowych, dzięki czemu nie będziemy obawiać się utraty danych w przypadku skasowania oryginalnych plików.
46 Bluefish - edytor dla programistów serwisów WWW (Jean-Pierre Féval)
Bluefish to zaawansowany edytor tekstowy, wspomagający tworzenie dokumentów HTML.
48 Avidemux - program do edycji wideo (Jean-Pierre Féval)
Avidemux pozwala przeglądać film klatka po klatce, wycinać niechciane fragmenty czy wstawiać inne. Oprócz tego, możemy nakładać różne filtry, uzyskując w rezultacie wyraźniejszy obraz, lub nawet wstawić napisy.
50 Bastille Linux - narzędzie zwiększające bezpieczeństwo dystrybucji (Jean-Pierre Féval)
Bastille Linux to program, który przy pomocy przyjaznego kreatora pomoże nam podwyższyć poziom bezpieczeństwa naszego systemu.
52 Globulation 2 - gra strategiczna czasu rzeczywistego (Niels Weber)
Globulation 2 to świetna gra strategiczna czasu rzeczywistego (RTS) dla Linuksa, w której mamy za zadanie utrzymać, rozwinąć i obronić kierowaną przez nas populację Globuli.
Dystrybucja miesiąca
77 Arch Linux (Piotr Truszkowski)
Solutions Linux, 1-3.02.2005, CNIT, Paris La Défenset

Numer 3/2005:

Programy pocztowe
22 Szyfrowanie i podpis cyfrowy w standardach OpenPGP i S/MIME (Witold Kieraś)
W artykule pokazujemy, jak zabezpieczyć nasze przesyłki elektroniczne przed niepowołanymi osobami przy pomocy PGP lub S/MIME.
28 Filtrowanie poczty w Evolution (Piotr Machej)
Niniejszy artykuł ma na celu zapoznać użytkowników programu z możliwościami rozdzielania nadchodzącej poczty do różnych folderów, oznaczania ważnych listów, jak również odfiltrowywania niechcianej poczty.
Pakiety biurowe
34 OpenOffice.org 2.0 rzuca wyzwanie Microsoft Office (Erwin Tenhumberg)
OpenOffice.org, obok Mozilli Firefox, jest prawdopodobnie najważniejszą aplikacją Open Source dla komputerów biurkowych. W artykule zostały przedstawione zmiany i nowe możliwości nachodzącego wielkimi krokami OpenOffice.org 2.0 (w tym nowy element pakietu - OpenOffice.org Base).
Wywiad
40 Wywiad z Andy'm Typaldosem, prezesem firmy Xandros (Krzysztof Krawczyk)
Zapytaliśmy Andy'ego, między innymi, jak powstała firma Xandros, co sądzi o konkurencji na rynku komercyjnych dystrybucji Linuksa oraz o różnicę pomiędzy trzema dostępnymi wersjami Xandros Desktop OS.
Oprogramowanie
44 Mozilla Thunderbird - klient poczty elektronicznej i grup dyskusyjnych (Witold Kieraś)
Niedługo po opublikowaniu wersji 1.0 Firefoksa, światło dzienne ujrzała pierwsza stabilna wersja Thunderbirda. Tym samym twórcy programu wydali wojnę Outlookowi.
46 KMail - klient poczty elektronicznej (Witold Kieraś)
Przyglądamy się możliwościom KMaila, w zakresie filtrowania niechcianej poczty oraz skanowania listów pod kątem zawartości wirusów. Sprawdzamy współpracę programu z takimi aplikacjami, jak SpamAssassin, Bogofilter oraz ClamAV.
48 Truevision - modeler do POV-Raya (Piotr Machej)
Truevision to modeler (program, w którym możemy zbudować scenę z użyciem narzędzi graficznych), pozwalający tworzyć sceny renderowane przez POV-Raya.
50 Samba Commander - tekstowa przeglądarka zasobów SMB (Piotr Machej)
Świetnym programem pozwalającym przeglądać udostępnione zasoby jest Samba Commander, posiadający bardzo przyjazny interfejs, przypominający popularne programy typu Midnight Commander.
52 Atari800 - emulator 8-bitowego Atari (Piotr Machej)
Wielu z nas pamięta znak zachęty READY, magnetofony z przyciskiem Turbo, ogromne stacje dysków 5,25” i gry w stylu River Raid, Pitfall czy Arkanoid. Przedstawiamy emulator środowiska 8-bitowych komputerów Atari.
54 Robin Hood - przygodowa gra 3D (Michał Niwicki)
Firma EPIC Interactive Entertainment wydała trójwymiarową grę przygodowozręcznościową, której głównymi postaciami są Robin Hood, Mały John, Will, Lady Marian oraz szeryf Nottingham.
Dla początkujących
56 Porównanie klientów pocztowych (Piotr Machej)
W artykule porównujemy najpopularniejsze programy do obsługi poczty elektronicznej, sprawdzamy, jak sobie radzą z filtrowaniem przesyłek, eliminowaniem spamu, sprawdzaniem pisowni oraz w jakim stopniu ich interfejs jest przyjazny dla użytkownika.
Testy
61 Aristo Slim 240 (Piotr Truszkowski)
62 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki. Ich znajomość również świadczy o tym, czy użytkownik jest początkujący, czy zaawansowany.
Sprzęt
64 Flashdyski USB z Linuksem (Piotr Wolny)
Swoją popularność flashdyski zawdzięczają niewielkim rozmiarom, szybkiemu działaniu oraz systematycznie spadającym cenom przy rosnących pojemnościach. Na flashdysku nie tylko można przenosić dane, ale także zainstalować odpowiednio przygotowaną dystrybucję Linuksa.
Dla programistów
70 KMailCheck - aplet do sprawdzania poczty (Marek Sawerwain)
W artykule pokażemy, jak napisać aplet - mały program, który możemy umieścić na pasku zadań KDE. Posłuży on do monitorowania skrzynki pocztowej: będzie pokazywał ilość i tematy e-maili, które czekają na odebranie.
77 D-Link AirPlus/AirPlusG+ (Marek Bettman)
78 Xandros Desktop OS Version 3 Deluxe (Piotr Truszkowski)

Numer 2/2005:

Narzędzia deweloperskie
22 KDevelop - narzędzie do tworzenia aplikacji z interfejsem graficznym (Marek Sawerwain)
Tworzenie aplikacji z interfejsem graficznym nie jest trudne. Marek pokaże Wam, jak wykorzystać do tego celu bibliotekę QT oraz narzędzie KDevelop.
28 Scratchbox - narzędzie do kompilacji skrośnej (Veli Mankinen)
Ideą kompilacji skrośnej jest używanie szybkiej maszyny do kompilacji oprogramowania dla wolniejszego procesora o innej architekturze. Veli Mankinen, jeden z autorów Scratchboksa, przedstawia sposoby użycia tego oprogramowania.
Wywiad
32 Wywiad z Carlosem Velez Baez, szefem projektu Vidalinux (Krzysztof Krawczyk)
W tym miesiącu rozmawiamy z Carlosem Velez Baez, szefem zespołu deweloperów Vidalinux, dynamicznie rozwijającej się dystrybucji, opartej na Gentoo Linux. Dowiemy się miedzy innymi, jakie nowości znajdą się w planowanej wersji 1.1 systemu.
Rozwiązania mobilne
34 MultiSync - synchronizacja urządzenia przenośnego z komputerem biurkowym (Krzysztof Wolski)
Multisync jest aplikacją, za pomocą której zsynchronizujemy dane aplikacji typu PIM, zapisane na komputerze, z danymi odpowiednich programów w naszych telefonach komórkowych czy palmtopach.
Oprogramowanie
40 Nicotine - klient sieci SoulSeek (Witold Kieraś)
Nicotine to linuksowy klient sieci P2P SoulSeek, o możliwościach zbliżonych do popularnego Kazaa czy Emule.
42 Krusader - menedżer plików (Witold Kieraś)
Krusader, graficzny menedżer plików w stylu windowsowego Total Commandera, jest jednym z najwyżej ocenianych programów dla KDE. Oprócz typowych funkcji, pomaga także w montowaniu dysków, wyszukiwaniu konkretnych plików oraz łączeniu się z serwerami ftp.
44 SoX - konwerter formatów dźwiękowych (Piotr Machej)
SoX (Sound eXchange) to program przeznaczony do konwersji formatów dźwiękowych, odtwarzania i nagrywania muzyki. Z jego pomocą można również dodać rozmaite efekty do ścieżki dźwiękowej.
46 GFSGL - menedżer uruchamiania gier (Piotr Machej)
Dzięki GFSGL możemy zainstalować w systemie nie tylko gry przeznaczone dla Linuksa, ale również te z Windows, które działają pod Cedegą, WineX lub Wine. Możemy też wskazać, który program ma być wykorzystywany do emulacji Windows, a który Commodore C64 czy DOS.
48 Munin - generator zestawień i statystyk (Piotr Machej)
Munin to program napisany w Perlu, zbierający różne informacje o wykorzystaniu zasobów systemu i wyświetlający je w czytelnej formie (za pośrednictwem strony WWW), przy użyciu RRDTool.
50 Dominions II - strategiczna gra fantasy (Michał Niwicki)
Dominions II to strategiczna gra w klimacie fantasy o świetnej oprawie graficznej i nastrojowej muzyce oraz - co najważniejsze - wysokiej grywalności.
Dla początkujących
52 GRUB - program uruchomieniowy (Piotr Machej)
Obecnie większość popularnych programów uruchomieniowych pozwala na wybór jednego z systemów zainstalowanych na dysku. Jednym z najpopularniejszych jest GRUB (GRand Unified Bootloader), a z artykułu dowiecie się, jak go zainstalować i poprawnie skonfigurować.
60 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki. Ich znajomość również świadczy o tym, czy użytkownik jest początkujący, czy zaawansowany.
Sprzęt
62 Kamery internetowe pod Linuksem (Piotr Wolny)
Kamery internetowe mogą być wykorzystywane do spotkań on-line, nagrywania krótkich filmów czy robienia fotografii. Mogą być także użyte do monitoringu pomieszczeń. Z artykułu dowiecie się, jak zainstalować i skonfigurować większość popularnych urządzeń tego typu.
Dla programistów
70 Piszemy program do zmiany rozdzielczości ekranu przy pomocy rozszerzenia RandR (Marek Sawerwain)
W tym miesiącu stworzymy aplikację służącą do zmiany rozdzielczości oraz wartości odświeżania ekranu. Program napiszemy wykorzystując bibliotekę GTK+. Do zaprojektowania graficznego interfejsu użytkownika wykorzystamy program Glade.
Testy
76 IBM Thinkpad T41 (Michał Niwicki)
77 Novell Linux Desktop 9 (Michał Niwicki)

Numer 1/2005:

Bezpieczeństwo
30 Bezpieczne łączenie się z Internetem (Piotr Machej)
Internet nie jest miejscem bezpiecznym. Aby móc spać spokojnie, należy zastosować się do kilku podstawowych zasad. W artykule przedstawiamy najważniejsze zagadnienia, na które należy zwrócić uwagę przy podłączaniu komputera z Linuksem do Sieci.
36 Odzyskiwanie danych - sposoby i przegląd narzędzi (Michał Niwicki)
Na pewno każdy z nas stanął lub stanie przed problemem odzyskiwania utraconych danych - przez nieuwagę, awarię bądź atak. W takiej sytuacji nieocenione mogą stać się takie programy, jak: dd_rescue, dd_rhelp, mondorescue, unrm oraz gpart.
Wywiad
42 Wywiad z Przemysławem Tołpą, Sales Managerem w firmie Adaptec (Krzysztof Krawczyk)
Tym razem postanowiliśmy porozmawiać z przedstawicielem firmy Adaptec, dobrze znanej z produkcji kontrolerów pamięci masowych (SCSI, SATA, RAID) oraz kart sieciowych (NAC). W naszej rozmowie skupiliśmy się na wsparciu wymienionych produktów w systemach linuksowych.
Oprogramowanie
44 Dvd::rip - ripper płyt DVD (Witold Kieraś)
Często potrzebujemy przekonwertować filmy z płyt DVD do formatów dających się odtworzyć przez osoby nie posiadające odpowiedniego napędu. Pokażemy, jak tego dokonać przy użyciu programu Dvd::rip.
46 KGpg - menedżer kluczy szyfrujących (Witold Kieraś)
Projekt Gnu Privacy Guard (GPG) powstał, aby udostępnić silną i nowoczesną kryptografię zwykłemu użytkownikowi komputera domowego. Prawdopodobnie najlepszą nakładką graficzną na tę aplikację jest KGpg, który omówimy w artykule.
48 Gubed - debugger skryptów w PHP (Piotr Machej)
Pracując nad większymi projektami w PHP na pewno przyda się nam dobry debugger tego języka. Gubed pozwala prześledzić działanie skryptu linijka po linijce, dzięki czemu łatwo znajdziemy błąd w kodzie.
50 Cssed - edytor arkuszy stylów CSS (Piotr Machej)
CSS, czyli kaskadowe arkusze stylów, stały się już niemal standardem przy tworzeniu stron WWW. Cssed pomoże nam stworzyć odpowiednie definicje nawet do bardzo rozbudowanych projektów.
52 Vuurmuur - konfigurator zapór sieciowych (Piotr Machej)
Konfiguracja zapory sieciowej (firewall) może nastręczyć nie lada problemów. Dużym ułatwieniem w takim przypadku może być Vuurmuur - program wspomagający tworzenie regułek iptables oraz ipchains.
54 Simutrans - gra ekonomiczna (Marek Bettman)
Jeśli znudził nas już Medal of Honor i Quake, to może spróbujmy pokierować dużą firmą transportową. Simutrans to świetna gra ekonomiczna, wzorowana na nieśmiertelnym Transport Tycoon Deluxe.
Dla początkujących
56 Nessus - skaner bezpieczeństwa (Piotr Machej)
Podłączając nasz komputer do Internetu lub sieci lokalnej, musimy odpowiednio zadbać o zabezpieczenia na wypadek włamania. Nessus jest skanerem, który pozwoli wykryć w naszym systemie te miejsca, które są podatne na atak z sieci.
62 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki. Ich znajomość również świadczy o tym, czy użytkownik jest początkujący, czy zaawansowany.
Sprzęt
64 Programowy RAID oraz LVM (Piotr Wolny)
Linux wspiera dwa zaawansowane mechanizmy gromadzenia danych: Software RAID oraz Logical Volume Manager. Przy ich pomocy możemy zwiększyć wydajność pamięci masowej, a także poprawić bezpieczeństwo przechowywanych informacji.
Dla programistów
74 Pyro i OpenSSL - bezpieczny komunikator internetowy (Marek Sawerwain)
Gdy planujemy przesyłać istotne informacje przez Internet, to wprowadzenie szyfrowania danych w naszych aplikacjach rozproszonych jest bardzo ważnym zagadnieniem. W artykule pokazujemy, jak w prosty sposób stworzyć własny komunikator w stylu Gadu-Gadu, obsługujący szyfrowanie.
Testy
82 YOPY YP3700 (Michał Niwicki)

Numer 12/2004:

Rozrywka
24 Cedega - gry z Windows na Linuksie (Piotr Machej)
Współczesne gry dla komputerów klasy PC w przeważającej większości wymagają posiadania zainstalowanego systemu Windows. Z tego powodu firma TransGaming opracowało Cedegę, czyli narzędzie, które pozwala na uruchamianie gier z Windows na Linuksie. W artykule Piotrek zapozna Was z tą technologią i pokaże, jak z niej skorzystać.
30 Porównanie silników gier 3D (Dariusz Dawidowski)
Gdybyśmy chcieli stworzyć własną grę, nie warto rozpoczynać prac od podstaw, tzn. implementować elementarnych mechanizmów związanych z obsługą gry. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie tzw. silnika gry. W artykule Darek porównuje pięć najbardziej zaawansowanych bibliotek dla twórców gier i wybiera spośród nich swojego faworyta.
Wywiad
34 Wywiad z Peterem Hunnisettem, twórcą Cedegi i Point2Play (Krzysztof Krawczyk)
Tym razem rozmawiamy z Peterem Hunnisettem, który zarządza zespołem rozwijającym Cedegę. Dowiadujemy się, czym cechuje się najnowsza wersja tego oprogramowania, jakie plany na przyszłość ma firma TransGaming oraz co Peter myśli o rynku gier komputerowych.
Tam byliśmy
36 Konferencja Linux w Szkole (Filip Dreger)
Co pół roku organizujemy konferencję Linux w Szkole, na której staramy sie udowodnić uczestnikom, że Linux jest idealnym rozwiązaniem dla polskiej edukacji. 22 października tego roku odbyła się kolejna, już piąta, edycja tej imprezy. Przybyli na nią przedstawiciele kuratoriów, dyrektorzy szkół, nauczyciele, a także uczniowie i studenci. W swojej relacji Filip stara się opowiedzieć, jak to wyglądało oraz dokonać pewnego podsumowania tej inicjatywy.
Oprogramowanie
42 GParted - edytor partycji dysku twardego (Mateusz Papiernik)
Gdy będziemy chcieli zmienić układ partycji na naszym dysku twardym, program GParted zaspokoi wszystkie nasze potrzeby.
44 Kaffeine - odtwarzacz multimedialny (Witold Kieraś)
Najpopularniejszymi programami do oglądania filmów jest MPlayer oraz Xine. Program Kaffeine jest graficzną nakładką na silnik Xine, z którą warto się zapoznać.
46 Blob Wars: Metal Blob Solid gra zręcznościowa (Piotr Machej)
Jeśli poszukujemy rozrywki przy komputerze, to warto sięgnąć po jakąś ciekawą grę. Dobrą propozycją jest Blob Wars, prosta gra zręcznościowa, której wykonanie stoi na wysokim poziomie.
48 Komics - menedżer pasków komiksowych (Piotr Machej)
W Internecie można znaleźć sporo tzw. pasków komiksowych, czyli krótkich historyjek w formie komiksu (przykładem może być anglojęzyczny User Friendly). Program Komics ułatwia ich pozyskiwanie i późniejsze nimi zarządzanie.
50 Coccinella - komunikator internetowy do pracy grupowej (Piotr Machej)
Komunikatorów internetowych wykorzystujących protokół Jabber stworzono już bardzo wiele, chociażby znany i lubiany Psi. Program Coccinella wyróżnia się tym, że zapewnia tzw. białą tablicę - możemy na niej rysować i jej zawartość przesyłać osobie, z którą się komunikujemy.
52 FlightGear - symulator lotu (Igon Skrzypek)
Gdybyśmy chcieli zasiąść za sterami najnowocześniejszego myśliwca lub wysłużonego dwupłatowca, to warto sięgnąć po symulator lotu o nazwie FlightGear. Jego możliwości są naprawdę imponujące.
Dla początkujących
54 Porównanie programów multimedialnych (Piotr Machej)
MPlayer i Xine posiadają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. W swoim artykule Piotrek postara się obiektywnie rozstrzygnąć, który z nich jest lepszy, biorąc dodatkowo do porównania RealPlayera, VLC oraz XMMS-a.
60 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
sprzęt
62 ALSA i dźwięk w Linuksie (Piotr Wolny)
W jądrach 2.6 domyślnym podsystemem dźwięku jest już ALSA. W swoim artykule Piotrek przedstawia podstawy pracy z tą technologią oraz jak wykorzystać jej bardziej zaawansowane możliwości.
Artykuł w internecie
62 Karty graficzne ATI (Piotr Wolny)
Artykuł jest dostępny w formacie pdf na naszej stronie http://lpmagazine.org/ tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Znajdziecie w nim bardzo dogłębne i przystępne wprowadzenie do linuksowych sterowników dla kart graficznych firmy ATI.
dla programistów
70 Piszemy grę w stylu Quake’a (Marek Sawerwain)
Gdybyśmy chcieli stworzyć grę w stylu Quake’a, wykorzystajmy do tego celu silnik gry Irrlicht. W swoim artykule Marek pokazuje, jak szybko stworzyć własną grę typu FPS.
Testy
76 SUSE Linux 9.2 (Piotr Truszkowski)
78 Gericom EGO 1560 XL (Piotr Truszkowski)
80 Creative Zen Xtra (Piotr Truszkowski)

Numer 11/2004:

Linux w firmie
23 Porównanie serwerów relacyjnych baz danych Open Source (Mateusz Oksiński)
Gdy CA udostępniło publicznie kod źródłowy Ingresa, stał się on poważną konkurencją dla innych serwerów relacyjnych baz danych Open Source. Z artykułu dowiecie się, jak wygląda teraz sytuacja na tym rynku, czyli które rozwiązanie wybrać.
29 Sybase ASE Express Edition na Linuksie (Jacek Barańczuk)
Niedawno Sybase udostępnił za darmo serwer relacyjnych baz danych w wersji na Linuksa. Z artykułu dowiecie się, jak zainstalować to oprogramowanie i rozpocząć z nim pracę.
33 OpenOffice.org 2.0 (Krzysztof Wolski)
Na marzec przyszłego roku jest planowane wydanie zupełnie nowej wersji OpenOffice.org. Z artykułu dowiecie się, jak prezentuje się najnowsza wersja deweloperska oraz jakie są plany autorów tego programu.
35 Scribus - sposób na tanie i profesjonalne studio DTP (Jan Lubiński)
W tej chwili nie można przechodzić obok Scribusa nie zastanawiając się, czy przełamie on monopol komercyjnych rozwiązań. Z artykułu dowiecie się, jak rozpocząć z nim pracę i do czego go wykorzystać.
39 LeftHand - zarządzanie firmą na Linuksie (Krzysztof Kleszczewski)
LeftHand Mała Księgowość jest narzędziem do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Z artykułu dowiecie się, jaką funkcjonalność posiada ten program.
Wywiad
43 Wywiad z Krzysztofem Kleszczewskim, koordynatorem projektu LeftHand (Krzysztof Krawczyk)
W wywiadzie dowiadujemy się, jakie plany na przyszłość ma firma Lefthand oraz co myśli o konkurencji.
Oprogramowanie
45 GNOME 2.8 - graficzne środowisko pracy (Mateusz Papiernik)
Ulepszone narzędzia systemowe i sieciowe oraz atrakcyjny wygląd to tylko niektóre z atutów nowego wydania GNOME. W artykule zostały przybliżone szczegółowe informacje o wprowadzonych zmianach.
47 KDocker - narzędzie do dokowania aplikacji (Paweł Biliński)
KDocker to narzędzie, które służy do dokowania uruchomionych aplikacji na tacce systemowej. W artykule znajdziecie opis jego instalacji, a także wykorzystania w codziennej pracy.
49 GalaxyHack - symulacja dowodzenia flotą kosmiczną (Piotr Machej)
Jeśli graliście kiedykolwiek w tzw. wojny rdzeniowe i podobała się wam taka rozrywka, to powinniście zainteresować się grą GalaxyHack. Dowodzicie w niej flotą kosmiczną, której zachowanie możecie zaprogramować poprzez specjalne skrypty.
Tylko w internecie
49 Samba jako serwer plików (Piotr Machej)
Artykuł jest dostępny w formacie pdf na naszej stronie http://lpmagazine.org/ tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Znajdziecie w nim bardzo dogłębne i przystępne wprowadzenie do administracji serwerem Samba, w szczególności dotyczące udostępniania zasobów plikowych.
51 DOSBox - emulator systemu DOS (Piotr Machej)
Stare gry mają wciąż swoich zwolenników, o czym świadczy fakt stałego rozwoju narzędzia DOSBox. Zapewnia ono emulację systemu DOS, wyspecjalizowaną do uruchamiania gier dosowych.
53 MPGEdit - edytor plików dźwiękowych mp3 (Piotr Machej)
Gdybyście chcieli wyodrębnić jakiś fragment z pliku mp3, warto wykorzystać w tym celu program MPGEdit. Nie oferuje on zaawansowanych opcji edycyjnych, ale w zupełności wystarczające, gdy trzeba pliki podzielić, a potem połączyć.
55 Call of Duty - gra typu FPS (Ziemowit W. Radogostowicz)
Jeżeli chciałbyś zainstalować Call of Duty na swoim Linuksie, a nie wiesz jak, bądź dotychczasowe próby instalacji nie powiodły się, to zapraszamy do lektury artykułu, w którym cały proces został dokładnie i jasno opisany.
Dla początkujących
57 Porównanie przeglądarek internetowych (Piotr Machej)
Przeglądarkami internetowymi, którymi bez wątpienia warto się zainteresować, są Opera, Mozilla, Galeon, Kazehakase, Firefox oraz Konqueror. W artykule zostało dokonane ich porównanie w kilku istotnych kategoriach.
63 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki. Ich znajomość również świadczy o tym, czy użytkownik jest początkujący, czy zaawansowany.
Sprzęt
65 Współpraca Linuksa z UPS-em (Piotr Wolny)
Pakiet NUT (Network UPS Tools) jest najpopularniejszym programem do obsługi UPS (Uninterruptable Power Supply), czyli urządzeń potrafiących w razie nagłego odcięcia zasilania przeprowadzić poprawny proces zamknięcia systemu. W artykule znajdziecie dokładne informacje, jak go zainstalować, skonfigurować oraz wykorzystać.
dla programistów
71 Usprawniamy OpenOffice.org, czyli makro do tworzenia tabel (Marek Sawerwain)
OpenOffice.org już obecnie oferuje wiele możliwości i jest jednymz najpopularniejszych pakietów biurowych. W artykule przyjrzyjmy się praktycznemu rozszerzaniu jego funkcjonalności poprzez pisanie makr w StarBasicu.

Numer 10/2004:

Oprogramowanie naukowo-inżynierskie
28 SciPy - naukowy wąż (Marek Sawerwain)
Istnieje wiele programów, zarówno komercyjnych, jak również darmowych, do przeprowadzania obliczeń naukowych. Rozwiązaniem, które my polecamy, jest język Python wraz z biblioteką SciPy, wyspecjalizowaną do przeprowadzania różnych operacji matematycznych.
34 Przetwarzanie równoległe z wykorzystaniem LAM/MPI (Robert Piotr Bycul)
Gdy mamy do rozwiązania jakiś problem o dużej złożoności obliczeniowej, warto skorzystać z tzw. przetwarzania równoległego, czyli po prostu zbudować klaster. Przykładowo, mógłby on składać się z grupy komputerów połączonych siecią komputerową, a na każdej maszynie zostałoby zainstalowane oprogramowanie LAM/MPI.
wywiad
40 Wywiad z Louisem Suárez-Potts, liderem projektu OpenOffice.org (Krzysztof Krawczyk, Witold Kieraś)
Pakiet biurowy OpenOffice.org tworzy ogromna liczba deweloperów. Nad wszystkim czuwa jedna osoba, która stara się ogarnąć całość projektu i występować na zewnątrz jako przedstawiciel społeczności rozwijającej to oprogramowanie. Tym człowiekiem jest właśnie Louis.
42 Firewall Builder konfigurator firewalli (Piotr Machej)
Konfiguracja zapory sieciowej w tradycyjny sposób, tzn. poprzez polecenia z trybu tekstowego, nie należy do najprzyjemniejszych zajęć. Z myślą o ułatwieniu pracy administratorom powstał program Firewall Builder.
dodatki do programów
42 Wtyczki do XMMS-a (Piotr Machej)
XMMS jest najczęściej wykorzystywanym programem do odtwarzania muzyki pod Linuksem. Ważną cechą tego programu jest rozszerzalność jego możliwości za pomocą wtyczek. To przy ich pomocy można odtwarzać większą liczbę typów plików, dodawać różnorakie efekty (echo, wygasanie czy filtr szumów), wizualizację odtwarzanego utworu czy nawet wyłączać komputer na noc. Piotr pokazuje, jak z nich skorzystać.
Oprogramowanie
44 Beep Media Player odtwarzacz multimedialny (Mateusz Papiernik)
Ze względu na słaby rozwój XMMS-a, tworzone są coraz ciekawsze alternatywy dla niego. Jedną z nich jest Beep Media Player, czyli przepisany na nowo XMMS, bazujący na nowej bibliotece GTK2.
46 KDE 3.3 - graficzne środowisko pracy (Paweł Biliński)
Nowa wersja KDE (3.3) nie zawiera rewolucyjnych zmian, ale zapewnia nas o stałym rozwoju tego projektu. Liczne usprawnienia, chociaż małe, okazują się przydatne podczas dłuższej pracy ze środowiskiem.
48 SimpleCDR-X - program do nagrywania płyt CD/DVD (Piotr Machej)
Istnieje wiele programów do nagrywania płyt CD/DVD, zaczynając od CDRecord, a kończąc na K3b. SimpleCDR-X pełni funkcję zintegrowanego narzędzia do przygotowywania płyt z danymi lub muzyką oraz ich późniejszego nagrywania.
52 GTK Photo Gallery - twórca internetowych galerii zdjęć (Piotr Machej)
Gdy wykonamy dużo zdjęć aparatem cyfrowym, często chcemy je potem udostępnić znajomym w Internecie. Bardzo pomocny może być w tym przypadku program GTK Photo Gallery.
54 TeamSpeak2 - komunikator głosowy dla graczy (Bartłomiej Pater)
Co zrobić, gdy osób z drużyny nie ma w pobliżu, a chcielibyśmy się z nimi jakoś porozumieć? Warto skorzystać z programu TeamSpeak2, który pozwala graczom na komunikację głosową przez Internet.
Dla początkujących
56 Skojarzenia aplikacji z typami plików (Piotr Machej)
Gdy klikamy w naszym środowisku graficznym na jakiś plik, oczekujemy, że zostanie on otworzony w jakiejś aplikacji, np. w tej, w której został stworzony, lub w programie do przeglądania takich plików. Nie zawsze tak jest, gdyż nasz system może nie wiedzieć, z czym powiązać dany typ plików. Piotr w swoim artykule pokaże, jak kojarzyć aplikacje z typami plików w KDE i GNOME, a także w popularnych aplikacjach, takich jak Midnight Commander, Firefox oraz Evolution.
62 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki. Ich znajomość również świadczy o tym, czy użytkownik jest początkujący, czy zaawansowany.
Sprzęt
64 Binarne sterowniki dla kart Nvidia (Piotr Wolny)
Popularne dystrybucje Linuksa oferują wsparcie dla kart graficznych Nvidia poprzez sterowniki zawarte w serwerze XFree86, ale nie zapewniają wszystkich możliwości tych kart, np. sprzętowej akceleracji grafiki 3D czy obsługi wyjścia telewizyjnego. Rozwiązaniem są binarne sterowniki udostępniane przez producenta.
dla programistów
72 Eclipse i Java - program do obliczania sum kontrolnych (Marek Sawerwain)
Java jest uznawana przez wiele osób za najlepszy przenośny język programowania, tzn. aplikacja w nim napisana może być uruchamiana w różnych systemach operacyjnych. Aby wygodnie tworzyć takie programy, warto skorzystać z zintegrowanego środowiska deweloperskiego Eclipse. Marek pokazuje, jak stworzyć w nim, wykorzystując Javę, prosty program z interfejsem graficznym do obliczania sum kontrolnych plików lub podanego tekstu.

Numer 9/2004:

Radio i telewizja
26 Radio w Internecie (Dariusz Duszyński)
Linux jest bardzo dobrą platformą systemową dla internetowych rozgłośni radiowych. Korzystając z darmowych programów DarkIce oraz Icecast można szybko i łatwo zacząć nadawanie strumienia MP3.
32 Media strumieniowe (Marcin Stępnicki)
Istnieje wiele formatów nadawania programów radiowych lub telewizyjnych w Internecie, np. MP3 czy RealVideo. Odtwarzanie każdego z nich jest również możliwe pod Linuksem, chociaż czasami trzeba zastosować pewne mniej znane rozwiązania.
Wywiad
36 Wywiad z Gaëlem Duvalem, twórcą systemu Mandrakelinux (Krzysztof Krawczyk, Witold Kieraś)
Gdy Gaël rozpoczynał tworzenie swojej własnej dystrybucji, nie wiedział, że wkrótce stanie się ona jedną z najbardziej cenionych wśród początkujących użytkowników Linuksa. Teraz, będąc współzałożycielem firmy Mandrakesoft, wciąż mocno popiera ideę Wolnego Oprogramowania.
Dodatki do programów
38 Rozszerzanie możliwości przeglądarek WWW (Piotr Machej)
Jedną z najbardziej pożądanych cech programów jest ich modularność, a więc możliwość rozszerzania o nowe funkcje. Popularne przeglądarki WWW posiadają tę cechę, więc staje się możliwe blokowanie reklam ze stron WWW lub korzystanie z tzw. gestów.
44 Dodatki do pakietu OpenOffice.org (Piotr Machej)
Pakiet biurowy OpenOffice.org jest w pełni funkcjonalnym oprogramowaniem. Makra pozwalają znacząco rozszerzać jego i tak duże możliwości, np. szybkie tworzenie prezentacji. Ponadto, istnieją aplikacje, które ułatwiają jego integrację z systemem, np. Imposter czy Cuckooo.
Oprogramowanie
48 Workrave - gimnastyka podczas pracy (Mateusz Papiernik)
Często siedzimy wiele godzin przy komputerze bez żadnej przerwy. Nie wpływa to pozytywnie na nasze zdrowie. Przy pomocy programu Workrave będziemy mogli usprawnić naszą samodyscyplinę.
50 Kexi - bazy danych (Paweł Biliński)
W pakiecie biurowym OpenOffice.org brakuje odpowiednika narzędzia Access z konkurencyjnego pakietu firmy Microsoft. Tę lukę stara się wypełnić Kexi, który ułatwia zarządzanie danymi przy pomocy wygodnego graficznego interfejsu.
52 VideoDB - katalog filmów (Piotr Machej)
Wszyscy posiadacze dużych kolekcji płyt VCD/DVD docenią program VideoDB. Jest to zaawansowany katalog filmów, wykorzystujący informacje zawarte w internetowej bazie filmów IMDb.
54 Azureus - klient BitTorrenta (Piotr Machej)
Standardowy klient BitTorrenta pozostawia wiele do życzenia, chociaż sam protokół jest bardzo ciekawy i wygodny. Alternatywą jest wykorzystanie Azureusa, zaawansowanego klienta napisanego w Javie.
56 AmaroK - odtwarzacz multimedialny (Piotr Machej)
XMMS jest najpopularniejszym odtwarzaczem muzyki w Linuksie z graficznym interfejsem, ale istnieje wiele projektów, które chciałyby zająć jego miejsce. Jednym z nich jest AmaroK, wygodny odtwarzacz multimedialny dla środowiska KDE.
58 XQF - wyszukiwarka serwerów gier (Bartłomiej Pater)
Większość gier sieciowych posiada wbudowane wyszukiwanie serwerów, na których można pograć w trybie wielu graczy. Nie zawsze jest ono wygodne, więc powstał XQF, będący zewnętrzną, uniwersalną wyszukiwarką.
Dla początkujących
60 Bezpieczeństwo Linuksa (Piotr Machej)
Filozofia pracy z Linuksem (czy innym systemem uniksowym) trochę różni się od tej praktykowanej w popularnych Windowsach - większy nacisk jest kładziony na kwestie bezpieczeństwa. Aby nie stać się ofiarą włamania, warto zapoznać się z podstawowymi metodami ograniczania niepowołanego dostępu do systemu.
66 Sztuczki i kruczki (Grzegorz Niewęgłowski)
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki. Ich znajomość również świadczy o tym, czy użytkownik jest początkujący, czy zaawansowany.
Sprzęt
68 Linux jako zaawansowany tuner telewizyjny (Piotr Wolny)
Kolejnym przydatnym zastosowaniem komputera z Linuksem jest występowanie w roli urządzenia do obierania sygnału radiowo-telewizyjnego. Przy pomocy programów MythTV oraz Video Disk Recorder można nie tylko oglądać telewizję, ale również ją nagrywać.
Dla programistów
74 Stereogramy (Marek Sawerwain)
Stereogramy to obrazy, w których został zawarty jakiś inny rysunek, ukryty przed niewprawnym okiem. Podstawowy algorytm generowania takich ilustracji jest bardzo prosty, więc nie powinno być trudności z jego zaimplementowaniem, np. wykorzystując biblioteki GTK i GNOME.

Numer 8/2004:

Kompilacja programów
41 Flagi sterujące opytmalizacją w GCC (Grzegorz Niewęgłowski)
Zwykle, gdy kompilujemy jakiś program ze źródeł, nie zastanawiamy się nad potencjalnymi możliwościami optymalizacji tego procesu - wykonujemy typową sekwencję poleceń:./configure; make i make install. Grzesiek chce Was przekonać, że warto wcześniej ustawić parę zmiennych środowiskowych w systemie, które wymuszą użycie przez GCC pewnych flag przy kompilacji każdego oprogramowania.
Wywiad
42 Wywiad z Tonem Roosendaalem, założycielem Blender Foundation (Witold Kieraś)
Gdyby nie zaangażowanie Tona Roosendaala, być może Blender, znakomity program do tworzenia grafiki 3D, zostałby wspominany jako jeden z tych programów komercyjnych, które zawiodły pokładane w nich nadzieje. To z jego inicjatywy została utworzona organizacja Blender Foundation, która zebrała odpowiednie fundusze na udostępnienie źródeł tego programu i jego dalszy rozwój projektu przez społeczność Open Source. Postanowiliśmy porozmawiać z nim i dowiedzieć się paru rzeczy na temat jego udziału w tworzeniu Blendera. Dodatkowo, zamieściliśmy krótką historię powstawania Blendera.
Dystrybucje linuksa
44 Tworzenie bootowalnego LFS-CD (Grzegorz Niewęgłowski)
Nasza redakcja wiele razy podchodziła do tematu Linux From Scratch (LFS), ale ponieważ nie jest on prosty, do tej pory nie mieliśmy dobrego artykułu opisującego ten projekt. Grzesiek podjął się tego zadania, a ponieważ ma doświadczenie w budowaniu własnych dystrybucji Linuksa, przy okazji przedstawi Wam swoje krytyczne spojrzenie na niektóre założenia LFS-a. Z pomocą jego opisu stworzycie własną dystrybucję Linuksa, zarówno uruchamianą z dysku twardego, jak również z płyty CD.
Dla początkujących
58 Tuning KDE i GNOME (Piotr Machej)
Gdy uda nam się przygotować coś bardzo ładnego, np. przyjemnie wyglądający pulpit naszego pulpitu, wysyłamy swoją pracę na odpowiednie strony do oceny przez innych. Uzyskany efekt często wywołuje zachwyt i chęć zrobienia u siebie czegoś podobnego, jeśli nie lepszego. Ty również możesz upiększyć swoje biurko, o czym przekona Was Piotrek w swoim kolejnym artykule, tym razem o konfiguracji KDE i GNOME, a także popularnych rozszerzeniach dla tych desktopów.
Sprzęt
66 Cyfrowa telewizja satelitarna w Linuksie (Piotr Wolny)
W czasach obrazu o cyfrowej jakości (DVD), zwykła telewizja może nam już nie wystarczać. Wtedy warto skorzystać z cyfrowej telewizji satelitarnej, którą na komputerze odbiera się za pomocą karty DVB-S podłączonej do odpowiednio ustawionej anteny satelitarnej. Z powodzeniem można uruchomić taki zestaw pod Linuksem. Piotrek pokaże Wam, jak to zrobić (nie jest to takie trudne) i jak wykorzystać później MPlayera i Xine. Później będzie już można nagrywać swoje ulubione programy z satelity.
Dla programistów
74 Katalog filmów (Marek Sawerwain)
Biblioteka wxWidgets (dawniej wxWindows) nie jest powszechnie znana, a jednak oferuje bardzo ciekawe możliwości. Jej dużą zaletą jest wieloplatformowość, tzn. możemy kompilować napisane w niej programy zarówno w Linuksie, jak również w Windows. Marek przedstawi Wam, jak napisać z jej pomocą prosty katalog filmów, wykorzystując przy okazji bibliotekę Xine oraz elementy eDonkeya.

Numer 7/2004:

Wywiad
36 Wywiad z Ericem S. Raymondem, prezesem Open Source Initiative (Witold Kieraś)
Gdybyśmy mieli wskazać osobę, która jest najczęściej kojarzona z Linuksem, byłby nią niewątpliwie Linus Torvalds. W przypadku Wolnego Oprogramowania byłby to prawdopodobnie Richard M. Stallman. A jak wyglądałaby sytuacja z Open Source? Eric S. Raymond nie jest chyba tak dobrze rozpoznawalną osobą jak dwie wymienione wcześniej, ale to on jest prezesem Open Source Initiative. Postanowiliśmy poznać bliżej jego poglądy.
Grafika 3d
38 Wspaniały świat POV-Raya (Krzysztof Garus)
Gdyby zapytać, jak najszybciej stworzyć jakąś ciekawą scenę 3D, wielu ludzi odpowiedziałoby, że należy uruchomić Blendera albo jakiś inny program z graficznym interfejsem użytkownika. Znaleźliby się jednak i tacy, którzy zaproponowaliby do tego zadania POV-Raya. Okazuje się, że przy pomocy prostego języka opisu sceny można uzyskać naprawdę zadziwiające efekty. Krzysiek postanowił przybliżyć Wam podstawy pracy z POV-Rayem.
42 K-3D (Krzysztof Wolski)
Nie tylko Blender jest przydatnym narzędziem, gdy chcemy stworzyć jakieś interesujące obrazy 3D. Dość nowym, ale bardzo ciekawym narzędziem, jest K-3D. Jego możliwości są całkiem duże. Krzysiek postanowił przekonać Was, że warto zainteresować się tym projektem.
Linux w sieci
46 Novell Nterprise Linux Services (Małgorzata Piotrowska)
Firma Novell, znana z wielu profesjonalnych rozwiązań informatycznych, od pewnego czasu zdecydowanie opowiada się za rozwiązaniami biznesowymi przeznaczonymi dla systemu Linux. Jednym z najlepszych przykładów na poparcie tej tezy jest jej produkt o nazwie Nterprise Linux Services. Wszyscy, którzy chcą profesjonalnie wykorzystywać Linuksa, powinni się z nim zapoznać. Małgosia postanowiła opisać Wam tę technologię.
Dla początkujących
50 Blender (Piotr Machej)
W Windows grafikę 3D najczęściej wykonuje się w programie 3ds max, którego odpowiednikiem w Linuksie jest Blender. Z pomocą tego drugiego programu można wykonać przepiękne obrazy, jak również przygotować wspaniałe animacje. Każdy, kto chce poznać tajniki pracy z tym programem, powinien zapoznać się z artykułem Piotrka, który krok po kroku pokazuje, jak wygenerować przykładowy obraz.
Sprzęt
60 Zarządzanie energią w Linuksie, część druga (Piotr Wolny)
Nasze komputery domowe często zostawiamy włączone przez cały dzień, nawet gdy na nich w danej chwili nie pracujemy. To wszystko jednak kosztuje - licznik energii elektrycznej nie zatrzymuje się. Pomocne może się wtedy okazać wykorzystanie mechanizmów zarządzania energią dostępnych w ACPI, które nie są przeznaczone tylko i wyłącznie dla komputerów przenośnych. W tym miesiącu Piotrek pokaże Wam, jak zmniejszać częstotliwość taktowania procesora, wygaszać monitor i usypiać dysk twardy.
Dla programistów
66 Konsolowa przeglądarka plików graficznych (Marek Sawerwain)
Z bufora ramki korzystamy raczej rzadko, gdy mamy do dyspozycji graficzne środowiska pracy, takie jak KDE czy GNOME. Gdy jesteśmy jednak “skazani” na tryb tekstowy, bardzo przydatne okazują się różne narzędzia napisane dla bufora ramki. W tym miesiącu zobaczymy, jak napisać prostą przeglądarkę plików graficznych dla konsoli tekstowej. Marek pomoże Wam zrozumieć, jak to wszystko działa.

Numer 6/2004:

Wywiad
30 Wywiad z Matthiasem Ettrichem, założycielem projektu KDE (Krzysztof Krawczyk, Paweł Biliński, Piotr Truszkowski)
Nie wszyscy pamiętają, że Kool Desktop Environment powstał w 1996 roku. Wtedy to Matthias Ettrich wysłał list, w którym namawiał ludzi do przyłączenia się do projektu. Opisał w nim motywację do rozpoczęcia KDE oraz jego główne założenia (w tym oparcie go na bibliotece Qt, udostępnionej parę tygodni wcześniej publicznie przez firmę TrollTech). Postanowiliśmy porozmawiać z nim i zadać mu kilka pytań.
Multimedia
34 Linux w studiu nagrań (Paweł Wolniewicz)
Kolejne zastosowania Linuksa stają się coraz bardziej dostrzegalne. Tak jest w przypadku multimediów. Już teraz można z powodzeniem wykorzystywać nasz system operacyjny w studiu nagrań. Paweł prezentuje, jaki sprzęt i oprogramowanie będzie potrzebne w tym celu, jak je skonfigurować oraz jak użyć. Skoncentruje się na serwerze dźwięku JACK oraz aplikacjach MuSE i Ardour.
Recenzje
42 SUSE Linux 9.1 Professional (Piotr Truszkowski)
Na naszym linuksowym rynku pojawiła się nowa gwiazda, a jest nią SUSE. Przez wiele lat niedostrzegana, głównie z powodu braku promocji, teraz staje się kolejną ważną dystrybucją wykorzystywaną przez polskich użytkowników. Swoje wrażenia z nowej wersji (9.1), którą dostaliśmy od firmy Novell, aktualnego właściciela tej marki, przedstawi Wam Piotrek.
Dla początkujących
44 Serwer DHCP i algorytm HTB (Piotr Machej)
W większości sieci lokalnych podstawowy serwer usług jest uruchamiany na Linuksie. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie, że pozwala na wygodne administrowanie taką siecią. Bardzo pomocny jest wtedy serwer DHCP oraz podział dostępnego łącza internetowego. Piotrek, jak zwykle, pokaże Wam, że przygotowanie odpowiedniej konfiguracji Linuksa wcale nie jest takie trudne.
Sprzęt
54 Zarządzanie energią w Linuksie, część pierwsza (Piotr Wolny)
Nasze komputery domowe często zostawiamy włączone przez cały dzień, nawet gdy na nich w danej chwili nie pracujemy. To wszystko jednak kosztuje - licznik energii elektrycznej nie zatrzymuje się. Pomocne może się wtedy okazać wykorzystanie mechanizmów zarządzania energią dostępnych w ACPI. W tym miesiącu Piotrek pokaże Wam, jak usypiać procesor, gdy nie jest potrzebny.
Dla programistów
62 Książka teleadresowa w Mono (Marek Sawerwain)
Technologia.NET jest coraz bardziej popularna, a ponieważ Linux nie może zostawać w tyle, stale rozwijany jest projekt Mono, będący otwartą implementacją tego rozwiązania. Język C# jest bardzo zbliżony do C/C++, więc warto zapoznać się z jego możliwościami. W tym miesiącu Marek pokaże Wam, jak wykorzystać bibliotekę GTK# do stworzenia własnej książki teleadresowej.
Dla graczy
72 Crimson Fields (Piotr Truszkowski)
Czy pamiętacie grę Battle Isle? To turowa gra strategiczna, bardzo popularna nie tak dawno temu. Do swojej dyspozycji otrzymywaliście jednostki wojskowe i waszym celem było zdobycie terenu wroga lub obrona własnego. Na tym pomyśle bazuje gra Crimson Fields. Piotrek postanowił zbadać, czy nowa inkarnacja starego przeboju jest godna polecenia.

Numer 5/2004:

Aktualności
28 Newsy (Krzysztof Krawczyk)
Wywiad
28 Wywiad z Alexandrem Julliardem i Jeremym Whitem (Krzysztof Krawczyk)
Większość deweloperów z projektu Wine jest zatrudnionych w firmie CodeWeavers, która tworzy własną wersję narzędzia do uruchamiania programów z Windows - CrossOver Office, dostosowaną do wymogów swoich klientów. Postanowiliśmy porozmawiać z liderem projektu Wine i prezesem firmy CodeWeavers na temat tworzonego przez nich oprogramowania.
Integracja linuksa z windows
34 Przeglądanie zasobów SMB (Krzysztof Wolski)
Współdzielenie zasobów dyskowych w sieciach lokalnych jest bardzo łatwe dzięki możliwościom, które oferują systemy Windows. Odpowiednikiem funkcjonalnym tego oprogramowania jest pakiet Samba, który niestety nie posiada wygodnych klientów do przeglądania czy podłączania udostępnianych zasobów. Powstało sporo graficznych nakładek, które starają się wypełnić tę lukę. W artykule Krzysiek przedstawi Wam najpopularniejsze rozwiązania.
Klastry obliczeniowe
38 Rozproszone fraktale (Marek Sawerwain)
Rysowanie fraktali jest procesem złożonym obliczeniowo i tylko najbardziej popularne zbiory, takie jak Julia, można wykonać w czasie rzeczywistym. Z tego powodu warto podzielić pracę związaną z przygotowaniem takich obiektów na kilka komputerów. W artykule Marek pokaże Wam, jak zrealizować takie rozwiązanie z wykorzystaniem języków Python i C++ oraz dwóch implementacji technologii CORBA: OmniORB i MICO.
Bazy danych
46 Sybase SQL Anywhere Studio 9.0 (Wojciech Zaremba)
Wśród oprogramowania linuksowego można wyróżnić produkty o charakterze komercyjnym. Jednym z nich jest pakiet SQL Anywhere Studio firmy Sybase. W jego skład wchodzi relacyjna baza danych Adaptive Server Anywhere. W artykule Wojtek opisze instalację tego systemu bazodanowego oraz zaprezentuje jego wykorzystanie w prostym projekcie Książki adresowej.
Dla początkujących
50 Zamienniki aplikacji windowsowych w Linuksie (Piotr Machej)
Większość popularnych aplikacji dla systemu Windows ma swoje odpowiedniki w systemie Linux. Ponadto, są one zazwyczaj od razu dostępne w dystrybucji Linuksa - nie trzeba ich dodatkowo szukać w Internecie lub dokupować. W artykule Piotrek dokona przeglądu programów najczęściej wykorzystywanych podczas normalnej pracy z komputerem. Może to być swoisty przewodnik dla osób, które postanowiły zainstalować dystrybucję Mandrake 10.0 z wersji DVD pisma.
Sprzęt
58 Tablet graficzny w Linuksie (Piotr Wolny)
Tablety są raczej mało popularne wśród typowych użytkowników systemu Linux, ale są jednym z podstawowych narzędzi pracy grafików komputerowych. W artykule Piotrek pokaże Wam, jakie operacje należy wykonać w systemie, aby móc skorzystać z tabletu firmy Wacom lub Aiptek w GIMP-ie.
Dla programistów
64 Tworzenie modułów jądra - ten pierwszy raz (Marek Sawerwain)
Jedną z podstawowych cech jądra Linux jest jego modularność - możliwość włączania niewielkich fragmentów kodu, które rozszerzają funkcjonalność podstawowego oprogramowania. W popularnych dystrybucjach Linuksa większość dodatkowego kodu nie jest włączana do jądra, lecz wydzielana właśnie w postaci modułów. W artykule Marek pokaże Wam, jak samemu napisać moduł jądra Linux, który identyfikuje rodzaj procesora wykorzystanego w komputerze.
72 Opis zawartości płyt CD/DVD (Piotr Truszkowski)
Dla graczy
72 UFO: Alien Invasion (Piotr Truszkowski)
Czy graliście kiedyś w UFO: Enemy Unknown firmy Microprose? Celem gry w tej rewelacyjnej strategii turowej była obrona Ziemi przed najazdem obcych. Do swojej dyspozycji otrzymywaliście specjalną organizację X-COM, wspieraną przez rządy wielu krajów. Na bazie tego pomysłu powstała gra UFO: Alien Invasion. W artykule Piotrek przedstawi Wam swoje wrażenia z tej nowej gry.

Numer 4/2004:

Aktualności
13 Newsy (Krzysztof Krawczyk)
17 Jądro Linux (Maja Królikowska)
19 Debian (Grzegorz Prokopski)
20 Mandrake (Daniel Koć)
22 Aurox (Robert Główczyński)
   KDE (Piotr Biliński)
27 LinuxFresh (Piotr Machej)
Wywiad
28 Wywiad z Marcelo Tosattim, opiekunem gałęzi 2.4.x jądra Linux (Krzysztof Krawczyk)
W bardzo młodym wieku został wybrany na odpowiedzialne stanowisko opiekuna gałęzi 2.4.x jądra Linux. Pojawiło się wokół tego sporo kontrowersji, które powracały, gdy zdarzało mu się popełniać jakieś błędy podczas swojej działalności. Pomimo tego, wydaje się, że sprostał temu zadaniu i Linus podjął dobrą decyzję. Chociaż teraz większość uwagi skupiona jest na jądrze z serii 2.6.x, to Marcelo Tosatti, bo o nim mowa, nadal ma dużo pracy.
Linux w sieci
30 Wi-Fi na co dzień (Kacper Szcześniak)
W coraz większej liczbie miejsc (tzw. hotspotów) możemy korzystać z darmowego dostępu do Internetu dzięki łączności bezprzewodowej. Potrzebujemy wtedy mieć przy sobie komputer (może być nawet palmtop) oraz odpowiednią kartę WLAN. A co będzie nam potrzebne w Linuksie? W artykule znajdziecie informacje, jakie karty i sterowniki wybrać, aby nie napotkać problemów podczas konfiguracji systemu.
Integracja linuksa i windows
36 Cooperative Linux (Krzysztof Krawczyk)
Pisaliśmy już o możliwości wykorzystania Wine do uruchamiania aplikacji windowsowych pod Linuksem, a także o uruchamianiu wirtualnych komputerów z systemem Windows przy pomocy VMware. Czasami chcielibyśmy jednak uruchomić Linuksa pod Windows. Z pomocą przyjdzie nam wtedy nowy projekt o nazwie Cooperative Linux. W prosty sposób uzyskamy dostęp do konsoli tekstowej systemu linuksowego, np. Debiana lub Gentoo.
38 Opis zawartości płyt CD/DVD (Piotr Truszkowski)
Dystrybucje linuksa
38 Gentoo Linux 2004.0 (Piotr Truszkowski)
Dystrybucja Linuksa Gentoo staje się coraz popularniejsza (także w Polsce), głównie z powodu podstawowych założeń systemu - wydajnie i stabilnie działający system uzyskany dzięki kompilacji wszystkich jego składników. Nie bez znaczenie jest także specjalny system zarządzania oprogramowaniem, który automatyzuje wszystkie nasze działania - kompilacja nie musi być wcale taka straszna. W artykule znajdziecie dokładny opis instalacji i konfiguracji edycji 2004.0 systemu Gentoo, przygotowanej specjalnie przez naszą redakcję w formie płyty DVD.
Dla początkujących
44 Fonty w Linuksie (Piotr Machej)
Wystrój graficznego środowiska pracy jest nie tylko kwestią gustu, ale także wygody. Jednym z często zmienianych jego elementów są fonty - na mniejsze, na szersze, na bardziej nowoczesne itd. W Linuksie kwestia fontów jest dobrze rozwiązana, chociaż istnieje kilka metod ich obsługiwania. W artykule zostały opisane najpopularniejsze z nich oraz zamieszczone przepisy na zmianę czcionek w często wykorzystywanych aplikacjach.
Sprzęt
52 Urządzenie wejściowe (Piotr Wolny)
Mogłoby wydawać się, że zwykła klawiatura posiada wszystkie potrzebne klawisze, ale wciąż powstają kolejne odmiany tzw. klawiatur multimedialnych, które są rozszerzane o liczne klawisze internetowe i multimedialne. Jednym przyciskiem możemy przykładowo zgłośnić odtwarzany utwór muzyczny, a innym uruchomić arkusz kalkulacyjny. Chociaż większość producentów deklaruje, że są one przeznaczone dla systemów Windows, to także pod Linuksem można z nich skorzystać. Podobnie sytuacja wygląda z touchpadami, których zaawansowane funkcje można wykorzystać instalując niezależne sterowniki dla Linuksa.
Dla programistów
60 Grajek, czyli dekoder plików OGG (Marek Sawerwain)
Jeżeli chcielibyśmy rozszerzyć swoją aplikację o możliwości multimedialne, np. odtwarzania plików dźwiękowych w formacie Ogg, warto zapoznać się z budową prostego dekodera muzyki. Artykuł pomaga zrozumieć, jak korzystać z API bibliotek ALSA oraz Ogg/Vorbis, a przy okazji, jak tworzyć GUI aplikacji przy pomocy środowiska programistycznego KDevelop i biblioteki Qt.
Dla graczy
69 Vendetta - kosmiczna zemsta (Bartosz Kosiorek)
Czy pamiętacie grę Frontier, która była bardzo popularna 10 lat temu? Wcielaliśmy się wtedy w kosmicznego handlowca, który mógł działać zgodnie z prawem lub być z nim na bakier (przemytnictwo, zabójstwa na zlecenie). Gra Vendetta posiada wszystkie zalety tej gry, a także jedną ważną innowację - grę z innymi użytkownikami Sieci. Po raz kolejny możemy zasiąść za sterami szybkiego transportowca, napełnić ładownię drogocennymi towarami i starać się dostać z nimi do strefy walki, gdzie będą na wagę złota.

Numer 3/2004:

Dystrybucje linuksa
25 Własny Knoppix (Witold Kieraś)
Knoppix jest bardzo popularną dystrybucją Linuksa, którą można uruchomić bezpośrednio z płyty CD. Powstało wiele różnych odmian tego systemu, przeznaczonych do konkretnych zastosowań, preferujących inny dobór oprogramowania (Quantian, Linux-EduCD, Cluster-Knoopix). W artykule znajdziecie dokładny opis przygotowywania własnej wersji tego systemu.
33 Opis zawartości płyt CD/DVD (Piotr Truszkowski)
33 LinuxFresh (Piotr Truszkowski)
www.linux.com.pl
33 Instalacja i konfiguracja SuSE Linux 9.0 (Piotr Truszkowski)
Dystrybucja Linuksa firmy SuSE, chociaż jest bardzo ciekawym produktem, raczej nie jest popularna w Polsce, chociażby dlatego, że nie są publicznie dostępne obrazy ISO tego systemu. Ta sytuacja ma szansę zmienić się, gdyż w edycji DVD naszego pisma zamieszczamy wersję 9.0 SuSE Linuksa. W artykule znajdziecie dokładny opis instalacji i konfiguracji tego systemu.
33 Photoshop na Linuksie (Piotr Truszkowski)
Wiele osób uważa, że Photoshop firmy Adobe jest najlepszym programem do tworzenia i edycji grafiki. Niestety, nie istnieje jego wersja linuksowa. Ten problem można obejść korzystając z narzędzia o nazwie Wine. W artykule znajdziecie instrukcję, jak sprawić, aby udało się uruchomić Photoshopa 7 na Linuksie.
Grafika
37 GIMP 2.0 (Kamila Folta)
Od wydania pierwszej wersji GIMP-a ze stabilnej gałęzi 1.2.x minęły już ponad trzy lata. Z niecierpliwością oczekujemy nowej edycji tego słynnego programu do obróbki grafiki, tym razem opartego na bibliotece GTK+ 2.x. W artykule znajdziecie wyszczególnienie cech, które będzie można znaleźć w finalnej wersji - zmiany w wersjach pre obejmują już wyłącznie eliminowanie błędów.
Aktualności
47 Newsy (Krzysztof Krawczyk)
Linux w biznesie
47 Płatnik 5 na Linuksie (Krzysztof Krawczyk)
W Polsce, gdy chcemy uregulować nasze zobowiązania względem ZUS-u, jesteśmy „skazani” na program Płatnik, przeznaczony wyłącznie na systemy firmy Microsoft. Powstaje co prawda Janosik, wolny odpowiednik tego narzędzia, ale nie jest on jeszcze ukończony ani zatwierdzony przez odpowiednie organa. Rozwiązaniem jest uruchomienie Płatnika korzystając z Wine.
Dla początkujących
49 Analiza logów systemowych (Piotr Machej)
W każdym systemie linuksowym zachodzi bardzo wiele zdarzeń. O większości z nich nie zdajemy sobie sprawy. Te najważniejsze zapisywane są w tzw. dziennikach zdarzeń (logach). Zadaniem każdego administratora systemu jest przeglądanie takich plików. Czytając ten artykuł, zapoznacie się z zagadnieniem analizy logów systemowych przy użyciu kilku gotowych narzędzi (Red Hat LogViewer, Webmin, LogWatch).
Sprzęt
56 Zabawy z flashdyskiem USB (Piotr Wolny)
Małe urządzenia pamięci masowej, podłączane do portu USB (tzw. flashdyski), stają się z dnia na dzień coraz popularniejsze. Także pod Linuksem można z nich skorzystać i to bez większych trudności. Jednym z ciekawszych zastosowań flashdysków jest uruchamianie z nich specjalnych wersji Linuksa. Artykuł zawiera opis podłączenia i wykorzystania flashdysków USB w środowisku linuksowym.
Dla programistów
61 CVS - system zarządzania wersjami (Piotr Machej)
Każdy programista, wcześniej czy później, zaczyna korzystać z jakiegoś systemu zarządzania wersjami. Najbardziej znanym narzędziem do takiej pracy grupowej jest CVS. Chociaż zasadniczo jest to narzędzie tekstowe, to posiada wygodną nakładkę graficzną Gcvs. Z artykułu dowiecie się, jak korzystać z CVS, jak założyć własny serwer lokalny, a także serwer dostępny przez Sieć.
Dla graczy
69 Racer (Krzysztof Wolski)
Wyścigi samochodowe są takim rodzajem rozrywki, który przede wszystkim wciąga mężczyzn. Nic nie podnosi tak adrenaliny, jak chęć bycia tym pierwszym na mecie. Warkot silników maszyn, delikatne drżenie karoserii, sygnał startu, a potem gładkie wchodzenie w zakręty, przyspieszanie na prostej i nerwowe oglądanie się w tylne lusterko. Gra Racer może zapewnić takie emocje - szczegóły w artykule.

Numer 2/2004:

Aktualności
13 Newsy (Krzysztof Krawczyk)
15 Jądro Linux (Maja Królikowska)
17 Debian (Grzegorz Prokopski)
19 Aurox (Robert Główczyński)
21 RPM (Daniel Koć)
25 KDE (Paweł Biliński)
27 LinuxFresh (Piotr Machej)
www.linux.com.pl
28 Opis zawartości płyt CD (Piotr Truszkowski)
Linux w sieci
32 VNC (Mateusz Dworak)
Nie zawsze będzie nam odpowiadać praca na zdalnym komputerze za pomocą SSH. Problemy pojawią się, gdy będziemy musieli wykonać określone zadanie wykorzystując jakiś graficzny program, np. GIMP-a. Wtedy z pomocą przyjdzie nam VNC, które zapewnia pełne graficzne środowisko zdalnego komputera. Ponadto można to rozwiązanie wykorzystać do innych celów, np. tworzenia prezentacji w postaci plików multimedialnych.
36 Direct Connect - stawiamy huba (Grzegorz Baś)
Sieci P2P są niezmiennie popularne m.in. z powodu charakteru danych, które można tam znaleźć. Osoby, które posiadają dobre łącze internetowe, mogą zastanowić się nad uruchomieniem serwera tej usługi. W przypadku protokołu Direct Connect nazywa się go hubem, a jedną z przykładowych implementacji tego rozwiązania jest Opendchub.
Programowanie
40 XUL (Krzysztof Wolski)
Przeglądarka internetowa Mozilla została wyposażona w język programowania o nazwie XUL. Umożliwia on tworzenie aplikacji w postaci rozszerzeń dla tego programu. Przy pomocy tego mechanizmu można tworzyć własne programy, np. uruchamiane w oknie przeglądarki.
Dla graczy
40 America’s Army (Krzysztof Wolski)
Chciałbyś wstąpić do Armii Amerykańskiej? W rzeczywistości nie byłoby to takie proste, ale wystarczy zagrać w grę America’s Army, aby przekonać się, jak wygląda takie życie. Na początku ciężkie życie rekruta - dużo treningów, ale później można już brać udział w wielu coraz poważniejszych misjach na terenie wroga.
Dla początkujących
46 Cron (Piotr Machej)
Gdybyśmy chcieli, aby pewne czynności były wykonywane przez nasz komputer w sposób regularny, warto skorzystać z usług menedżera zadań okresowych, jakim jest Cron. Przy jego pomocy możemy zdefiniować stałe wykonywanie pewnych operacji, np. aktualizację systemu o 4 w nocy.
Sprzęt
54 Bluetooth w Linuksie (Piotr Wolny)
Łączność bezprzewodowa jest na pewno przyszłością. Mało kto jest zadowolony z plątaniny kabli, która towarzyszy dotychczas stosowanym rozwiązaniom. Z nowego standardu o nazwie Bluetooth, wykorzystującego fale radiowe, można także korzystać pod Linuksem. Z powodzeniem można zastosować go np. do przygotowania małej sieci lokalnej.
60 GNOME (Zbigniew Chyla)
Dla programistów
60 Aplety w GNOME (Marek Sawerwain)
Dla komputerów przenośnych bardzo istotne jest efektywne zarządzanie energią. Związane jest z tym powiadamianie użytkownika o stanie baterii. W GNOME dostępne są dedykowane aplety, które pełnią taką funkcję. Można jednak z powodzeniem stworzyć własne rozwiązanie, wykorzystujące ten sam mechanizm małej aplikacji na pasku narzędziowym menedżera okien.
Tam byliśmy
70 LinuxPro 2003 (Krzysztof Krawczyk)
W 2003 roku największą imprezą związaną z profesjonalnym wykorzystaniem Linuksa w przedsiębiorstwach była konferencja LinuxPro 2003. Linux+ był patronem medialnym tego wydarzenia. Postanowiliśmy zdać Wam relację z tego wydarzenia.

Numer 1/2004:

Aktualności
13 Newsy (Krzysztof Krawczyk)
15 Jądro Linux (Maja Królikowska)
17 Debian (Grzegorz Prokopski)
19 Aurox (Robert Główczyński)
21 RPM (Daniel Koć)
25 KDE (Paweł Biliński)
27 LinuxFresh (Piotr Machej)
www.linux.com.pl
Wywiad
28 Wywiad z Alexandrem Peslyakiem (Solar Designerem), twórcą projektu Openwall (Krzysztof Krawczyk)
Osoby zainteresowane bezpieczeństwem Linuksa na pewno słyszały o Solar Designerze, który od kilku lat przygotowuje liczne narzędzia dla tego systemu w ramach projektu Openwall. Z najbardziej znanych jego produkcji można wymienić John The Rippera (wykrywa hasła łatwe do złamania), łatki na jądro Linuksa oraz dystrybucję Owl. Postanowiliśmy porozmawiać z nim na temat projektu Openwall oraz najbliższych planów.
Bezpieczeństwo
32 Loop-AES - szyfrowane systemy plików (Skarbimir Kwiatkowski)
Gdy posiadamy poufne informacje, które chcemy zabezpieczyć przed niepowołanym dostępem, warto je zaszyfrować. Można to zrobić chociażby przy pomocy GnuPG, ale ciekawszym, wygodniejszym i pewniejszym rozwiązaniem jest przygotowanie specjalnej zaszyfrowanej partycji, na której będą przechowywane kluczowe dane. Z pomocą przychodzi nam wtedy moduł jądra o nazwie Loop-AES.
40 Wzmacniamy jądro: Openwall i GrSecurity (Michał Miszewski)
Jądra przygotowywane przez twórców dystrybucji Linuksa zazwyczaj mają już nałożone różne łatki rozszerzające ich możliwości lub poprawiające pewne funkcje. Wprowadzane zmiany rzadko dotyczą bezpośrednio bezpieczeństwa, dlatego warto rozważyć skorzystanie z zestawu łatek Openwall lub GrSecurity. W artykule został przedstawiony proces nakładania takich łatek oraz nowe opcje konfiguracyjne jądra.
44 Opis zawartości płyt CD (Piotr Truszkowski)
Testy
44 SuSE Linux 9.0 Professional (Piotr Truszkowski)
Dystrybucja Linuksa firmy SuSE, chociaż jest bardzo ciekawym produktem, raczej nie jest popularna w Polsce, chociażby dlatego, że nie są dostępne jej obrazy ISO. Ponieważ niedawno firma Novell wykupiła producenta tego systemu, sytuacja może się znacznie zmienić. Zanim to jednak nastąpi, postanowiliśmy przyjrzeć się nowej wersji tej dystrybucji Linuksa.
Dla początkujących
46 Praca z OpenSSH (Piotr Machej)
Gdy chcemy popracować na odległym komputerze, a mamy dostęp do niego poprzez sieć, możemy skorzystać z protokołu SSH. Jego podstawową zaletą jest szyfrowany kanał komunikacji. Pakiet OpenSSH, który można znaleźć w większości dystrybucji Linuksa, zawiera serwer i klienta tego oprogramowania. Warto poznać jego liczne możliwości, w tym mniej znane, takie jak tunelowanie połączeń.
Sprzęt
54 Lm_sensors i Smartmontools - czujniki naszego komputera (Piotr Wolny)
Gdy system zaczyna działać niestabilnie, niekoniecznie musi to być wina oprogramowania. Przyczyną równie dobrze mogą być problemy sprzętowe. W takim przypadku warto posiadać oprogramowanie, które korzystając z czujników wbudowanych w urządzenia, pomogłoby nam zdiagnozować niepoprawnie pracujący element komputera. Taką rolę pełnią LM_Sensors (płyty główne) oraz SmartMonTools (dyski twarde).
Dla programistów
60 Pisanie bezpiecznych programów (Marek Sawerwain)
Ataki przepełnienia bufora są bardzo niebezpieczne, gdyż z ich pomocą można szybko przejąć kontrolę nad systemem. Z tego powodu, pisząc własne programy, trzeba pilnować, aby nie powstawały niepoprawne konstrukcje. Wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych bibliotek, które robią to za programistę. W artykule zostały opisane dwa takie rozwiązania: SCSL oraz Vstr. Ponadto, zwrócono w nim uwagę na poprawne zarządzanie pamięcią, w czym mogą być pomocne pakiety Memwatch oraz Libcwd.
Dla graczy
68 Vega Strike (Krzysztof Wolski)
Jeżeli chcesz zostać pilotem statku kosmicznego, handlować towarem i walczyć z wrogimi statkami, zagraj w grę Vega Strike. Wyróżnia się ona bardzo dobrą grafiką i muzyką, a także wysoką grywalnością.